Titaantjes anno nu cultuur15 Veerse beerput op schilderij Rijken agenda Hotel Club Paradiso vrijdag 16 maart 2012 'De thee trekt maar de zee nog meer' bij Zinkzand Rhythm- en stampbluesband Zinkzand presenteert morgen in Bar 'De Stulp' in Renesse zijn eer ste album met de prikkelende ti tel 'De thee trekt, maar de zee nog meer'. Zinkzand is een van de deelnemers aan coachingpro- ject Pop aan Zee. door AH Pankow T ongens zijn het, aardige jon- I gens: Aswin van As, Rowan I van As, Ward Blokland en Wiebe Radstake. Je zou ze Ti taantjes van nu kunnen noemen. Zij lijken immers wel een beetje op die vrijbuiters in de bekende boeken van Nescio. Zee en kust spelen vaak een be langrijke rol in de teksten van Zinkzand. Hun debuut-cd staat bol van soul, rafelrock met piepen de en krakerige sounds en associa ties met zilte golven en verre ein ders. „Het moet niet te glad klin ken, het moet van de straat ko men, uit de modder oprijzen", vindt Wiebe. Hij is het meest mari tiem georiënteerd van het viertal. Hij doet deze week eindexamen aan de Zeevaartschool in Enkhui zen en vaart de komende maan den weer op een schip van de brui ne vloot op de Waddenzee. Maar naast zeeman is hij ook beeldend kunstenaar en vooral muzikant. Uit Wiebes brein ontsproot ook spontaan die fraaie titel voor dit eerste album. Starend naar het theezakje in zijn mok luisterde hij naar een docent die een bevlogen betoog over de zee hield: De thee trekt maar de zee nog meer. Pop aan Zee bracht het uitbrengen van een cd vooral financieel bin nen bereik. „Het plan hadden we al een poosje, nu werd het moge lijk het echt uit te voeren. Uit het repertoire dat we inmiddels had den opgebouwd hebben we met el kaar een selectie gemaaktvertelt Ward. Hij tekent voor de tekst van Vrijbuiter, een nummer dat direct de sfeer bepaalt: ongepolijste mu ziek in een veelheid aan stijlen, die verrast en vrolijk maakt. Kenmer kend hiervoor zijn onder meer ook Post Wemeldinge, Het is altijd wat op het Wad, Early Morning Blues en Route Peage. Een bonte mix van talen dus ook. De Neder landse teksten kinken het lekkerst. Zinkzand pakt uit met een breed instrumentarium: gitaar, contra bas, mondharmonica, klompen, ca jun, piano, trekharmonica, mond harmonica, raps, kazoo, touwbas, trompet, strijkstukken en zang. Wiebe en Ward vertellen vol lof over de inbreng van Danny en Ste fan Fokker. „Zij hebben hun stu dio in Kamperland. Volgens mij kopen ze alleen kattenvoer -ze heb- Het schilderij dat morgen aan SCEZ wordt overhandigd, foto Lex de Meester door Jan van Damme De Middelburgse schilder Piet Rijken (1915-2001) had wel iets met archeolo gie. Met enige regelmaat leende hij potjes, glazen en vazen van het Ar cheologisch Depot voor Bodem vondsten, om ze in zijn stillevens te verwerken. In 1994 en 1995 kreeg hij de vondsten uit de beer put van het op de kaai van Veere gevestigde huis In den Struys in zijn atelier. Hij maakte er een vier luik van: één schilderij met glas vondsten, één met roodbakkend aardewerk, één met steengoed en één met houten voorwerpen. Dat laatste schilderij wordt morgen door erfgenamen van de schilder overhandigd aan de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Dat gebeurt tijdens de dertiende Zeeuwse Amateur Archeologen Dag in Het Schuitvlot - het SCEZ-depot aan de Looierssingel in Middelburg. Volgens archeoloog Robert van Dierendonck van de SCEZ zijn de op het schilderij afgebeelde vond sten bijzonder. Rijken penseelde een grote houten schotel, twee tel- joors of snijplanken, zolen van houten trippen - schoenen met verhoogde zool en hiel - en een handvat van een boor. Die voor werpen werden gevonden in de kelder van In den Struys, een van de Schotse huizen in Veerè. De be treffende beer- of afvalput werd ge bruikt in de 15e eeuw, tussen 1425 en 1500. Bij een verbouwing in 1994 werd de put opgegraven en systematisch onderzocht. Van Die rendonck noemt het opvallend dat er zoveel houten voorwerpen