Buwimêi Bcutm TuinJretidetuénfriupL Scmmtdljfce dinsdag 13 maart 2012 Ruim twintig jaar geleden kochten Jaap en Jenny Dijkgraaf de schuur vlak bij hun woonhuis: „Ik kende de werkplaats", vertelt Jaap. „Ik heb hier nog gewerkt als timmerman, toen was de schuur van een bouwbedrijf Ik zag het als een investering om later, na mijn pensionering, de loods als hobbyruimte te gebruiken. Ik dacht toen, daar kan ik later lekker in rommelen." Zestien jaar geleden zagen beiden de opkomst van de tuinbeelden: „Het leek ons een goed idee, tuinbeelden verkopen, we hadden de ruimte ervoor. Eerst zijn we overal gaan kijken naar de mogelijkheden. Dan kwam het ge vecht met de gemeente. Het bestemmingsplan moest veranderd, van bedrijventerrein naar detailhandel. Tussendoor had ik het telefoon boek van Zeeland doorgespit om te zien waar er tuinbeelden gemaakt werden. In het begin verkochten we maar weinig, stonden hier buiten maar een paar tafeltjes met beelden van derden. Na een poosje ben ik begonnen ze zelf te maken." Dat zelf maken had nog heel wat voeten in de aarde: „Het ging met vallen en opstaan. Er waren veel missers. Hele containers vol afval zijn naar de stort gegaan. Nog steeds kunnen er dingen mis gaan." Gezien de grote verscheidenheid van beelden bij De Tuinkabouter zijn er nu geen grote mis sers meer: „Er kunnen na het gieten luchtbel len ontstaan", weet Jenny. „Die werk ik bij net als andere kleine oneffenheden. Ik patineer de beelden ook, daardoor krijgen ze een meer natuurlijke uitstraling." De mallen voor de beelden maakt Jaap: „Af en toe koop ik er eentje, maar dat is vrij duur. Nu heb ik weer een beeld van een Chinese krijger gekocht, helemaal in Spanje. Die wordt nu minimaal dertig keer, dat is drie tot vier keer per dag, ingesmeerd met latex. De laag moet vrij dik zijn, anders kan de mal scheuren bij het verwijderen ervan. Een mal van goede kwaliteit kan ik wel honderd keer gebruiken bij het gieten van beelden. Ik heb wel eens een mal gemaakt, die er al lag. Dat krijg je bij een zo groot assortiment. Soms weten we niet wat er allemaal is." Ze hebben een prima taakverdeling bij De Tuinkabouter. Mallen maken en gieten is helemaal voor Jaap, opknappen, patineren en schilderen is de taak van Jenny. „Een kleine werkplaats is achter de winkel, een grotere bij ons huis, maar vijftig meter hier vandaan." Buiten en binnen staan beelden in de meest verschillende afmetingen: „Beelden die groter dan anderhalve meter zijn koop ik in. Daar voor zijn de mallen te duur. Verder zien we wel trends. In het begin waren het naast kabouters vooral ganzen, die koopt haast niemand meer. Nu zien we vooral Boeddha's en een serie van jonge boeddhistische monniken, heel aandoenlijk." Maar ook kippen, varkens, olifanten en konij nen staan of hangen in en aan de loods, naast veel engelen, trollen en zelfs wijwatervaatjes en Mariabeelden. De Tuinkabouter biedt voor. iedere tuinliefhebber wel iets om zijn tuin mee te verfraaien. „Soms worden ze ook in huis geplaatst", weet Jaap. „Ik heb onlangs nog een Boeddha in een slaapkamer moeten zetten." Wilma Valk De zaak is gevestigd aan de Magdalenenweg 2, telefoon 0117-402081, e-mail info@tuinkabouter- vof.nl. Er is een website www.tninkabouter-vof.nl Geopend tussen 10 en 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Dinsdag is sluitingsdag. Grotere beelden worden thuisbezorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19