221 zeeland Een weekje wonen in Sas van Gent ÏIKANS GS hebben 57-jarigen regel nodig r Poolse cel in voor steekpartij li KROT OF dinsdag 13 maart 2012 MIDDELBURG - Als de provincie Zee land de reorganisatiedoelstelling wil halen en op 500 volledige ba nen wil uitkomen, moet de leef tijd voor het vervroegd uittreden van ambtenaren wel op 57 jaar worden gesteld. Dat antwoordt het college van Gedeputeerde Sta ten op schriftelijke vragen van de PW. Om die reden is niet naar een andere leeftijd gekeken. Wat de invoering van de 57-jari gen maatregel precies aan bezui- ging gaat opleveren is nog niet be kend, omdat nu nog niet bekend is hoeveel mensen er aan deel zul len nemen. Overigens verwachten GS wel dat ze extra geld kunnen binnenhalen omdat minder inzet van externe deskundigen nodig zal zijn. Immers na het invoeren van de maatregel kan geput worden uit een arsenaal van (ex)ambtena- ren die op non-actief staan. GS ge ven verder aan dat de vertrekrege- ling ook geld oplevert omdat voor de ambtenaren die er gebruik van maken ook structureel geen kos ten hoeven te worden gemaakt voor huisvesting, werkplek, reis kosten, opleiding, loopbaanbemid deling, arbo en dergelijke. MIDDELBURG - Een 49-jarige Poolse vrouw is gisteren veroordeeld töt een celstraf van twaalf maanden voor het ernstig verwonden van haar vriend. De vrouw stak hem in de ochtend van de 4e september met een mes in zijn buik in hun woning in Brui- nisse. De officier van justitie vroeg twee weken geleden haar te veroordelen tot een celstraf van 27 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk, voor een poging tot moord. De recht bank vindt dat dat niet bewezen kan worden. Wel werd ze veroor deeld voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De man kwam die ochtend thuis na een verblijf van enkele weken in zijn geboorteland en kreeg van zijn vriendin te horen dat een landgenote in zijn bed lag. Hij ont stak in woede en uiteindelijk zou zijn hem met het mes hebben ge stoken. Omdat niet precies duide lijk is geworden wat er die och tend allemaal is voorgevallen, kan een poging tot moord niet worden bewezen, aldus de rechtbank. De man vroeg ook, de vrouw een con tactverbod op te leggen. De recht bank vindt een dergelijk verbod niet nodig. BIJ NADER ^WÊÊÊÊÊÊÊÊ In het artikel over betaald parkeren in de krant van afgelopen zaterdag staat dat ook op zondagen in Middelburg betaald moet worden, met uitzondering van de zondagochtend in verband met de kerk diensten. Dat is niet juist. Dat idee heeft wel gecirculeerd in het gemeentehuis, maar het plan is nooit uitgevoerd. Vlnr Paul Pieter Pattenier, Michiel Baart en Michael Cleophas, die samen met hun vriend Dennis Kouijzer dolgraag op vakantie willen naar Zuid-Frankrijk. Vanwege alle apparatuur en vrijwilligers die nodig zijn om het rolstoelafhankelijke viertal te helpen, kost dat zo'n 22.000 euro. foto Lex de Meester Vandaag start de korte serie Krot of Kans in Sas van Gent. Op uitno diging van het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland woont ver slaggever Melita Lanting een week in het grensstadje. Hoe is het om te leven in Sas van Gent, een stadje op de grens met België? Vanuit het huis Alexanderstraat 2 gaat Melita Lan ting op zoek naar de verhalen van de inwoners. Waar doen de men sen de boodschappen en waar wer ken ze. Hoe staat het met het vere nigingsleven, is er 's avonds ge noeg te doen of kruipt iedereen achter de gordijnen? Vragen waarop zij een antwoord probeert te krijgen door rond te kijken en gesprekken te voeren. Haar ervaringen zijn tot en met volgende week dinsdag dagelijks te volgen via de krant én via het in ternet. In de krant verschijnt iede re dag een rubriek. Op www.pzc.nl/krotofkans zijn aanvullende korte verhalen te vin den met foto's of video. Volg haar ook via twitter: @melitalanting of #krotofkans. Sas van Gent is onbekend gebied voor Melita Lanting. Wonend en werkend op Schouwen-Duiveland Melita Lanting is het Zeeuws-Vlaamse Sas van Gent niet meer dan een stadje waar je soms langs komt op weg naar België. In de afgelopen tien jaar'in Zee land is dat een paar keer gebeurd, te tellen op de vingers van één hand. Het wordt dus een grote ont dekkingsreis. Zou Sas van Gent dé plek zijn om te wonen? Krot of kans is een project van Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland. De aanleiding is de krimpende bevolking in Zeeuws-Vlaanderen. Jongeren trek ken weg, er vestigen zich minder gezinnen en bestaande huizen vol foto Mechteld Jansen doen vaak niet meer aan de eisen van de huidige tijd. Het gevolg is leegstand. Het CBK Zeeland onder zoekt met het project Krot of Kans de mogelijkheden die Zeeuws- Vlaanderen biedt. Een jaar lang wonen mensen met zeer verschil lende achtergronden korte tijd in een leegstaand huis in Zeeuws- Vlaanderen. Het project beschikt over drie huizen in verschillende kernen: Oostburg, Sas van Gent en Hulst. Mogelijk komt er nog een vierde kern bij. In de periode dat het project loopt wonen onder meer architecten, ste debouwkundigen, kunstenaars en filosofen een week in het huis. Iedere bewoner gaat vanuit de ei gen achtergrond op zoek naar kan sen en ideeën voor de huizen en de omgeving. „Een ideeënmachi- ne", noemt projectleider Petra de Braai van het CBK Zeeland het project. „En hopelijk leidt het tot concrete zaken." Vanaf november 2011 loopt het project Sas van Gent. In de Witte Wijk staat de woning waar Krot of Kans vijf maanden zetelt. In 2010 werd bekend dat de wijk niet zou worden gerenoveerd, zoals wel ge beurde in een andere buurt, maar dat de gedateerde huizen zouden worden gesloopt om plaats te ma ken voor vrije kavels. Een deel van de woningen is in middels weg. Het huis Alexander straat 2 (de helft van een twee-on- der-één-kapper) staat er nog. De ene helft staat de leeg, de andere helft wordt nog bewoond. Maar voordat het nieuwbouwplan kon worden afgerond, keerde het economisch tij. De logische vraag dringt zich op of deze ontwikke ling van invloed is op de oorspron kelijke plannen. Is er nog wel be hoefte aan vrije kavels en zo niet, waar is dan wel behoefte aan? Alle bewoners van het huis bekij ken met dit gegeven in het achter hoofd Sas van Gent van alle kan ten. Misschien werpen de ervarin gen en ideeën van de verschillen de bewoners een ander licht op de ze woonwijk en de omgeving. Het project beschikt ook over een eigen website: www.krotofkans.nl. Daar is achtergrondinformatie te vinden en staan ook de verhalen van eerdere bewoners van de hui zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50