Groei werkloosheid MAAT 13 Fiat IMF Griekse lening Zeeuwse ondernemer vaart wel bij één loket Spanjaard koopt ponypark Slagharen Miljardenverlies PAKKEN vrijdag 16 maart 2012 Ondanks goede cijfers over februari De werkloosheid in februari daalde licht. Maar de ar beidsmarkt reageert met ve- traging op de conjunctuur. Daardoor blijft de werkloos heid gemiddeld stijgen. door Maurice Wilbrink De werkloosheid is in fe bruari met 5.000 ge daald. Gecorrigeerd voor seizoenseffecten zaeten 469.000 mensen zonder werk. Een teken dat de dip op de arbeidsmarkt voorbij is? Econoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vreest van niet. We moeten de komende tijd toch rekening houden met verder verslechteren de werkloosheidscijfers. Het februaricijfer bevestigt volgens het CBS wel een trend dat de werk loosheid sinds enkele maanden minder hard oploopt. In juli, au gustus, september en oktober vo rig jaar ging de werkloosheid ge middeld nog met 15.000 per maand omhoog, de afgelopen vier maanden zakte dat naar gemid deld 5.000. „Nog altijd een gestage toename", zegt Van Mulligen. Die toename laat zien dat de ar beidsmarkt met enige vertraging reageert op de economische con junctuur, doorgaans met zo'n zes tot negen maanden. Dat verklaart de trend van de stijgende werk loosheid. De recessie sloeg in de nazomer toe, ongeveer gelijktijdig met toe nemende paniek op de financiële markten over het voortbestaan van de eurozone. Het vertrouwen van ondernemers en consumenten zakte in, en de werkloosheid steeg razendsnel. Ar beidsmarkteconomen waarschuw den dat de werkloosheid deze keer veel hoger zou oplopen dan tij dens de vorige crisis in 2009. Die voorspelling begint inderdaad uit te komen. Volgens het CBS piekte de werkloosheid in februari 2010 op 5,8 procent en ligt deze nu op 6,0 procent. Tijdens de vorige recessie, is de al gemeen aanvaarde uitleg, hielden werkgevers hun werknemers nog WASHINGTON - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelt een pakket leningen ter waarde van 28 miljard euro beschikbaar aan Grie kenland. Dat heeft het bestuur van het fonds gisteren besloten. Een bedrag van 1,65 miljard euro wordt daarbij direct aan de Grie ken uitgekeerd. De rest volgt in delen als Grieken land aan de voorwaarden voor de steun voldoet. De kredieten maken deel uit van het nieuwe pakket noodleningen van in totaal 130 miljard euro dat de EU en het IMF aan Grieken land hebben beloofd. Het IMF liet eerder deze week weten dat het nieuwe pakket noodleningen het vorige vervangt. Het fonds beloofde Griekenland in mei 2010 30 miljard euro aan hulp leningen als onderdeel van het eer ste Europese noodprogramma van in totaal 110 miljard euro. Daarvan heeft het IMF tot en met december vorig jaar ongeveer 20 miljard euro uitgekeerd. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Er zijn zoveel organi saties en loketten voor onderne mers dat ze door de bomen het bos niet meer zien. Ondernemers weten vaak niet waar ze moeten aankloppen. Advies: maak één lo ket voor alle vragen. Het moet anders, vinden de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging, MKB Brabant en Zeeland en de Kamers van Koophandel Bra bant en Zuidwest-Nederland. Ze hebben een drielagenplan ge maakt, dat ze volgende donderdag overhandigen aan de Zeeuwse ge deputeerde Ben de Reu (PvdA, economie). Het drielagenplan wil de onder steuning van ondernemers een hel dere structuur geven. Wat moet er veranderen? De overheid staat aan het roer. Gemeenten en de provincie sturen en regisseren het werk van regiona le organisaties zoals Impuls Zee land, Syntens, Kamer van Koop handel, maar bijvoorbeeld ook de vast. Ze kwamen uit een periode van toenemende krapte op de ar beidsmarkt, en vreesden dat ze niet meer aan goed gekwalificeerd personeel zouden kunnen komen, als ze het eerst zouden ontslaan. „Ze hamsterden werknemers", stelt Van Mulligen. Nu zou dat an ders zijn: de reserves bij veel bedrij ven zijn verdwenen