3510 2 zeeland Stevig verschil prijs graf 'Als ik straks doodga, gaat de vlam erin' Loverboy Middelburg twee jaar cel in dinsdag Van oude mensen... De krant 6 weken voor 18 euro! Jaap Bos PZC dinsdag 13 maart 2012 door Marleen Blommaert Mijn schoonmoeder woont in Den Haag. Ze is oud. Ze is 86. Ik vind dat oud. Maar ik herinner me dat ik vroeger ie mand die dertig was oud vond en iemand van vijftig bejaard. Naar mate je zelf ouder wordt, verschui ven die zaken. Ik ben naar mijn maatstaven van toen bejaard. Als ik tegen mijn moeder oud zei, zei ze fel: Oud? Oud? De Duvel is oud! Zij wou niet oud genoemd wor den. Mijn schoonmoeder was onlangs hier op het Zeeuwse platteland. Een plek waarvan ze als echte stadse dame niet begrijpt dat je er kunt leven. Toch is ze hier graag. Ze houdt van de hond, van de ruimte en de manier waarop men sen hier met elkaar omgaan. Ze ziet haar kind en kleinkinderen weer. Na een paar dagen wordt ze opgehaald door een soort taxi. Achterin zit een meisje dat dub bel gehandicapt is. De chauffeur pakt routineus een helmpje en maakt het vast onder haar kin. Hij heeft zijn hoofd kaal geschoren en heeft een oorbelle tje in. Ik zie dat oma schrikt. Als ze haar medepassagier ziet, zie ik COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl haar gezicht verder betrekken. Het meisje slaat ritmisch met haar vuist op de helm en wiegt heen en weer. Oma wil niet naar huis, maar wil ook niet blijven. Als ik haar uitzwaai krijg ik pijn in mijn buik. Vandaag ben ik op pad met mijn buurman van 89, een kunstenaar. Hij moet naar de oogarts. We ko men in een wachtkamer terecht waar iedereen een begeleider heeft. De oogarts heeft volgens mij haar staarspreekuur. Vele rolla- tors en stokken bevolken de ruim te. We delen de wachtkamer met' kno- en kinderarts. Dus nog meer wielen van buggys en kinderwa gens. De middag is bijzonder. Alle bege leiders verheffen hun stem om hun kind te bereiken of hun moe der, buurman of vader. De begelei ders zitten in hun jachtige be staan en vinden dat het te lang duurt. Er moet nog van alles. De kinderen gaan op in hun spel en de ouderen gaan op in de kinde ren. Beiden genieten ze. Daartus sen zit de generatie van de bege leiders die van hot naar her rent en zich niet realiseert dat het om het hier en nu gaat. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Familieberichten: 58-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nmsi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Wethouder Jaap Bos stelt dat de Terneuzense begraaftarieven zo hoog zijn omdat ze volledig kosten- dekekkend zijn. „Ik ben uiteraard niet trots op deze koppositie." is het hoogste begraaftarief van Zeeland: de gemeente Terneuzen hanteert deze prijs. De kosten voor een graf verschil len sterk in Zeeland. Volgens uit vaart verzeke ra ar Dela ben je het duurst uit in Terneuzen. Schou wen-Duiveland hanteert het laag ste tarief. Over de uitkomsten van het vergelijkend onderzoek van Dela valt wel te twisten. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Dela vergeleek de re centste begraaftarieven van 285 ge meenten. Door de bank genomen blijkt daaruit welke gemeenten schappelijke en welke nogal stevi ge prijzen hanteren. In Zeeland zijn Reimerswaal, Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland mild in hun begraaftarie ven. Dela wijst Terneuzen als duur ste en Noord-Beveland als goed koopste aan, maar in het laatste ge val zijn onderhoudkosten niet meegeteld. Dat is bij andere ge meenten weer wel gebeurd, of die kosten zijn verborgen in een rela tief hoog grafrecht. Schouwen-Dui veland is feitelijk het goedkoopst. Ook is niet duidelijk over welk graf nu wordt gesproken in het on derzoek: een algemeen graf of een koopgraf. Dela-woordvoerder Mar tin Kersbergen erkent dat soms ap pels met peren worden vergeleken. „We zijn per gemeente uitgegaan van het meest gekozen graf. Het is lastig om een goede vergelijking te maken omdat gemeenten lang niet altijd op dezelfde manier kos ten toerekenen. Het is diffuus." Verder blijkt dat tarieven stoelen op politieke keuzes. Zo is Terneu zen het duurst, omdat de tarieven daar honderd procent de kosten dekken. „Dat is de keuze van de ge meenteraad geweest. Ik ben uiter aard