Campagne tegen drugstoerisme new NO RULES Open dag moskee Terneuzen trekt tientallen nieuwsgierigen Schippers willen lager stroomtarief Havenbedrijf Gent gaat oude stortplaats saneren DRUGS ZEEUWS-VLAANDEREN MAANDAG 12 maart 2012 13 Flatbewoners zijn het 'kotsbeu' 14 en 15 Met invoering van wietpas worden coffeeshops 'besloten clubs' door Wout Bareman TERNEUZEN - Met een speciale, doelgerichte campagne gaat de ge meente Terneuzen drugstoeristen duidelijk maken dat ze vanaf mei niet langer welkom zijn in de plaat selijke coffeeshop. Dat is vanaf die datum een besloten club, waar al leen Nederlandse ingezetenen lid van kunnen worden. De campagne (New Rules, No Drugs) is het initiatief van een aan tal gemeenten in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Op i mei wordt de wietpas ingevoerd, die drugstoeristen moet weren en de overlast rond de coffeeshops moet terugdringen. De gezamenlij ke shops hebben inmiddels vier ad- vocaten ingeschakeld om de maat regel aan te vechten. De nieuwe re gelgeving tast de privacy van de klanten aan (ze moeten worden ge registreerd) en druist volledig in te gen de Europese regelgeving, oor delen ze. Ook coffeeshop Miami in Terneuzen sluit zich bij dat protest aan. Burgemeester Ian Lonink van Terneuzen sprak de maatregel eer der al door met de bedrijfsleider van Miami. Die ging tegenstribbe lend akkoord maar maakte direct bezwaar tegen de verkoop van maximaal 2 gram per bezoeker. 1-Iij wil terug naar 5 gram. Maar Lo nink: „Het nieuwe landelijke be leid sluit heel goed aan bij onze in geslagen weg: drugsoverlast beper ken en een kleinschalig coffeeshop- beleid. Drugstoeristen worden ge weerd, maar de shops blijven er wel voor de lokale behoefte. We willen het nieuwe beleid goed en zorgvuldig invoeren. Hoewel je bij de definitieve slui ting van Checkpoint zag dat het nieuws heel snel rond ging, ne men we nu het zekere voor het on zekere en starten we deze 'ontmoe digingscampagne'." Er komen meertalige folders en ook de poli tie gaat extra controles uitvoeren om gevreesde toenemende over last van illegale straathandel direct de kop in te drukken. door Paul Begijn TERNEUZEN - Vele tientallen men sen uit Terneuzen maakten zater dag kennis met de Bilal-i-Habesi moskee aan de Leeuwenlaan. De moskee zette de deuren open om nieuwsgierige bezoekers een goed beeld te geven van het islamitisch geloof, de rituelen, cultuur en de activiteiten er omheen. Volgens Ta- lat Göktas, voorzitter van de mos kee, is de open dag vooral een ma nier om elkaar beter te leren ken nen. „Het islamitisch geloof sluit niemand uit. Wij vinden het juist heel belangrijk om naast elkaar te leven. Soms hebben we het idee dat we te ver van de mensen in de maatschappij staan. Terwijl onze deuren altijd voor iedereen open staan. We hopen met deze dag een barrière weg te nemen." Een bezoeker beaamde dat. „Je stapt niet zomaar binnen, maar toch ben je nieuwsgierig hoe het er uit ziet achter die deuren." Göktas is inmiddels twee jaar voorzitter en merkt dat de moskee goed geaccep teerd wordt in Terneuzen. „Met na me met mensen hier uit de buurt hebben we goed contact, ze vin den het gezellig om Turkse thee te komen drinken, een van onze spe cialiteiten. We hebben een ont moetingsruimte, waarin iedereen van harte welkom is." Zie ook de vi deo op www.pzc.nl/video. door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenschippers in Terneuzen hebben een conflict met havenschap Zeeland Seaports over de levering van walstroom. Ze zijn onlangs overeengekomen dat er in het havengebied tot aan de grens bij Sas van Gent dit jaar vijftien stroomkasten worden ge plaatst. Het gaat om een investe ring van enkele tonnen. Het project wordt binnenkort aan besteed, maar de schippers weige ren akkoord te gaan met het stroomtarief van 27 cent per kilo wattuur. Ze willen, zegt voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen van de Koninklijke schippersvere niging Schuttevaer, niet verder gaan dan de 19 cent die ook aan be drijven aan de wal wordt bere kend. Van Ijk: „Het gebruik van die stroómkastjes wordt ons opge legd door het havenschap. Dat ge beurt elders in het land ook. Het gaat allemaal om duurzaamheid. De scheepvaart moet natuurlijk ook z'n bijdrage leveren aan het te rugdringen van de uitstoot van schadelijke stoffen. Prima, maar de komende jaren zullen nagenoeg al le schepen aan de normen vol doen." De schippers willen best ge bruikmaken van de walstroom, maar dan moet over de tarieven eerst overleg volgen. Jacco Vader van Zeeland Seaports ging er vrij dag nog vanuit dat er overeenstem ming was met de schippers. De stroomkasten worden geplaatst tussen Zijkanaal A aan de rand van de Terneuzense binnenstad en het Noorddok. Er worden ook vier kasten neergezet in Sas van Gent. Ook over het verzoek van de schippers om schepen die maar een paar uur afmeren, geen tarief op te leggen, moet nog worden ge praat. Dat gebeurt binnenkort. door Wout Bareman CENT - Het Havenbedrijf Gent neemt snel maatregelen om de ver vuiling van het Kanaal Gent-Ter- neuzen aan het nieuwe Kluizen dok op de westelijke kanaaloever te beperken. Sinds 2010 lekt er met arseen vervuild water het kanaal in, afkomstig van de oude stort plaats van het chemische bedrijf La Floridienne. Dat stopte er in i960 mee, maar liet een groot afval- depot achter. Bij de voorbereiding van de aanleg van het Kluizendok werd het depot ingekapseld. Des-, ondanks sijpelt er zwaar vervuild water in het kanaal. Het is afkom stig van de deklaag van het depot. Het havenbedrijf heeft nu op dracht gegeven direct een zuive ringsinstallatie op het oude stort te plaatsen, die op 1 mei operatio neel moet zijn. Die zuivert zowel het regenwater van de deklaag als het grondwater. Volgens het haven bedrijf loopt de volksgezondheid op geen enkele manier gevaar. Schoenen uit voor uitleg in de gebedsruimte van de moskee. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55