zee hier tekeer...' 'Het is gek dat een natuurorganisatie die voor lopende projecten geld tekortkomt door bezuinigingen, een 'nieuw front' opent' II N atuurmonumen- ten wil met hulp van de Postcode loterij een kleine archipel kunstmati ge 'waddeneilan den' aanleggen in het Markermeer. Met slib dat nu nog de bodem van het meer vertroebelt. Een briljant plan? Of schuilt er een ad der onder het gras? journalist en onderzoeker Frank Petersen dinsdag 13 maart 2012 door Joep Trommelen Zo moeten de Marker Wadden er uit gaan zien. illustratie Natuurmonumenten Marker wadden Vereniging Natuurmonumenten wil in het Markermeer stapsgewijs een natuurgebied tot ontwikkeling brengen, bestaande uit zand platen, wilgenbossen, moeras en stukken open water. ca. 2018 4de compartiment ca. 2015 1 ste compartiment ca. 2016 2de compartiment Tienduizenden vogels moeten er straks te bewonderen zijn, waaronder de zee arend. Planten, vissen en mosselen moe ten terugkeren in het nu nog troebele water van het Markermeer. Natuurmonu menten heeft 15 miljoen euro gekregen uit het Droomfonds van de Postcodeloterij. Als Rijk en provincies nu over de brug komen met 30 miljoen, kan de aanleg van de eerste 1000 hectare Marker Wad den aan de zuidzijde van de dijk Lelystad-Enkhuizen in 2015 beginnen. Dat is de droom van Roel Posthoorn, projectleider van Natuurmonumenten. „De kans dat het doorgaat is fifty-fifty. Maar we gaan de betrokken partijen over tuigen met een goed verhaal", zegt Posthoorn. Op de bodem van het 4 meter diepe Markermeer drijft nu nog een laag 'yoghurt'; slib dat door de golf slag losweekt uit de klei van de Noord-Hollandse kust. Planten en vissen voelen zich daar slecht in thuis; als gevolg daarvan blijven ook vogels weg. Dat moet anders, vinden natuurorganisaties en overheden al decennia lang. Er gebeurde alleen niets. „En dat willen wij nu eindelijk doorbreken", stelt Post hoorn. „Want wat wij gaan doen, is een stuk goedko per. Samen met de Nederlandse waterbouwsector gaan we de eilanden aanleggen met het slib uit het meer. Het project is een proeftuin waar de hele water- bouwsector van kan profiteren. Met dit soort innova tie kan Nederland zijn positie in de wereld op dit ge bied verbeteren. Slib is nu nog een probleemstol wij kunnen er geld mee gaan verdienen." Daarnaast leveren de Marker Wadden bij de aanleg veel banen op. Posthoorn: „Maar het belangrijkste is dat wij de impasse doorbreken: schouders er onder, aan de slag!" De Friese freelancejoumalist en waddenonderzoeker Frank Petersen vertrouwt het niet. „Mijn angst is dat allerlei woningbouwplannen voor de noordelijke Randstad nu door kunnen gaan dankzij een een-twee tje van Natuurmonumenten en de Postcodeloterij, zonder dat de Tweede Kamer daar iets over te zeggen krijgt. Maar wat er met het Marker- en het IJsselmeer moet gebeuren, is toch een nationale kwestie?" Eerder sprak hij in een opiniestuk in dagblad Trouw van 'een goed geregisseerd groen toneelstukje ter voor bereiding van bestaande bouwplannen van het Rijk, Amsterdam en Almere'. Zo moeten er bij Almere 60.000 huizen gebouwd worden, deels buitendijks. „Aanleg van natuur is een nobel doel, maar als je de plannen van de regering goed leest, staat daar in dat de aanleg van zo'n moerasgebied voorwaarde is om te kunnen bouwen", zegt Petersen. En wie is in zijn ogen dan de regisseur van dat toneel stukje? „Dat blijft een mysterie. Maar er lijkt hier wel degelijk sprake van een opzetje. Bij het plan is behalve Natuurmonumenten bijvoorbeeld ook een grote aan nemer betrokken. Er spelen allerlei belangen. Dit plan lijkt een perfect voorbeeld van de drie p's: people, pla net, profit. Woningen voor de mensen, natuur voor de planeet en winst voor de aannemers. Er lijkt een voldongen feit te worden