Dualisme is ver te zoeken 5 Premier gaat omzichtig om met 'stoere' SGP Politie jaagt op Italiaanse maffia meuwe le,der weekendcompany® 'Deze onderhandelaars zitten zelfs achter een hek; als dat geen achterkamertjespolitiek is' 'Wilders creëert vijandbeelden om duidelijk te maken hoe het eigen bestaan wordt bedreigd' Vaaactiaia. maart iioia 3 dagen genieten op de Veluwe! vil - ■M 57,50 www.weekendcompany.nfjj door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Poppetje gezien, kastje dicht. Het Catshuis is al een week hermetisch gesloten. Onderhande lende ministers en fractievoorzit ters van de gedoogcoalitie geven niets prijs. Binnenshuis wordt strijd geleverd over miljarden euro's aan bezuini gingen. De bedoeling is dat coalitie fracties WD en CDA en gedoog- partner PW zich straks aan de uit komst binden. Daarmee is de ach terkamertjespolitiek die met name PW-leider Geert Wilders zegt te verfoeien, volop terug. „Deze onderhandelaars zitten zelfs achter een hek. Als dat geen achter kamertjespolitiek is", zegt Carla van Baaien, hoogleraar parlemen taire geschiedenis aan de Radboud Universiteit en directeur van het Centrum voor Parlementaire Ge: schiedenis. Terwijl er een 'heilige norm' in het Nederlands staatsbestel is: het dualisme. Kabinet en parlement maken samen wetten maar heb ben ook gescheiden verantwoorde lijkheden: het kabinet regeert en het parlement controleert. Door dat kabinetsleden en fractieleiders nu samen plannen maken in het Catshuis, zijn die gescheiden ver antwoordelijkheden ver te zoeken. Van Baaien: „Elke nieuwe coalitie belooft beterschap: 'Wij gaan ons meer dualistisch opstellen'. Maar toch gebeurt het dan weer: kabi net en coalitiefracties maken sa men voorstellen en de oppositie heeft niets meer in te brengen." Bij zijn aantreden beloofde pre mier Mark Rutte dat hij ook de hand zou reiken naar de oppositie partijen. Maar die zijn nu niet wel kom in het Catshuis. „Het minderheidskabinet is ge dwongen tot deze besloten proce dure", zegt Douwe Jan Elzinga, 'dualisme-specialist' en hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Het aardige van het minderheidskabinet'was dat de Tweede Kamer tot nu toe uit de verf kwam. Haar positie was ge groeid vanwege de wisselende meerderheden die noodzakelijk zijn. Voor veel zaken was de oppo sitie nodig." Gedoogpartner PW is het immers lang niet met alles eens met wat het kabinet voorstelt - Kunduz, le ningen aan Griekenland, hogere AOW-leeftijd - en dus moet het WD/CDA-kabinet daarvoor te biecht bij oppositiepartijen. Elzinga: „Er kan nu behoefte zijn aan ijzeren coalitiedwang. Geert Wilders is een frivole partner die WD en CDA de club willen inzui gen. De bezuinigingsvoorstellen, die kunnen oplopen tot 10,12 of 16 miljard, blijven alleen met ijze ren discipline overeind. Je moet het nu niet op stemming in de Tweede Kamer laten aankomen." De oppositie heeft immers weinig zin het kabinet-Rutte te helpen als de PW het laat afweten, zeker als niet wordt hervormd zoals de op positie wenst. Voor de coalitie bestaat er echter ook het gevaar dat binnen eigen ge lederen wordt gemord, aldus Elzin ga. „Bij deze herijking van het re geerakkoord onderhandelen alleen de fractieleiders en soms de finan cieel specialisten. Er is een groot ri sico dat straks iemand in die frac ties niet zo'n groot pakket aan be zuinigingen door de strot geduwd wil krijgen. Door het nu potdicht te houden, kun je later de deksel op de neus krijgen." Filosoof en senator Sybe Schaap maandag 12 maart 2012 Carla van Baaien, hoogleraar parlementaire geschiedenis door Laurens Kok UTRECHT - Mark Rutte is een gelo- - vig christen. Niet dat hij elke zon dag in de kerk zit, geloof is voor hem vooral persoonlijk. Maar het is wel een van zijn drijfveren in de politiek. Vandaar ook dat hij enige jaren ge leden opnieuw in de WD-begin- selverklaring liet opnemen dat zijn 'partij in de joods-christelijke tradi tie wortelt'. „Dat was zeer belang rijk voor mij", aldus de premier za terdag op de SGP Jongerendag. In reformatorische kring gaan der gelijke ontboezemingen erin als koek. En dus kreeg de