Activiteiten in Boekenweek jur 13 Goed idee, maar een matige uitvoering agenda dinsdag 13 maart 2012 Onder anderen Gerbrand Bakker, Tom Lanoye, Jan Siebelink en Gerrit Komrij naar Zeeland Jan Siebelink vertelt dinsdag 20 maart in FiZi in Zierikzee over zijn korte roman Oscar. Het traditionele Boekenbal luidt vanavond de 77e Boekenweek in. Deze duurt tot en met 24 maart en staat in het teken van vriendschap. Diverse bekende schrijvers komen in deze perio de naar Zeeland. Een overzicht van de voornaamste activiteiten: WOENSDAG 14 MAART Tholen Bibliotheek, 20.15 uur: Literaire avond met schrijver Gerbrand Bak ker, bekend van onder meer de ro man Boven is het sdl (2006). Vlissingen Bibliotheek 't Spui, 14.00-16.00 uur: Bezoekers kunnen zichzelf met een vriend(in) en een voor werp dat symbool staat voor hun vriendschap laten fotograferen. De Polaroid-opnames worden ten toongesteld in de bibliotheek. DONDERDAG 15 MAART Goes Dé Koperen Tuin, 16.30-17.30 uur: Tom Lanoye signeert het Boe kenweekgeschenk. Middelburg De Drukkerij, 19.30-21.00 uur: Tom Lanoye leest, spreekt en sig neert in de winkel. VRIJDAG 16 MAART Goes De Koperen Tuin, 19.30 uur: Le zing van Martin Visser over zijn nieuwe boek De eurocrisis, een ont hullend verslag van politiek falen. Middelburg Café-restaurant De Vriend schap, 16.00-18.00 uur: Zangeres Franka van Essen en gitariste An nette Kruisbrink brengen liedjes over allerhande vriendschappen. De Drukkerij, 16.30-18.00 uur: Otto de Kat (pseudoniem voor Jan Geurt Gaarlandt) presenteert zijn nieuwe roman Bericht uit Berlijn. door Maarten Moll Met Tom Lanoye - luid be jubeld om zijn laatste ro man Sprakeloos (2009), over de dood van zijn moeder - dient zich na 23 jaar weer eens een Belgische schrijver aan die het Boe kenweekgeschenk voor zijn reke ning heeft genomen. Heldere hemel heet de novelle, en op de cover is, als een soort grap, afgedrukt hoe we de naam Lanoye dienen uit te spreken: Lanwa. Blijkbaar wist niet iedereen dat. Als uitgangspunt voor Heldere he mel heeft Lanoye een historisch feit gebruikt. Op 4 juli 1989 (het jaar dat de voorlaatste Belg, Hugo Claus, het Boekenweekgeschenk De zwaardvis schreef) stortte een vliegtuig neer op een huis in het Belgische dorp Kooigem. Het bleek te gaan om een onbemand MiG23-gevechtsvliegtuig van het leger van de Sovjet-Unie. Daarbij kwam een jonge man om het le ven. Dat is niet grappig. Ik was het voorval al lang verge ten. Even gegoogeld. De MiG23 steeg om 9.14 uur op van de lucht machtbasis bij Kolobrzeg in Polen. ZATERDAG 17 MAART Middelburg De Drukkerij, 16.00-17.15 uur: Pianist Ferenc Hannewijk speelt bekende songs over vriendschap. DINSDAG 20 MAART Zierikzee FiZi, 20.00 uur. Anne de Jager in terviewt schrijver Jan Siebelink. Recent verscheen diens korte ro man Oscar, die zich deels in Zee land afspeelt. WOENSDAG 21 MAART Middelburg Café-restaurant De Vriend schap, 15.00-17.00 uur: Voor kinde ren (6-9 jaar) en hun ouders lezen schrijver/performer Rieks Veenker en het duo Alice en Beatrijs verha len voor. Tom Lanoye Heldere hemel [lanwa:] Novelle Al snel kreeg het toestel proble men met de motor, waarna de pi loot zich met zijn schietstoel in vei ligheid stelde. Het toestel stortte echter niet meteen neer, maar vloog op de automatische piloot nog honderden kilometers door, om pas in België, vóór er door de Belgische regering een beslissing was genomen wat te doen, wegens De Drukkerij, 16.30-18.00 uur: De Middelburgse dichter Chawwa Wijnberg presenteert haar nieuwe dichtbundel Nachtvlinders door het kattenluik. Terneuzen Porgy en Bess, 20.00 uur: Stich ting Prometheus houdt literaire avond met Gerrit Komrij. Hij ver telt over zijn nieuwe roman De loopjongen en ander werk. VRIJDAG 23 MAART Middelburg Café-restaurant De Vriend schap, 15.00-18.00: Literaire vriend schapsquiz onder leiding van Sip Beth. Er kunnen maximaal tien teams (2-4 personen) meedoen. Vooraf aanmelden is noodzakelijk en kan tot 22 maart. Meer informa tie: www.zeeuwsebibliotheek.nl. brandstofgebrek om 10.37 uur neer te storten. Goed idee. Maar - en dat is ook niet grappig - een matige uitvoe ring. Lanoye breit om het histori sche gegeven een verhaal van on trouw, met als doel een jonge man in het huis te schrijven juist op het moment dat de MiG23 daarop zal neerstorten. Maar hij begint met de overdenkingen van de Russi sche piloot, die boven Polen aan zijn parachute hangt. Dat is een mooi hoofdstuk. Daarna vergast Lanoye ons op een wat plat liefdesverhaal. Vera, moe der