Slachtoffers hopen op ruimere wet II vrijdag 16 maart 2012 Magisch materiaal de meest succesvolle geweest. Daarnaast is asbestcement onder meer gebruikt in rioolbuizen, schoorsteenpijpen, dakleien, bloembakken en warmhoudplaat- jes. In deze toepassing zijn de ve zels stevig gebonden en komen ze niet vrij zolang het materiaal in goe de staat en onbeschadigd is. Pas bij bijvoorbeeld breek- en sloopwerk zaamheden kan asbest vrijkomen. Q Op diverse plaatsen in Nederland hebben asbestfabrieken gestaan. De bekendste zijn Amsterdam, Heemstede, Oosterhout, Does burg, Doetinchem en vooral Har derwijk en Goor. Asbest is opgebouwd uit hele fij ne, harde vezels, die soms niet met het blote oog waarneembaar zijn. Als die vezels zich via inade ming in long- of buikvliesweefsel nestelen, kunnen ze daar op de lan ge termijn grote schade veroorza ken: long- of buikvlieskanker en asbestose. mesothelioom kregen buiten de boot vallen als er daarna pas een schadeclaim kwam'. „Dat is jam mer, het zou mooi zijn als er een terugwerkende kracht werd inge voerd. Het is het proberen waard om de politiek hier nu weer op aan te spreken." Momenteel geldt er een schadere geling waarbij de Sociale Verzeke ringsbank 18.000 euro uitkeert aan mensen die via het Instituut As bestslachtoffers de diagnose meso thelioom (kanker aan het buik vlies) krijgen. Als het bedrijf nog bestaat waar een (oud-)werkne- mer de ziekte heeft opgelopen, wordt die schade vervolgens ver haald en kan het bedrijf worden gedwongen in totaal 34.000 euro uit te keren. Ook hoopt Wittershoven dat er alsnog een schaderegeling komt- voor asbestose (stoflongen door as best). „Want daar is nog steeds he lemaal niks voor geregeld." zie onze website:binnenland Uit de oude doos: een afleve ring van Klokhuis over asbest Grieken gebruikten asbest al in 400 jaar voor christus, onder meer voor het maken van lijkkleden. Dat asbest kwam uit een mijn op Cyprus. Later werd het over de he le wereld gewonnen, maar vooral in Rusland, Canada en Zuid-Afrika. Asbest kreeg de naam als magisch materiaal, mineraal van de duizend mogelijkheden. Het is sterk, slijt vast, isoleert en is goedkoop. Het zat overal in. Van papier, vloer bedekking, remblokjes, karton en textiel (brandvertraging) tot bouw en isolatiemateriaal. En zelfs in gas maskers met asbestfilters voor sol daten in de Eerste Wereldoorlog. Tussen 1945 en 1975 vertienvou digde de wereldomzet van asbest van 500.000 ton tot 5 miljoen ton per jaar. Die omzetstijging was voornamelijk te danken aan de ster ke groei van de asbestcementindus- trie. Van alle asbestcementproducten is de golfplaat door de jaren heen door Joep Trommelen De Asbestslachtoffers Vereniging Nederland hoopt dat de promotie van Bob Ruers voor de nodige politieke reuring gaat zor gen, zodat de Wet Verjaring Perso nenschade via de Tweede Kamer een terugwerkende kracht krijgt. Die wet regelt sinds 1 februari 2004 het verhaalrecht in gevallen van verborgen letselschade, waar asbestleed bij mensen die met as best moesten werken ook onder valt. De wet kent een verjaring stermijn van vijfjaar, die begint te lopen vanaf het bekend wor den van de mogelijkheid van schade. Bij asbest begint die ter mijn nu bij het asbestverbod van 1993. Volgens voorzitter Leon Wittershoven van de As bestslachtoffers Vereniging Nederland betekent dat 'dat veel mensen die vóór 1999

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11