Kleuters in gesprek met ruimtevaarder zeeland j 25 Verkeersacties van kinderen succesvol zonnebril op sterkte vanaf €125,00 tilroeoptiek Mulder: zorgen over media ZorgSaam woensdag 14 maart 2012 Zes weken draait alles voor de jongste leerlingen van openbare basisschool Johan Willem Friso om het heelal en ruimtevaarders. Het zelf, met hulp van ouders, lanceren van waterraketten op het schoolplein was het allermooist. Ruimtevaartproject Juf Els Mabelis van de Johan Wil lem Frisoschool bedenkt een ruim tevaartproject waarbij kinderen op plezierige wijze veel leren. Ouders worden sterk bij de lessen betrokken (ze helpen onder meer bij het lanceren van waterraketten en gaan mee naar Space Expo). Kleuters, ouders en leerkracht zijn na vijf weken nog steeds enthou siast in hun heelal-klaslokaal. O Een gesprekje met een echte as tronaut, die in Amerika woont, maakt het nog spannender. Kleuters mogen zelfvragen stel len aan Lodewijk van den Berg. In anderhalve maand tijd weten kleuters van de openbare basis school Johan Willem Friso (bijna) alles over de ruimte. Ze richtten de klas in als heelal, lan ceerden (water)raketten en leer den een Engels liedje: Twinkle, twinkle little star. door René Hoonhorst Eten, drinken en naar de wc gaan zijn niet makke lijk voor een astronaut Het ontbreken van zwaartekracht vereist heel wat oefening om voedsel en vloeistof naar binnen te krijgen én naar buiten af te voeren. „Astro nauten krijgen eerst wc-les vóór ze de ruimte in gaan", vertaalde juf Els Mabelis voor haar koters. Juf Els is de initiator van het ruim tevaartproject op de Johan Willem Frisoschool in Nieuwvliet. Ze wil de niet alleen plezier maken met de kleuters, maar ze ook veel leren en hun ouders bij het project be trekken. De kleuters toverden hun klaslo kaal om in het heelal. Sterren, die 's morgens met de gordijnen dicht nog licht geven, planeten, zon en maan aan het plafond. Een raket, een maankarretje en 'echte' ruim tevaartpakken om mee en in te spelen. En aan twee Nederlandse astronauten gewijde hoekjes: een tje voor de momenteel weer furo re makende André Kuipers en een tje voor de uit Sluiskil afkomstige Lodewijk van den Berg. Kuipers is te druk bezig in de ruim te, maar Van den Berg wilde voor jonge ruimtevaarders in spe wel aSSS!KS2S£BSaS5fi3iSS©58SHfSSeaat UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK 'nel. glazen en montuur brïlmoöe contactlenzen walstraat81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl ?Üftilröeoptiek £1 tilroeopticien even tijd vrijmaken. Hij vertelde over zijn belevenissen in de ruim te. De planeten blijven 250 kilome ter boven de aarde nog steeds ver weg, maar sterren en maan zijn een stuk helderder. „Er is geen lucht en er zijn geen wolken. Je kunt een boek lezen bij het licht van de maan", legde 'meneer Lode wijk' uit. De school was in contact gebracht met Van den Berg door bemidde ling van Space Expo, het ruimte vaartpark in Noordwijk, waar de kleuters morgen naar toe gaan. 'Meneer Hans' van der Lande, woordvoerder en educatief mede werker van Space Expo, had de kinderen al uitgelegd hoe Van den Berg en andere ruimtevaarders bij de lancering in hun spaceshuttle zitten. Liggend op de grond met de voeten omhoog op de stoeltjes stelden de vijftien kleuters zich voor dat ze werden afgeschoten naar de maan of hemellichamen en planeten waar nog niemand ge weest is. Van den Berg bevestigde dat hij 27 jaar geleden net voor de landing in slaap was gevallen en legde uit dat je altijd een tijdje moet wachten voor je een raket uitstapt, omdat het gevaarte moet afkoelen. Zoals alle leerlingen verwacht hadden, is het ontzettend mooi in de ruimte. De meesten knoopten de raad om 'als je de leans krijgt' zeker een ruimtereis te maken, dan ook goed in hun oren. De helft van de klas vindt 'astronautenbana- nen' lekker ('net een ijs je' de andere helft niet. Sjoerd Davidse en Milano Salcedo geven een groene kaart, foto Ruben Oreel door Cairia van de Merbel MIDDELBURG - De zogenoemde staandehoudacties die basisschool kinderen in de gemeente Middel burg al sinds 2007 houden, laten een 'bemoedigend' resultaat zien, aldus de gemeente. Met de acties wijzen de kinderen automobilis ten op het belang van de maxi mumsnelheid in 30 km/u-zones. De resultaten wijzen uit dat steeds meer automobilisten zich aan die maximumsnelheid houden. Gistermiddag werd de laatste staandehoudactie van de serie van dit jaar gehouden. In de Berken laan in Middelburg hielden vier leerlingen van basisschool De Bij- enburch passerende auto's aan. Zij deelden 27 groene kaarten uit aan automobilisten die zich aan de maximumsnelheid hielden. Gele kaarten waren er voor 19 bestuur ders die tussen de 30 en 40 kilome ter per uur reden. Drie automobi listen reden harder dan 40. Zij had den eigenlijk een bekeuring moe ten krijgen, maar deze werden door de politieacties voor een bete re cao niet uitgedeeld. In totaal zijn de afgelopen maan den ruim driehonderd auto's aan gehouden. Daarvan reed 4 procent te hard. Dat is het laagste aantal in de zes jaar dat de acties worden ge houden. In 2007 werd nog 19 pro cent van de aangehouden automo bilisten bekeurd. In eerdere jaren werden de staan dehoudacties in de ochtendspits gehouden; dit jaar 's middags. 'Zui vere vergelijking en harde conclu sies zijn dus niet mogelijk', erkent de gemeente. Ze is desondanks blij met de resultaten. HULST - De manier waarop de pers eigen nieuws maakt, baart burge meester Jan-Frans Mulder van Hulst zorgen. Mulder zei dit maan dagavond in de commissie Algeme ne Bestuurlijke Zaken. Met zijn op merking doelde hij op de ophef die is ontstaan na zijn tweet over de reeks overvallen op Chinese restau rants in Middelburg en Vlissingen. Als voorbeeld haalde Mulder de be richtgeving aan dat hij bij commis saris van de koningin Karla Peijs op het matje zou zijn geroepen. „Peijs heeft me even gebeld en daar is het verder bij gebleven. Als er in Neder land op deze manier nieuws wordt gemaakt, vraag ik me af wat er bij een ramp gebeurt. Dan wordt het een ramp bij een ramp." Zeeuws-Vlaanderen ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen presenteert zich op zaterdag 17 maart van 10:00 tot 16:00 uur op locatie Antonius in Oostburg tijdens de Open Dag van Zorg en Welzijn! Locatie Antonius in Oostburg Er is veel te beleven, zoals....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25