Foto-expositie geeft erfgoed een gezicht 22 zeeland Goes begint met fietsencentrale 'Een scherf blijft vertellen' De adviseur Statenhoves verlost van verwarrende I en II Finale talentenjacht Voicewaarts in Couburg Villa Valentijn Middelburg Vrouw (86) is ketting kwijt na babbeltruc vrijdag 16 maart 2012 MIDDELBURG - Een bewoner van Statenhove 117 in Middelburg was het beu. Regelmatig werden brie ven die aan hem geadresseerd wa ren bezorgd op Statenlaan 117. Hij stapte naar de gemeente met de vraag of dat verwarrende achter voegsel I niet geschrapt kon wor den. Ter ondersteuning overlegde hij een lijst met handtekeningen van een groot deel van de bewo ners van de Statenhoves. Er zijn aan de Statenlaan twee Sta tenhoves, pleintjes waar de huizen omheen zijn gebouwd. Een plein tje met oneven huisnummers (Sta tenhove I) en één met even num mers (Statenhove II). De toevoegingen met de Romein se cijfers I en II waren ooit be doeld om verwarring te voorko men, maar het effect blijkt omge keerd, zo is in de loop der jaren ge bleken. De Romeinse cijfers wer den bij de Arabische huisnum mers gevoegd als de bezorger even niet goed oplette. Bijvoorbeeld: Statenhove II 8 werd dus gelezen als Statenhove 118 en aangezien huisnummer 118 niet bestaat ging de postbode naar Statenlaan 118. De bewoner van Statenhove I 17 werd uitgenodigd door de commis sie straatnaamgeving om zijn ver haal te doen. Ze waren het met hem eens, net als bijna alle bewo ners van de Statenhoves. De oplossing van dit ene pro bleem (schrappen van de I en de II) leidde wel tot een nieuwe vraag. De lijn die de commissie hanteerde, was dat een straat een andere naam krijgt als 'alle bewo ners' er geen bezwaar tegen heb ben. Dat 'alle bewoners' wil de commissie veranderen in drie kwart van de bewoners. Een per centage van 75 procent wordt ook gebruikt bij verzoeken om een blauwe zone in te stellen. door Nadia Berkelder GOES - Gevonden en mogelijk ge stolen fietsen worden in Goes voortaan op een centraal punt be waard en geregistreerd. Mensen die hun fiets kwijt zijn, kunnen hem zo makkelijker terug vinden. Fietsenbezitters kunnen er boven dien hun fiets gratis laten graver en. Fietsen worden daarna geregis treerd in een databestand van de Rijksdienst voor het Wegverkeer zodat ze makkelijker terug te be zorgen zijn als ze gestolen zijn of gevonden worden. Gestolen fiet sen worden bij de politie gemeld en teruggebracht naar de eigenaar. Van elke fiets die op het centrale punt wordt binnen gebracht, ma ken medewerkers een foto. Die wordt op een website geplaatst. Mensen die hun fiets kwijt zijn, hoeven dus niet per se naar het de pot om te kijken of hun fiets er tussen staat. Goes probeert hiermee fietsendief stal aan te pakken, maar het initia tief is niet alleen bedoeld om de fietsbezitter in Goes ter wille te zijn: het depot biedt ook ruimte om fietsen die verkeerd zijn ge stald tijdelijk op te slaan. In de om geving van het station worden vak ken aangewezen waar fietsen ge parkeerd mogen worden. Alle fiet sen die niet in die vakken staan, worden verwijderd en naar het de pot gebracht. Fietswrakken - fietsen die niet meer bruikbaar zijn - worden ook als ze wél goed geparkeerd staan verwijderd. De wrakken worden maximaal twee weken bewaard. Fietsen die nog in goede staat zijn, blijven dertien weken op het de pot. Daarna kunnen ze worden af gestaan aan een goed doel, of wor den ze vernietigd. Wie zijn fiets bij het depot wil ophalen, moet daarvoor tien euro betalen. De gemeente Goes heeft sinds kort een apparaat