be waard zijn gebleven, omdat die vaak als brandhout in de kachel werden opgestookt. Beerputten werden tot in de 19e eeuw gebruikt als wc en vuilnis- stort. Allerhande gebruiksvoorwer pen uit huishoudens kwamen erin terecht. Vaak servies en keukenge rei, maar ook schoeisel en gereed schap. De putten werden regelma tig leeggehaald, waarna de inhoud over landerijen in de omgeving werd verspreid. De Veerse beerput is betrekkelijk kort in gebruik ge weest en bleef als een afgesloten tijdcapsule bewaard. Het schilderij van Piet Rijken krijgt een vaste plaats in het SCEZ-depot in Middelburg. De Zeeuwse Amateur Archeologen Dag (ZAAD) begint morgen om 10.30 uur in het SCEZ-gebouw aan de Looierssingel in Middelburg. ben vijf katten- en besteden zij de rest van hun geld alleen maar aan apparatuur. Toch hebben we dit al bum niet in hun studio maar hier ter plekke opgenomen", vertelt Wiebe doelend op het monument- pand aan het Havenpark in Zierik- zee waarvan hij de bovenverdie ping huurt. „Danny kwam hier kij ken en zei:Wat een spulletje, dit wordt fantastisch'. Dat werd het ook. We zijn hier zeven dagen van 's ochtends tien tot 's avonds elf be zig geweest. Toen stond alles erop. Ook de inbreng van onze gastmu zikanten: muziekdocent Frans Frie- derich en Onno Kortland van Stuurbaard Bakkebaard. Onno is onze coach bij Pop aan Zee, maar hij legt ons niks op, hij stimuleert ons vooral waar we mee bezig zijn", vertellen Wiebe en Ward. Zinkzand brengt het album in twee uitvoeringen uit: naast het traditionele doosje a 10 euro is er de luxe uitvoering op usb-stick in een fles voor 20 euro. De groep wil niet alleen muziek, maar een totale beleving brengen. De bijdrage van VJ Vera Verseput is dan ook essentieel tijdens de op tredens, evenals een stemmig de cor waarin koffers een grote rol spelen. Die koffers symboliseren het plan vanaf nu voorbij de gren zen van Zeeland te gaan trekken. Morgen, De Stulp, Renesse, 21.00 uur. Zinkzand op het strand. Het filmpje daarvan wordt geprojecteerd tijdens live-optredens van de band. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Lente Tuin- en Woonbeurs. Zeelandhallen, 10.00-17.00 uur Lezing Martin Visser over zijn boek 'De eurocrisis'. De Koperen Tuin, 19.30 uur Voorronde 'Beste DJ van Nederland'. Danstheater El Toro, 22.00 uur Middelburg Franka van Essen en Annette Kruis- brink brengen liedjes over vriendschap. Café De Vriendschap, 16.00-18.00 uur Otto de Kat presenteert zijn nieuwe ro man 'Bericht uit Berlijn'. De Drvkkery, 16.30-18.00 uur PODIUM Goes Musical 'On the town', door GOV. De Mythe, 20.00 uur. The Juke Joints treden op. Heartbreak Café, 22.00 uur Kruiningen Het Echt Antwaarps Teater. Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Middelburg 'Help! ik heb mijn vrouw zwanger ge maakt', naar het boek van Kluun. Stadsschouwburg, 20.00 uur Incanto-concert: Ensemble Fortuna in 'Les Trés Riches Heures' (oude muziek). Doopsgezinde kerk, 20.00 uur Urker zangformatie 'At Once'. Koorkerk, 20.00 uur. Blijspel Pension van Lichte Zeden. De Vergulde Baars, 20.00 uur Middelburgs Theater speelt de Car- ver-producties 'Fred' en 'De Verbouwing'. Minitheater, 20.30 uur Oostburg Sjaak Bral met 'Hier en Nu'. Ledeltheater, 20.15 uur e Bluesavond: Nico Wayne Toussaint. The Lane, 22.00 uur Ovezande Spectra-avond in teken van hiphop. De Klomp, 20.00 uur Renesse Musical Jacobus. Jacobuskerk, 19.30 uur Serooskerke (W) Uitvoering EMM. De Zandput, 19.30 uur Terneuzen 'Jip en Janneke, de Mjoeziekul.' Ledeltheater, 19.00 uur Meetingpoint-avond, met Izzy The Catastrophics en Tuxedo Bandido. De Pit, 21.00 uur Waarde Zangavond voor de Lijdenstijd. Adullamkerk, 20.00 uur. Zierikzee Zierik speelt 'Momenten van geluk'. MFC, 20.00 uur. Meld u aan voor onze Nieuwsbrief voor alle Jubileum-knallers! O.b.v. All Inclusive Vertrek: april en mei Zie: www.kras.nl/776l Alléén VANDAAG 16/3 te boeken!!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15