Duizenden asbestdoden door falen Rijk Afrika krijgt grootste natuurreservaat op aarde PZC Tijd is gunstig voor aanschaf zonnepanelen Weer ontslag voetbaltrainer Zonwering nodig? Haar hart is bij de slachtoffers VRIJDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I Geregeld zon en 16 maart 2012 254e jaargang nr. 65 - los nummer 1,60 - zaterdag €2,40 c—droog, 17° SPORT PZC AZ naar kwartfinale Europa League na absurde wedstrijd 28 en 29 BIJLACE WONEN Leven als Lodewijk XIV in een eigen stadspaleis 'Tijdige maatregelen tegen gebruik bleven uit' Promovendus vindt dat de Ne derlandse overheid zijn excuses moet aanbieden aan slachtoffers en nabestaanden die de dupe zijn geworden van het gebruik van asbest. De overheid zou na latig zijn geweest bij het tijdig treffen van maatregelen. door Anne Boer ROTTERDAM - De Nederlandse over heid heeft hopeloos gefaald bij het beschermen van de bevolking te gen de grote gevaren van asbest. Er is onverantwoord lang gewacht met ingrijpen. Daardoor vallen on nodig vele duizenden doden extra en zitten we nog decennia met de erfenis. Tot dat harde oordeel komt advo caat Bob Ruers (64) in zijn proef schrift over asbest dat hij gisteren met succes verdedigde aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Ruers vindt dat de overheid voor haar nalatigheid bij het treffen van tijdige en adequate maatregelen ter beperking van het gebruik van asbest haar excuses moet aanbie den aan,de slachtoffers en hun na bestaanden. Tegelijk pleit hij er voor het Wetboek van Strafrecht zodanig te wijzigen dat het mis drijf dood door schuld in geval van blootstelling aan gevaarlijke MIDDELBURG - Voor de consument wordt het steeds lucratiever zonne panelen op het dak te leggen. Door de wereldwijde overproduc tie worden zonnepanelen steeds goedkoper. Bij de huidige energie prijzen kan een set zonnepanelen die een gemiddeld huishouden van energie kan voorzien, in een jaar of tien worden terugverdiend. De panelen gaan 25 jaar mee. De prijzen van aanbieders lopen nog al uiteen. De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMf) en Zeeuwind scher men met vlijmscherpe prijzen in hun actie Het Zon Effect. pagina 2: op dak wordt zon stroom stoffen met lange latentietijden niet meer verjaart. Om herhaling te voorkomen moet volgens Ruers het gebruik van mo gelijk schadelijke stoffen op com merciële basis wettelijk niet eerder worden toegestaan dan nadat een onafhankelijk wetenschappelijk in stituut de gevolgen heeft onder zocht. Staatssecretaris Joop Atsma zegt dat de overheid meeleeft met de slachtoffers. „Daarom regelen we actief allerlei zaken, zoals sanering van asbestwe- gen, slachtofferregelingen zodat slachtoffers niet zelf van alles hoe ven te regelen en begeleiding van slachtoffers. Ik denk dat zij daar meer aan hebben dan een excuus voor eventuele traagheid van onze voorgangers." In zijn proefschrift legt Bob Ruers genadeloos het asbestdrama bloot. Tussen het vaststellen van het kan kerrisico van asbest in de jaren vijf tig van de vorige eeuw en het alge heel asbestverbod van 1 juli 1993 la gen bijna veertig jaar. De overheid stond erbij en keek er naar en liet zich in de luren leggen door de machtige internationale as- bestindustrie. „De wetgever was in de greep van diegene op wie zij eigenlijk toe zicht zou moeten houden." pagina 3: commentaar pagina 10/11: blind voor het gevaar LOMMEL - Een meisje in het Belgische Lommei is over mand door verdriet. Heel België was gisteren in rouw gedompeld na het rampzalige busongeluk in Zwitser land waarbij dinsdag 22 kinderen en zes volwassenen omkwamen. In Lommei verzamelden zich gisteravond duizenden mensen om de slachtoffers te herdenken. Gisteren werd bekend dat bij het ongeluk niet zeven, maar zes Nederlandse kinderen het leven hebben verlo ren. Vier Nederlandse kinderen raakten gewond, van wie twee zeer ernstig. Vandaag, vrijdag, is in België tot dag van nationale rouw uitgeroepen. De vlaggen gaan halfstok. Om 11.00 uur wordt in heel het land een mi nuut stilte in acht genomen, om 1 minuut over 11 klin ken de rouwklokken van alle kerken in het land. Op overheidsgebouwen in Nederland hangt vandaag de Ne derlandse vlag halfstok. foto Olivier Hoslet/EPA pagina 4 en 5: het blijft gissen naar de oorzaak JOHANNESBURG - Vijf landen in zui delijk Afrika hebben gisteren over eenstemming bereikt over de vor ming van het grootste internatio nale natuurreservaat ter wereld. Bijna de helft van alle olifanten op het Afrikaanse continent leeft in dit gebied en wordt zodoende be schermd, evenals tal van andere bedreigde dieren en planten. Mi nisters uit Angola, Botswana, Na mibië, Zambia en Zimbabwe wa ren donderdag bijeen in Namibië, waar ze hun handtekening plaats ten onder het verdrag dat de sa menvoeging van 36 natuurreserva ten en omliggende gebieden moge lijk maakt. De landen gaan samen werken en erop toezien dat dieren over een oppervlakte van 440 dui zend vierkante kilometer, een land- massa zo groot als Zweden, vrije lijk de grenzen tussen landen kun nen oversteken. Beroemde natuur gebieden als de Victoria Falls en de Okavango Delta vallen straks binnen de grenzen van de Kavan- go Zambezi of KAZA, de naam van het nieuwe natuurreservaat. Voorheen lagen plaatselijke ver armde gemeenschappen dwars bij de vorming van dergelijke grote re servaten, maar deze keer werken zij ook mee. In ruil voor hun me dewerking kunnen zij rekenen op banen en inkomsten uit toerisme. ZUNDERT - Trainer Alexander van Keulen is gisteren bij de Goese za terdag-tweedeklasser SSV'65 ont slagen. De oefenmeester uit Kloe- tinge is de achttiende trainer die dit seizoen voortijdig moet vertrek ken. pagina 30: Gebrek aan chemie met spelers breekt Van Keulen op HGZ «crtfacitw» Bel 0118 75 02 07 www.hgzgevelteehniek.ni DE STELLING Zeeuwse voetbaltrainers worden te snel weggestuurd Reageer op pzc.nl uw MENING 263 reacties Politieacties hebben lang genoeg geduurd eens 55% oneens mhhhh 45% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 711688 555530»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1