4\ Mortiere MiddMtwj dinsdag 13 maart 2012 Vijf buitengewoon grote microfoons torenen statig boven het maaiveld uit. Met zijn allen staan ze op het talud aan de rand van woonpark de Mortiere. De palen staan stevig in de grond, zodat de wind geen vat op ze krijgt. De microfoons wijzen dezelfde richting uit. Ze lijken klaar te staan voor een swingend jazzconcert voor een gigantisch publiek. Toch, zo aan het eind van de rotonde, staat Quintet er wat verloren bij. Maar de maker, Maze de Boer, is optimistisch over de toekomst van het kunstwerk. Dat het een functie krijgt als herkenningspunt. „Als de bewoners van de Mortiere eenmaal een band krijgen met Quintet gaan ze het gebruiken om bezoekers de weg te wijzen. 'Nee m de afslag waar de microfoons staan.' Nu staat het kunst werk aan een doodlopend stukje weg. Ik hoop dat het niet te lang duurt voordat vanaf hier de wijk ingereden kan worden." De architectuur in de Mortiere inspireerde de Amsterdamse kunstenaar tot het maken van een ode aan de jaren dertig van de vorige eeuw. „Alles ademt de sfeer van die tijd. Bovendien zijn de straatnamen vernoemd naar beroemde muzikanten. Naar jazz- en blueslegendes als Muddy Waters, Duke Ellington en Louis Arm strong. Gaandeweg kwam ik uit op de icoon uit de muziekwereld, de Shure 55 microfoon. Veel muzikanten gebruikten die toen." Behalve de moderne auto's doet alles in die wijk de kunstenaar aan de dertiger jaren denken. „Destijds reden er veel auto's van het merk Plymouths in de VS. De grill van die wagen lijkt op de microfoon. Het is een stijlre ferentie naar die tijd." Badende Beelden in Vlissingen. Een standbeeld van Jacob Cats in Groede. Eb en Vloed bij de dikke toren van Zierikzee. Het zijn voorbeelden van kunst in de openbare ruimte. In een serie artikelen belichten we telkens een kunstwerk in een van de dertien gemeentes in Zeeland. Vandaag Quintet in Middel burg. Dit werk van de Amsterdamse kunstenaar Maze de Boer is het laatste van zes kunstwerken van het project Kunst in de wijk. Elian van 't Westeinde Quintet is het laatste van zes kunstwerken van het project Kunst in de wijk. Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) heeft dit project in opdracht van de gemeente uitgevoerd. „De bedoeling was bewoners te betrekken bij hun wijk en bij de kunst", zegt Simon Blaas van de SBKM. „Een commissie heeft kunstenaars benaderd met de vraag een schetsvoorstel te maken. Per wijk zijn steeds drie tot zes voorstellen gemaakt. Na een eerste selectie kregen bewoners thuis een stemfor- mulier waarop ze hun favoriete kunstwerk konden aangeven. Het werk dat de meeste stemmen kreeg, is geplaatst." Maze de Boer is enthousiast over deze manier van werken en kreeg wisselende reacties op Quintet. „Mensen reageren altij d heel verschillend op kunst in de openbare ruimte. Ik merkte weerstand. Sommigen zijn het abso luut niet eens met de plaats. Anderen vinden het geldverspilling. Maar ik kreeg ook een aandoenlijke brief met een tekening van een negenjarige uit de Mortiere. Hij vindt het een mooi kunstwerk, maar heel jammer dat het in het donker niette zien is." Een metaalbewerkingsbedrijf uit Sittard maakte de microfoons uit aluminium. Ze zijn anderhalve meter hoog en staan op palen van gegalvaniseerd staal. Ze lijken levensecht. De kunstenaar speelde even met de gedachte de microfoons zo te maken dat ze meedraaien in de wind. „Of ze zo te maken dat de wind een fluitconcert veroorzaakt. Het budget liet dat - niet toe. Maar wie weet komt er de toekomst wel geluid uit", zegt Maze de Boer. „In het hart van de microfoons zit een holle ruimte. Een fijn plekje voor vogels om een nest in bou wen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20