1 'Help overlopers in Syrië' binnenland 17 Fukushima herdacht in Middelburg 'Spreekrecht zedenzaak handhaven' Enorm tekort aan techneuten Wet kortingen tot wel C U|Q NL praat mee over nieuwe grondwet EU Dode reeën voortaan voedsel voor aaseters maandag 12 maart 2012 Japan, toen en nu Bekijk wat de aardbeving en tsunami vorig jaar aanricht ten in Japan. Kijk op onze website in rubriek uitgelicht. door Marcel Modde AMSTERDAM - Aan het spreekrecht van ouders in de Amsterdamse ze denzaak mag niet meer getornd worden. Het verzoek van de advo caten van Robert M. en Richard van O. om de toekenning hiervan terug te draaien, moet naar de prullenmand worden verwezen. Dat vindt advocaat Richard Kor- ver, die enkele tientallen ouders in de zedenzaak bijstaat. Korver heeft hierover een uitvoerige brief ge schreven aan de rechtbank. Vandaag begint het proces tegen M. en Van O. De rechtbank bepaal de in december dat ouders tijdens de rechtszaak mogen spreken. De advocaten van Robert M. hebben zich daar toen tegen verzet, omdat volgens de huidige wettelijke rege ling ouders geen spreekrecht heb ben. Aard en omvang van de zaak zijn voor de rechtbank reden ge weest de ouders dit recht toch toe te kennen. Vorige week bepaalde de Hoge Raad in een moordzaak dat de rechter het spreekrecht niet mag verruimen. Alleen de wetgever kan dat doen, aldus de raad. M.'s advocaten Tjalling van der Goot en Wim Anker de rechtbank in een brief direct op deze uitspraak gewezen en aangekondigd dat zij het spreekrecht van de ouders op nieuw ter discussie willen stellen. Korver vindt dat ongepast en on juist. Volgens hem is de zaak waar in de Hoge Raad zich heeft uitgela ten over het spreekrecht niet te ver gelijken met de zedenzaak. Daarbij wijst hij er nog eens op dat er nieu we wetgeving in de maak is, waar in het spreekrecht voor ouders van jonge kinderen wordt geregeld. UUMSmUBSBSSmanaBaB8aBKBBai MIDDELBURC - De foto's en teksten op de borden aan de voet van het Middelburgse stadhuis spreken voor zich. De ramp met de kern centrale in het Japanse Fukushima heeft diep ingegrepen in het leven, daar en hier. In Middelburg herdachten zater dag enkele tientallen mensen de gebeurtenis die een jaar geleden de wereld schokte. De bijeen komst was georganiseerd door het comité Borssele 2 Nee! en de lande lijke organisatie tegen kernenergie Wise. Op het podium, gemaakt van een oude vrachtwagen, vertelt Peer de Rijk van Wise van zijn recente reis naar het rampgebied. Hij heeft daar één dag rondgelopen. Het heeft De Rijk aangegrepen dat eigenlijk een veel groter gebied dan de huidige straal van 20 kilo meter rond de centrale zou moe ten worden geëvacueerd, maar dat er simpelweg geen ruimte is om al le mensen in die zone op een an dere plek onder te brengen. „En dus leven honderdduizenden mensen voortdurend in angst en onzekerheid over hun toekomst", vertelt De Rijk. Ter vergelijking schetst hij: „als zoiets met Borssele zou gebeuren dan praat je over een besmet gebied tot onder Rot terdam." Door de dramatische gebeurtenis sen die zich hebben voorgedaan in Fukushima ligt de discussie over kernenergie weer wél helemaal open. Dat constateert zaterdag Ma rieke van Riet van het organise rende actiecomité. zie ook de video op www.pzc.nl/video de voorv«a'den- KOZIJNEN ZONWERING DAKKAPELLEN OVERKAPPINGEN GARAGEDEUREN RAAMDECORATIE T 0118-441 944 1 www.ascozeeland.nl VAALS Supporters opgepakt van zaalvoetbalclub De politie heeft zaterdagavond een groep van ongeveer vijftig suppor ters van een Maastrichtse zaalvoet balclub uit een sporthal in Vaals verwijderd. Dat gebeurde omdat de beschon ken 'fans' tijdens een wedstrijd te gen een vereniging uit Vaals met glazen gooiden en op de tribune vuurwerk afstaken, zo maakte de politie gisteren bekend. DEN HAAG Marinier verongelukt op Aruba Door een verkeersongeval op Aru ba is vrijdagavond (lokale tijd) een 33-jarige Nederlandse marinier om. het leven gekomen. Drie andere mariniers raakten gewond, van wie een ernstig. Dat liet het minis terie van Defensie zaterdag weten. Deskundigen van de marechaussee zullen op Aruba onderzoek doen naar de oorzaak van het ongeluk. Rosenthal wil steun voor mili tairen, diplomaten en zakenlui die zich tegen Assad keren. Ook bepleit de minister extra