van de studerende Peter, wordt gebeld door haar man Wal ter, die opbiecht met de veel jonge re Carla zijn leven te verder te wil len delen. Die verhaallijn wordt nog onder broken door hoofdstukken die er eigenlijk totaal niet toe doen. La noye wil te graag een volledig beeld van die rampdag geven. Het twintig bladzijden tellende hoofd stuk over wat zich in de 'situation room' afspeelt, waar beslist moet worden wat er met de MIG23 moet gebeuren, is erg uitleggerig en saai. Ook het hoofdstuk over de redactie van een Brusselse krant, De Drukkerij, 16.30-18.00 uur: Presentatie dichtbundel Het Para dijs van Mieke Braamse (1953) Terneuzen Bibliotheek, 14.00-17.00 uur: Jan Zegers presenteert zijn debuutro man De worsteling naar geluk. ZATERDAG 24 MAART Middelburg De Drukkerij, 9.30-10.30 uur: Schrijfworkshop met Anneke Wil- tink en Ben Slingenberg. Opgave: schrijverspodium@drukkerijmid- delburg.nl. De Drukkerij, 10.30-11.30 uur: Anneke Wiltink presenteert haar dichtbundel Overvloed, over haar gevecht tegen kanker. De Drukkerij, 16.00-17.15 uur: Christine Pire en gitarist Gilbert Is- bin brengen Franse chansons. met veel platitudes over de journa listiek, kan niet boeien. Het liefdesverhaal is een stuk beter te verteren, omdat Lanoye daar niet gehinderd is door de histori sche gebeurtenis. Daar schrijft hij vrij, en soms met de nodige hu mor. Dat zijn de meest geslaagde stukken van Helder hemel. Het is duidelijk dat Lanoye zonder op de feiten terug te grijpen, de neerstortende MiG23 als een deus ex machina in zijn verhaal had moeten opnemen. (Alhoewel de ti tel dat wel suggereert: als een don derslag bij heldere hemel.) Maar liever hadden we een op Vera, Walter, Carla en Peter toegespitst verhaal gelezen, dan een novelle met hinderlijke onderbrekingen. Tom Lanoye, 'Heldere hemel'. Vanaf morgen t/m 24 maart gratis bij beste ding van minimaal €12,50 aan boeken. Het is ook verkrijgbaar als e-book en luisterhoek. Tom Lanoye. Het Boekenweekgeschenk biedt zondag 18 maart gratis reizen met de NS. Het Boekenweekessay is dit jaar 'Ver der alles goed' van Nico Dijkshoorn. Verkrijgbaar voor €2,50. RENESSE Eli de Smet winnaar Verhalenwedstrijd RENESSE - De van oorsprong uit Renesse afkomstige Eli de Smet (20) is winnaar van de tweede Ver halenwedstrijd van Opium, het kunst- en cultuurprogramma van de Avro op radio en televisie. In to taal waren er 2100 inzendingen. De Smet won de wedstrijd met zijn verhaal Verkeerde Vrienden en kreeg twee kaarten voor het Boekenbal, dat vanavond wordt gehouden. Het winnende verhaal is gisteren in de Volkskrant gepubliceerd. Juryvoor zitter Nelleke Noordervliet prees de spannende opbouw. „Het prik kelt en het einde schept ruimte voor een andere interpretatie." VLISSINGEN Inleiding bij film Dangerous Method Bij 'Film by the Sea door het Jaar' is vandaag en morgen als voorpre mière Dangerous Method van David Cronenberg te zien. Deze film gaat over de relatie tussen Sigmund Freud en Carl Jung en diens ver houding met de mooie geesteszie ke patiënte Sabina. De voorstellingen zijn vandaag om 14.00 en 19.30 uur in CineCity Vlis singen en morgen om 16.00 en 20.00 uur in CineCity Terneuzen. De voorstelling van vanavond wordt ingeleid door Fryda Evertse, psychiater bij Emergis. MIDDELBURG Mark van der Graaff toont favoriete film Cinema Middelburg heeft morgen avond een voorstelling in de serie 'De fllmkeuze van...', waarbij spe ciale gasten hun favoriete film inlei den. Deze keer is dat Mark van der Graaff, die onder meer bekend is geworden als tekenaar maar ook op andere artistieke terreinen ac tiefis. De film die hij heeft gekozen is Play Time (1967) van Jacques Tati. In deze hilarische film lopen drie ver haallijnen langs elkaar, maar ze ra ken elkaar ook. De voorstelling in Cinema Middelburg begint mor gen om 20.00 uur. OOST-SOUBURG Canadese schrijfster verzorgt workshop De Canadese schrijfster Isabel Hug- gan geeft vrijdag 30 én zaterdag 31 maart een workshop creatief schrij ven. Zij doet dat op uitnodiging van literatuurdocente Conny Steen man. De workshop omvat 10 uur les in twee dagen: vrijdags van 13.30 tot 17.30 uur in de bibliotheek in Oost-Souburg en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur bij Steen man thuis in Stad a/h Haringvliet. mxewóax/2imBxgiw&^*M0xc6eiS6se£gizsisaxx& Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Middelburg Theatergroep Suburbia, toneelstuk '3 x Leven' van Yasmina Reza. Stadsschouwburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13