gecreëerd waar je niet op te gen kunt zijn, terwijl je wel degelijk allerlei kritische vragen kunt stellen." „Echt onzin", noemt Posthoorn Petersens verdenking. „Een complottheorie die iedere grond mist. Wij zijn in dit geval de regisseur. Maar puur en alleen met het doel dat er nu eindelijk iets gaat gebeuren dat goed is voor de natuur in Nederland. Er is lange tijd niets ge beurd, omdat bij de discussies over het Markermeer al les aan elkaar gekoppeld werd, er is eindeloos gepol- derd en dat werkt verlammend. Daar moet nu een ein de aan komen." Petersen zit nog vol vragen. Wat voegt een 'kunstwad' nu precies toe aan de natuur? En zijn al die woningen voor Amsterdam en Almere anno 2012 nog wel nodig? En: is met de 15 miljoen euro die Natuurmonumen ten voor de Marker Wadden van de Postcodeloterij krijgt, niet veel meer 'natuurrendement' te behalen? Staatssecretaris Henk Bleker houdt immers de hand 'Als we niks doen, gaat de natuur alleen maar verder achteruit' op de knip bij het 'afmaken' van de ecologische hoofd structuur, het stelsel van onderling verbonden natuur waar Nederland nog lang niet mee klaar is. Frank Petersen: „Het is gek dat een natuurorganisatie die voor lopende projecten geld tekort komt door be zuinigingen, nu een 'nieuw front' opent Als je heel cy nisch redeneert, kun je dat ook opvatten als een com pliment voor Natuurmonumenten. Dan zie je dat ze daar ook in een tijd van grote bezuinigingen andere geldbronnen aan weten te boren. Dan bewijst Bleker zijn gelijk, dat de natuur ook zonder overheidssteun kan." Volgens Roel Posthoorn maakt ook Natuurmonumen ten zich grote zorgen over de ecologische hoofdstruc tuur en is het debat over de financiering zeker nog niet beslecht. „Maar de Marker Wadden zijn óók ecologische hoofd structuur, het gebied is Europees beschermd nota be ne. Dat kan zelfs Europese subsidie op gaan leveren. Het is wat ons betreft niet of/of maar en/en. Als we niks doen, gaat de natuur in en rond het Markermeer alleen maar verder achteruit. En het plan leeft. Niet al leen bij onze leden, maar bijvoorbeeld ook bij de visse rijsector, die eveneens baat heeft bij een 'gezond' Mar kermeer." ca. 2017 3de compartiment infographic CRW bron Natuurmonumenten 10.000 hectare vogelparadijs t Het Markermeer is 70.000 hec tare groot; rond 2030 moet 10.000 hectare in Marker Wadden zijn veranderd. Het gaat daarbij om een groep 'eilanden' met zandplaten, wilgenbossen, open water en moeras. 9 Natuurmonumenten wil hier slib voor gebruiken dat nu nog de bodem van het meer be dekt, bij harde wind het water vertroebelt en het Marker meer biologisch 'dood' maakt. Voor de eerste fase (1000 hec tare) is al 15 miljoen euro van de Postcodeloterij beschik baar; provincies en Rijk moe ten dit jaar nog 30 miljoen bij passen zodat het werk begin 2015 kan starten. Dit eerste ei land moet in 2018 klaar zijn. Samen met zandwinnings- en waterbouwkundige bedrijven heeft Natuurmonumenten een manier bedacht om het bo- demslib te gebruiken. Er wor den op de plaats van de eilan den eerst sleuven gegraven waar het slib door de zwaarte kracht 'inzinkt'. Daarna wordt het opgezogen en binnen dij ken opgespoten. Volgens Na tuurmonumenten is deze tech niek veel goedkoper dan alle natuurplannen die tot dusver zijn ontwikkeld voor het Mar kermeer. De aanleg van het hele gebied gaat circa 15 jaar duren. Wat het project uiteindelijk gaat kosten, is nog onduidelijk. Dat hangt onder andere af van het succes van de slibtechniek. Natuurmonumenten ziet de Marker Wadden als een waar devolle aanvulling op de be staande natuur. Als biotoop voor allerlei bijzondere eenden soorten, de zee-arend en ande re grote roofvogels, reigers, de bever en op termijn zelfs de ot ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11