door een nieu we recessie, en er kwam een ont slaggolf op gang. Het CPB ver wacht dat die nog een tijd aan houdt. De CPB-rekenmeesters ko men uit op 7,25 procent werkloos heid volgend jaar, wat gelijk staat aan 80.000 extra werklozen verge leken met nu. Van Mulligen denkt dat de onverwachte daling van de werkloosheid in februari geen te ken is dat de economen zich vergis sen. Hij verwijst naar zwakke vaca- turecijfers en enquêtes onder on dernemers, die aangeven dat ze voorlopig niet van plan zijn nieu we mensen aan te nemen. Nog meer slecht nieuws: in februa ri zijn er 10 procent minder auto's verkocht dan een jaar eerder, de in dustrie produceerde in januari 2 procent minder en de detailhandel verkocht 0,8 procent minder. MILAAN - Intesa Sanpaolo, de groot ste consumentenbank van Italië, is vorig jaar diep in de rode cijfers ge doken. Het verlies over 2011 kwam uit op 8,2 miljard euro, tegen een winst van 2,7 miljard euro in 2010. Dat maakte het bankconcern don derdag bekend. VANAF 399r NIEUWE BURG 1 T(OII8) 6l 3481 VWW.BIJLEVELD-MANNENMODE.N Benzineprijs naar 1,85 euro De gemiddelde landelijke adviesprijs van een liter Euro 95 nadert de 1,85 euro. Vorige week werd voor het eerst de grens van 1,81 euro gepasseerd. Ook de prijs van LPG heeft een nieuw record bereikt. 1,845 j 175 "EurVss'T^^^V 1 sow>- 0,75- 0,50- 2010 2011 2012 infographic CRW bron United Consumers IBflUIJllllMfllUllliUllftiiltLMMmVffaHIIMiMIWIlUIIIWtWifcgBg SLAGHAREN - Attractie- 8c Vakan tiepark Slagharen is overgenomen door de Spaanse pretparkengroep Parques Reunidos. Dat maakte het voormalige Ponypark Slagharen gisteren bekend. „De directie van het Overijsselse park heeft met deze overname een partner gevonden die haar huidige positie versterkt en tegelijkertijd kansen biedt om verder te groeien op de Nederlandse en Duitse markt", aldus het bedrijf. Slagha ren wordt met de overname onder deel van het op één na grootste vrijetijdsbedrijf in Europa en vier de in de wereld. Een overnameprijs is niet bekend gemaakt. Het park in Slagharen werd in 1963 opgericht en is in de loop der jaren gegroeid tot een in ternationaal bekend amusements park met 40 attracties, 5000 slaap plaatsen, een winkelcentrum, res taurants, zwembaden en sportfaci liteiten. Het bedrijf biedt jaarlijks aan 750 mensen werkgelegenheid. Grondlegger Henk Bemboom bouwde bijna vijftig jaar geleden een aantal vakantiehuisjes op een stuk landbouwgrond rond een oude boerderij. Als extra attractie bood hij bij elk huisje een Shet- landpony en een wagentje, een uniek idee in Nederland. De be langstelling was zo groot dat Bem boom hetzelfde jaar besloot om het park uit te breiden. Al snel kwamen er attracties als een speel tuin en een zwembad bij. sweetdeaki) bedrijfsondersteunende taken van de Belastingdienst en het havenbe drijf Zeeland Seaports. Nu zijn ta ken en verantwoordelijkheden voor het vestigingsklimaat te ver spreid. Maak één loket voor alle vragen: het ondernemersplein. Daar kan hij alles te weten komen over sub sidies, bedrijfsopvolging, innova tie, startersregelingen, uitbreiding, internationale handel, coaching. Samenwerken: de organisaties die zich bezighouden met speer punt-sectoren zoals voor Zeeland de procesindustrie, logistiek en zorgeconomie, stemmen hun acti viteiten op elkaar af en werken be ter samen. Ook moeten deze orga nisaties verder professionaliseren. De provincie voert de regie. Hoe dat in de praktijk moet wor den uitgewerkt, vergt nader onder zoek. Ook is overleg tussen alle be trokken partijen nodig, want het wordt een enorme operatie. Duide lijk is wel dat bedrijfsondersteu ning goedkoper, efficiënter en be ter moet. VRIJDAG 16 MAART Bij Restaurant Zeebinkie in Burgh-Haamstede kun jij jezelf en een ander nu voordelig verwennen met een smakelijke High Tea. Je proeft allerlei zoete én hartige lekkernijen. Als extraatje krijg je er ook nog een glas prosecco bij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13