waarmee Dief stal Preventie Chips die in sommi ge fietsen zitten, kunnen worden afgelezen. Zo is meteen te controle ren of een fiets gestolen is. Het ap paraat kan in het depot worden ge bruikt, maar ook op straat. Het depot heet officieel AFAC, de Algemene Fiets Afhandel Centrale (AFAC). Het komt aan de Dirk Dronkersweg 16, op bedrijventer rein De Poel. Het depot wordt volgende week donderdag officieel geopend. Opge slagen fietsen zijn dan te vinden op de website. www.goes.nl/afac ssssssesssssissssssssz kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg al 10 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61, 4331 HC in Middelburg naast de Kuijperspoort. Wij zijn een particuliere organisatie. Uitgebreide informatie kunt u vinden op onze website, t.w.: www.villavalentiinmiddelburQ.nl en ons e-mailadres: info@villavalentiin.nl Telefonisch zijn wij te bereiken op 0854- 890 090. Er is een heerlijk beschutte tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. De archeoloog met schepje en meetlint is een bekende verschij ning. Maar achter de schermen werken ook veel specialisten. Zij krijgen in Zeeland een gezicht in 'Ontdek de erfgoedmedewer ker', een portrettenserie die de internationale expositie 'Ontdek de archeoloog' aanvult. door Annemarie Zevenbergen Zeg archeologie en ie dereen denkt aan In diana Jones. Spanning en sensatie. Maar ar cheologie is ook inven tariseren, documenteren en onder zoeken. Dat wordt veelal gedaan door de specialisten achter de schermen. De onzichtbare mede werkers die zorg dragen voor ons cultureel erfgoed. Die het (verre) verleden koesteren. Die liefdevol passen en meten met aardewerk scherven. Maar die ook eindeloos lang gegevens invoeren in de com puter. De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) heeft nu de internationale tentoonstelling 'Ontdek de archeoloog' in huis. In Middelburg is een uitbreiding te zien: een serie portretten die het erfgoedbeheer belicht. De SCEZ heeft die portretten van haar me dewerkers de toevoeging 'Ontdek de erfgoedmedewerker' meegege ven. Niet de vondsten, maar het werk staat centraal. Zo komen de depot houder, de monumentenwachter en de adviseur cultuurhistorie en monumenten voorbij. 'Ontdek de archeoloog' is onder deel van het internationale ACE- project. De Universiteit Leiden is één van de dertien partners in dat project. De tentoonstelling bestaat uit een Europees en een Neder lands deel. De foto's, op posterformaat te zien, zijn voor Nederland gemaakt door de fotograaf René Glas. De Leidse universiteit coördineert de Nederlandse expositie die nog tot en met 29 juni bij SCEZ-locatie De Burg aan de Groenmarkt e zien is. Eén van de geportretteerden is Ma- rinus van Dintel, adviseur cultuur historie en monumenten. De histo ricus stapte een viertal jaar gele den over van het bedrijfsleven naar de SCEZ. „Ik heb een passie voor monumenten. Al vanuit m'n jeugd." Hij werkt onder meer voor het Meldpunt Erfgoed Zeeland, de Boerderijenstichting Zeeland, de Werkgroep Individueel Erfgoed en de Bond Heemschut. Van Dintel: „Zeeland is fascine rend, een grensgebied tussen zee en land. Ik ervaar dat de Zeeuwen hart hebben voor hun erfgoed. Ze hebben er oog voor en zijn er trots op. Maar er kan nog wel wat verbe teren. Het beleid van gemeenten is heel divers. Zo heeft meer dan de helft nog geen monumentenlijst. Ik probeer mensen bewust te la ten worden van het belang van ons erfgoed. Ik werk zowel voor particulieren als voor overheden en ondernemers, bijvoorbeeld in de agrarische sector." Hij