sancties. Akkoord tussen regime en op positie in Syrië nog lang niet bereikt, zegt Kofi Annan. KOPENHAGEN - Nederland wil Syri sche militairen en andere Syriërs aanmoedigen over te lopen en af stand te nemen van het regime van president Bashar al-Assad. De Europese Unie kan de deser teurs en andere overlopers helpen en beschermen. Dat maakte minis ter Uri Rosenthal van Buitenland se Zaken zaterdag in Kopenhagen bekend na overleg met zijn EU-col- lega's. Volgens de bewindsman kreeg hij steun van andere minis ters voor zijn voorstel. Minister Rosenthal denkt niet al leen aan militairen, politieagenten en ander veiligheidspersoneel, maar ook aan functionarissen, di plomaten en zakenlieden met ban den met het regime. In Europees verband kan aan dergelijke overlo pers praktische steun worden gebo den. Ook moet in dat geval de veilig heid van de in Syrië achtergeble ven familieleden worden gegaran deerd. De bewindsman wilde verder geen details kwijt om 'geen ver trouwelijke informatie weg te ge ven'. Rosenthal ziet zijn plan als een manier om de Syrische macht hebbers te verzwakken. De be windsman wees erop, dat al meer dere generaals deserteerden en dat énkele dagen geleden ook de on derminister van Oliezaken over liep. Rosenthal pleitte in Kopenhagen verder voor uitbreiding van de sancties tegen het regime. Hij wil de handel beperken en voor meer goederen een handelsverbod instel len om de geldstroom naar de machthebbers droog te leggen. Ook moeten meer handlangers van het regime op een zwarte lijst komen. Het bloedvergieten in Syrië lijkt nog lang niet ten einde te zijn. Een overeenkomst die daartoe moet leiden is nog niet in zicht, zei de speciale gezant van de Vere nigde Naties en Arabische Liga voor Syrië, Kofi Annan, gisteren. Hij deed zijn uitspraken na een tweede ronde van overleg met de Syrische president Assad. De oppositie is fel tegen een dia loog met de regering omdat Assad beloftes uit het verleden niet zou zijn nagekomen. Maar volgens Kofi Annan is de eni ge weg vooruit 'het sluiten van compromissen en het doen van concessies'. AMSTERDAM - Nederland heeft on voldoende interesse in de eigen maakindustrie en leidt mede daar door een veel te klein aantal tech nici op. Dat zei financieel directeur Peter Wennink van chipmachinefabri kant ASML gisteren in het televi sieprogramma Buitenhof „Er is een schreeuwend tekort aan techneuten", stelde Wennink. „Het aantal mensen dat een techni sche opleiding afrondt, is maar de helft van wat we nodig hebben. Ze ker met het oog op de vergrijzing is de situatie dramatisch." Volgens Wennink moet overheid zich meer richten op techniek en innovatie. „Wereldwijd komt de helft van de economische groei uit innovatie. Door daar meer aan dacht op te richten kan Nederland het eigen verdienmodel verbete ren." Wennink vreest dat de huidige be zuinigingsronde waarover in Den Haag wordt onderhandeld ten kos te gaat van fundamenteel onder zoek. „Door daarin te snijden wordt een pijler van economische groei weggehaald. We zijn op een aantal vlakken heel sterk, daar hoort hightech bij. Die positie moeten we behouden." KOPENHAGEN - Nederland is uitge nodigd voor speciaal overleg over het Duitse voorstel om de EU de mocratischer en slagvaardiger te maken met een Europese grond wet. Dat maakte minister Uri Rosen thal van Buitenlandse Zaken zater dag in Kopenhagen bekend na be raad met zijn EU-collega's. Hij be nadrukte dat het om informeel overleg gaat. De bewindsman rea geerde terughoudend op de voor stellen van zijn Duitse collega Gui- do Westerwelle. Westerwelle vindt onder meer dat de Europese burgers hun Europese president zelf moeten kunnen kiezen. MAASTRICHT - Natuurorganisaties zullen de komende jaren in Bel gisch en Nederlands Limburg do de dieren neerleggen als voedsel voor aaseters in de natuur. De Melickerheide is één van de proefgebieden waar daar intussen mee is begonnen. Het gaan dan bij voorbeeld om dode dieren die het slachtoffer van het verkeer zijn ge worden. Dat meldt de stichting ARK. Opnames van de eerste ervaringen met de proef op de Melickerheide lieten zien dat een neergelegde aangereden reebok de aandacht trekt van een buizerd, een vos, wil de zwijnen en een bunzing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7