Afghanen in armen Taliban gedreven buitenland 19 P Voordelige stipspecials... Romney sterk in het zuiden Oppositie meldt slachtpartij in Homs dinsdag 13 maart 2012 Palestijnen lanceren ook steeds nieu we aanvallen. foto Adel Hana/AP zie onze website:buitenland Palestijnen helpen elkaar na een van de bombardementen Opnieuw 'incident' door Amerikaanse militairen WASHINGTON - De Republikeinse presidentskandidaat Mitt Romney is verrassend populair in het diepe zuiden van de Verenigde Staten. Zowel in Mississippi als in Alaba ma krijgt hij veel stemmen, zo blijkt uit een gisteren gepubliceer de peiling. In beide staten houden de Republikeinen vandaag voorver kiezingen. In Mississippi staat Romney op 31 procent van de stemmen. Hij moet Newt Gingrich (33 procent) voor zich dulden, maar heeft een voorsprong op zijn belangrijkste te genstander, Rick Santorum. Die krijgt 27 procent in de enquête van onderzoeksbureau PPP. In Ala bama is het verschil tussen Rom ney (31 procent), Gingrich (30 pro cent) en Santorum (29 procent) verwaarloosbaar. De vierde Repu blikein in de race, Ron Paul, heeft nauwelijks aanhangers in het zui den. De verwachting was juist dat de conservatieve Santorum en Gingrich in het diepgelovige zui den eenvoudig zouden winnen van de gematigde Romney. Romney leidt in de strijd om de Republikeinse kandidatuur bij de komende presidentsverkiezingen te worden. Hij heeft meer dan twee keer zoveel kiesmannen als Santorum, maar heeft de beslissen de klap nog niet kunnen toedie nen. Eind augustus kiezen de Re publikeinen hun kandidaat. Die neemt het op 6 november op te gen president Obama. De Amerikanen hebben tot doel voor hun vertrek nog de harten van de Afghanen te winnen. Maar de Taliban wrijven zich in de handen over de zoveelste wandaad. door Carel Goseling In januari werd bekend dat Amerikaanse mariniers in Af ghanistan onder het maken van denigrerende opmerkin gen hadden staan urineren over door hen gedode Afghanen. In fe bruari bleken Amerikaanse solda ten in Afghanistan het heilige boek van de moslims, de Koran, te hebben verbrand. En afgelopen weekeinde werden in twee dorpen bij Kandahar zéstien Afghanen in hun slaap vermoord, van wie ne gen kinderen en drie vrouwen. Telkens wordt er de nadruk op ge legd dat het om een 'incident' gaat. Formeel mogen de gebeurte nissen wel los van elkaar staan, ze getuigen alle drie van een volstrek te minachting voor de Afghanen. Eind 2001 vielen de VS Afghanis tan binnen. Het land moest ont daan worden van het Talibanregi- me dat Osama bin Laden en al-Q_aeda onderdak had verleend. In 2014 willen de VS en hun bond genoten de troepen uit Afghanis- tan weghalen. Tegen die tijd zou het dan opge bouwde Afghaanse leger tezamen met de nationale politiemacht de veiligheid in het land weer moe ten kunnen garanderen. Daarnaast zou er een zodanig sterk nationaal bestuur moeten zijn opgebouwd dat een geweldda dige taliban geen kans meer heeft. Krijgsheren van de taliban en hun kompanen van al-Q_aeda en ande re terreurgroepen moeten voor 2014 zijn opgepakt, gedood of an derszins van hun mogelijkheden zijn beroofd om nog ellende te ver oorzaken. In Afghanistan zelf moeten de har ten van de mensen ondertussen gewonnen worden. De Afghanen moeten leren beseffen dat geweld niet de oplossing is. Dat het Wes ten geen vijand is maar een bond genoot kan zijn. Dat niet-moslims niet per definitie vervloekt moe ten worden en met een jihad be streden. Dat mensen, ook als ze verschillende opvattingen hebben, wel door overleg en samenwer king iets kunnen opbouwen. De recente wandaden van Ameri kaanse soldaten jegens hun gasthe ren zetten echter een flinke streep door het ideaalbeeld. Alle drie ge- Afghanen verliezen geduld met NAVO KABUL - Afghanistan lijkt het te hebben gehad met buitenlandse militairen. De Taliban zwoeren gis teren wraak vanwege de moordpar tij door een Amerikaan, terwijl het Afghaanse parlement verklaarde dat het zijn geduld heeft verloren met de 'willekeur van buitenland se militairen'. In een resolutie eist het parlement bovendien dat de Amerikaanse militair een open baar proces in Afghanistan krijgt beurtenissen betekenen een ver trouwensbreuk. Voor zover er in de harten en gees ten van de Afghanen al enige voe dingsbodem was gelegd voor de westerse idealen, is die weer teniet gedaan. Dat beseffen ze in Washington ook. De snelheid waarmee wanda den worden veroordeeld neemt toe, de bewoordingen waarin dat gebeurt zijn per keer krachtiger. Het helpt alleen weinig zolang de VS het gedrag van hun eigen mili tairen, jarenlang gedrild met een ideologie dat het internationale moslimterrorisme uitgeroeid moest worden, niet in de hand blij ken te hebben. De Taliban lacht zich ondertussen rot. De organisatie staat klaar om in 2014 de macht weer te grijpen. En met de Amerikaanse blunders is er qua propaganda niet eens veel werk meer te doen. Een peiling van de Amerikaanse tv-zender ABC maakte dit week einde duidelijk dat 54 procent van de Amerikanen wil dat de eigen troepen Afghanistan nü verlaten. En 60 procent steunt de oorlog daar niet meer. Toen de Koran-verbranding we reldkundig werd, zwoer de Taliban ook wraak. Er vielen tientallen do den onder wie zes Amerikaanse soldaten, en nog veel meer gewon den. Vanwege de onrust bleven westerse eenheden in hun kazer ne. Nederland staakte de opleiding van Afghaanse politiemensen in het noorden. Deze week zouden die maatregelen ingetrokken wor den. Na Kandahar zou dat wel eens heel anders kunnen lopen. BEIROET - Syrische activisten mel den dat in Homs burgers door re geringsgezinde knokploegen zijn afgeslacht. De Syrische staatsme dia zeggen dat 'gewapende terroris ten' voor de moorden verantwoor delijk zijn. Het in Groot-Brittannië gevestigde Syrische Observatorium voor de Mensenrechten spreekt van min stens zestien doden, terwijl de Lo kale Coördinatiecomités zeggen dat 45 mensen zijn vermoord. Vol gens beide groepen zijn er kinde- Fen onder de doden. De moorden zouden hebben plaatsgevonden in Karm el-Zey- toum, een van de wijken in Homs die wekenlang in handen waren van rebellen maar eerder deze maand door regeringstroepen wer den heroverd. In de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties is gisteren een felle discussie gevoerd over de toestand in Syrië. De ministers van Buiten landse Zaken van onder meer de VS, Frankrijk en Rusland vlogen el kaar in de haren. De Russische minister Sergej La- vrov klaagde over het 'misleiden van de internationale gemeen- schap en manipuleren van de Vei ligheidsraad'. Steun voor de Syri- sche oppositie en pogingen om het regime ten val te brengen zijn volgens hem 'riskante recepten', waardoor de problemen erger kun nen worden. Lavrov haalde daarmee uit naar het Westen, zonder dat bij naam te noemen. Westerse landen pro beren via de VN de druk op het Sy rische bewind op te voeren. Rus land en China hebben dat tot twee keer toe geblokkeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9