minister-pre sident van 1.500 jongeren een ont haal dat op een WD-congres niet zou misstaan. Rutte maakte echter een opvallen de fout: in 'zijn' beginselverklaring staat dat niet zozeer de WD haar oorsprong vindt in de joods-chris telijke traditie, maar de Nederland se samenleving. En onder die 'be- schavingsfundamenten' moeten óók het humanisme en de Verlich ting worden gerekend, staat in de partijbeginselen. Maar die liet Rut te zaterdag bewust of onbewust even weg. Het tekent de omzichtige omgang van de WD-premier met de SGP, ook wel de tweede gedoogpartner van dit kabinet genoemd. Rutte deed zaterdag flink zijn best om de overeenkomsten met de SGP, een 'stoere partij', te benadrukken. Beide partijen streven immers een kleine overheid, een sobere sociale zekerheid en degelijke overheidsfi nanciën na. „Over grote onderwer pen zijn we het eens." Dat beide partijen radicaal anders denken over zaken als abortus, euthanasie of het homohuwelijk verdient volgens Rutte een 'prag matische' benadering. De WD heeft op dat vlak immers al het no dige binnengehaald. Volgens de premier is er niets mis mee om de immateriële agenda van de VVD even te laten rusten als tegelijker tijd met de SGP kan worden sa mengewerkt op 'onderwerpen waar nog veel stappen te zetten zijn'. Rutte zei dat de betrouwbaar heid van de SGP hem bevalt aange zien er 'afspraak is afspraak' geldt. zie onze website:binnenland SCP en WD zijn het nu vooral heel erg eens, zegt Rutte HILVERSUM - De politie en enkele andere instanties zullen meer on derzoek doen naar de Italiaanse maffia in Nederland. Een team van vijf tot tien personen zal het vizier vooral richten op de 'ndrangheta, de maffia uit het Itali aanse gebied Calabrië. Dat heeft het hoofd van de Natio nale Recherche afgelopen zaterdag medegedeeld in het radioprogram ma Argos. Volgens Wilbert Paulis- sen heeft zijn organisatie nog nooit eerder 'structureel inge zoomd' op de 'ndrangheta. Uit een recent onderzoeksrapport blijkt volgens Paulissen echter over duidelijk dat de maffiaorgani satie ook in Nederland actief is. „Als u mij zou vragen: 'weet u nou hoeveel restaurants er gelieerd zijn aan de 'ndrangheta, hoeveel wo nen er hier, etcetera', dan zeg ik: daarover kunnen wij op dit mo ment als Nederlandse politie of als Nederlandse overheid geen be trouwbare uitspraken doen." De werkgroep die zich met het on derzoek naar de maffia zal bezig houden bestaat uit vertegenwoor digers van onder meer de recher che, de Belastingdienst en de FI OD. „Het signaal dat uit het rapport komt, is dat wij als overheid ver der moeten inzoomen op de posi tie van de 'ndrangheta hier in Ne derland. Als je langdurig strafrech telijk onderzoek doet, dan ga je niet alleen de strafbare feiten zien, maar ook hoe zo'n groepering zich hier nestelt", aldus het hoofd van de Nationale Recherche. DEN HAAG - De PvdA vaart wel bij de campagne waaruit de opvolger van Job Cohen naar voren moet komen. In de wekelijkse peiling van Maurice de Hond ging de PvdA er gisteren een zetel op voor uit (van 18 naar 19). Sinds het be gin van de zoektocht naar de nieu we PvdA-leider ging de partij in de peiling vijf zetels omhoog. Met 32 zetels blijft de SP de groot ste partij. De WD leverde twee ze tels in en viel terug van 32 naar 30 zetels. PW en CDA kregen er alle bei een zetel bij. De PW staat daardoor op 23 zetels in deze pei ling, het CDA op 12. Ook de Christenunie kreeg er de ze week een zetel bij en staat nu op 6, D66 leverde juist in en gaat van 17 naar 15 zetels. Voor Groen- Links (6), SGP (2), Partij voor de Dieren (3) en 50PIUS (1) verandert er niets. 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet 1 dag gratis fietshuur Gelegen in de Veluwsé bossen -- Verblijf tot 24 juni 2012 Korting 27% ii V (fifan mm Golden Tulip de Wipselberg Beekbergen 132 beschikbaar! OP=OP 0% 10 20 30 10 50 60 70 80 90 100% 1 1 t 1 1 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur f zo 12.00 - 16.00 ut Prijs o.b.vi 2-persoönsbszeUlhg en excl. reserveringskoslen 12.50 per boeking Let op! Alleen op 12 maart tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5