niet trots op deze kopposi tie", zegt wethouder Jaap Bos. In andere gemeenten is een graf re latief goedkoop, maar wordt veer tig tot zestig procent van de kosten uit de algemene reserve bijgepast. De lokale belastingbetaler betaalt zo mee aan elk graf. Graven die op het punt staan geruimd te worden in Sluiskil, foto Peter Nicolai door Edith Ramakers Hij wijst naar de grafzerken, direct na de ingang van de begraafplaats in Sluiskil. „Moet je zien, ze staan er schots en scheef bij. Als ik straks doodga, gaat de vlam erin", zegt Ko de Vis ser uit Sluiskil. Hij heeft het op zich genomen om de graven van zijn grootouders, oudtantes en -ooms te onderhouden. „Ik zie het onze kleinkinderen niet doen om de graven te onderhouden. Rui men is een goed idee", zegt hij. Zijn grootmoeder is in 1933 in Sluiskil gestorven. „Ik heb haar niet eens gekend. Dan kan ik het niet erg vinden als haar graf ge ruimd wordt." Het is duur om in de gemeente Terneuzen, waar Sluiskil onder valt, begraven te worden, blijkt uit onderzoek. „Daar hoef ik me geen zorgen meer over te maken. Ik wil gecremeerd worden. Net als mijn moeder. Zij wil niet de koude grond in", zegt Ko. De Sluiskilse begraafplaats maakt een wat verwaarloosde indruk. Het gras is hoog, het pad is karig bezaaid met kiezels, maar vooral de gekleurde piketbordjes die op veel oude graven de kop opsteken maken er een rommeltje van. „De paaltjes geven aan welke graven na 2013 geruimd worden", zegt Guy Huys van groenbeheer Terneuzen. En over twee weken wordt het gras van de perken, plantsoenen en begraafplaatsen in de hele ge meente Terneuzen gemaaid. „Dan rijden we geen sporen meer in het gras en ziet het er allemaal weer verzorgder uit", zegt Huys. „De grafzerken blijven een verantwoor delijkheid voor de nabestaanden. Zij moeten, als ze dat willen, de zerken rechtzetten." Dè begraafplaats in het Noord-Be- velandse Kamperland ligt pal in het centrum. Er loopt een pad van witte kiezelstenen tussen de gra ven door. Het ziet er fris uit. Vanaf de begraafplaats kijk je uit over lan derijen, een nieuw wijkje en een terrein met veel moestuintjes, waar hard gewerkt wordt. Kamper land is vast trots op haar royale en verzorgde begraafplaats waar net als in Sluiskil ook een veldje is, waar as uitgestrooid kan worden. Op het Walcherse Biggekerke heb ben de groenbeheerders de rozen struiken op de graven en in de sin gels al gesnoeid. Narcissen komen uit de knop en de overhangende takken van de laanbomen zijn al gezaagd. De begraafplaats wordt met liefde onderhouden. Zelfs de oude zerken staan fier overeind. Vanaf de begraafplaats zie je ver weg de kerk van Biggekerke en aan de einder de Walcherse dui nen. Een mooie plek om begraven of uitgestrooid te worden. door Emile Galon Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening DePZCgsalaxgniWigonmelpmoonsjfgevere In het colofon Ittfl u nadere ïn(o«rrelie aan MIDDELBURG - Een 28-jarige Mid delburgse loverboy krijgt ruim de tijd om zijn misdrijven te overden ken. De rechtbank bepaalde giste ren dat de man een celstraf van drie jaar moet uitzitten, waarvan één voorwaardelijk. De man zette twee jonge vrouwen aan tot prostitutie. Ook gebruikte hij zijn minderjarige nichtje om mannen geld afhandig te maken. Hij zette foto's van haar op seks sites waarna hij geld incasseerde van mannen die in haar geïnteres seerd waren. Zij heeft geen daad werkelijk contact gehad met die mannen, zo werd duidelijk tijdens de rechtszaak tegen hem. De poli tie greep namelijk in. Rechtbankvoorzitter I. Woltring stelde gisteren dat loverboy-praktij ken fors bestraft moeten worden omdat deze vorm van mensenhan del zeer ontluisterend is voor de slachtoffers. Twee weken geleden vroeg de offi cier van justitie aan de rechtbank om de man, bij een veroordeling, direct op te sluiten. De rechtbank willigde gisteren dat verzoek in zo dat de man een dezer dagen opge haald wordt om zijn straf uit te zit ten. Tijdens het proces reageerde de Middelburger met veel misbaar op alle beschuldigingen. Hij plaats te zelfs een verontwaardigde reac tie nadat een internetsite aandacht had gegeven aan zijn strafzaak. Te gen hem werd toen drie jaar on voorwaardelijk geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2