mist de spanning van vroeger wel. Toen was hij echt in het veld aan het werk. Maar depothouder Henk Hendrikse (59) is nog steeds ge boeid door zijn werk. Al speelt zich dat nu vooral binnen af Ach ter zijn computer en tussen de ar cheologische schatten uit de Zeeuwse bodem. Hij is één van de vele onzichtbare mensen in de archeologie. De ar cheoloog die in stad en land zijn opgravingen doet, is vaak een be kend gezicht voor omwonenden van de opgraving. Hendrikse komt daarna aan de beurt. Hij neemt de vondsten van de archeoloog over en gaat ermee aan de slag. Het Zeeuws Archeologische depot in Middelburg is zijn domein. In het pand aan het Schuitvlot archiveert en inventariseert hij alle vondsten. Van aardewerk scherven tot meta len objecten, van skeletmateriaal tot resten van bebouwing. „Sommige mensen vragen wel eens: waarom bewaar je al die scherven? Ze zijn geïnventariseerd en alle gegevens erover zijn opgesla gen. Dan kun je ze toch wel weg gooien. Maar een scherf blijft een KOUDEKERKE - Vier jongeren en twee volwassenen staan morgen avond in de finale Voicewaarts, de zoektocht naar Zeeuws zangtalent georganiseerd door harmonie Voor waarts uit Koudekerke. Het is de eerste talentenjacht in Zeeland met begeleiding van een live-or kest. De finale van de talentenjacht maakt deel uit van de jaarlijkse uit voering van de harmonie. Het con cert in de Couburg begint om 19.30 uur. Aan de eindstrijd van morgen zijn twee voorrondes vooraf gegaan. De deelnemers die tot de finale zijn doorgedrongen zijn Suzan Kloosterman (17 jaar), Ingeborg Langerak (37 jaar), Eliza Tikai (16 jaar), Edwin Kaljouw (42 jaar), Chendo Smit (de jongste met 13 jaaren Maartje Stroo (15 jaar). De zangers en zangeressen worden tij dens hun optreden muzikaal bege leid door de harmonie Voor waarts. De finalisten van Voicwaarts wor den beoordeeld door een driekop pige jury. De juryleden zijn de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag, de jonge zangeres Demi Matenahoru en acteur, regisseur en zanger Peter Adriaanse. De avond zal worden gepresenteerd door Gijs van der Sluis, jurylid tij dens de voorronden. verhaal vertellen. Onderzoeken worden steeds beter. Dus die scherf blijft een studieobject" Het depot is in feite het geheugen van Zeeland. Het laat het verleden zien in (brok)stukken en delen. Soms in gave objecten, maar vaak slechts in deeltjes. Maar ook uit de kleinste deeltjes valt een verhaal te reconstrueren. „Ik denk dat hier zo'n honderdduizend verschillen de items liggen. Die worden online gezet, zodat het publiek ze ook kan zien. Verder verzorgen we de uit leen van objecten aan andere mu sea in binnen- en buitenland." ZIERIKZEE - Een 86-jarige vrouw uit Zierikzee is gistermiddag door middel van een babbeltruc be roofd van haar halsketting. Het slachtoffer werd op de Nieuwe Ha ven aangesproken door een jonge vrouw die de weg vroeg. Als dank kreeg de vrouw twee 'gouden' ket tingen die direct om haar hals wer den gehangen. Het slachtoffer wil de die kettingen niet en gaf ze met een terug. De jonge vrouw rende hierna weg richting de Zuidhaven poort en liet de 'gouden' kettingen achter. Bij thuiskomst ontdekte de 86-jarige vrouw dat haar eigen ket ting ter waarde van enkele honder den euro's was gestolen. 'Zeeuwen hebben hart voor hun cultureel erfgoed. Kijk maar hoeveel vrijwilli gers er meewerken. Zo'n Meldpunt Erfgoed Zeeland bijvoorbeeld, daar gaat heel weinig geld in, maar er wordt heel veel werk verzet'. Marinus van Dintel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22