MADEIRA 4 TO0S Rutte reageert nu wel Baas OM: behandel jonge crimineel onder dwang Premier Mark Rutte doet heel goed zijn best om de relatie met de SGP en de PW goed te houden. Maar de kritiek van een partijgenoot op de PW werpt hij 'verre van zich'. KRAS «NIL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5 Verzakt viaduct Utrecht wordt vandaag hersteld maandag 12 maart 2012 door Paul Vugts AMSTERDAM - Onverbeterlijke jon geren die tot zware criminelen uit groeien, moeten desnoods onder dwang in de gevangenis of in een kliniek worden behandeld. Dat zegt Herman Bolhaar, die als voor zitter van het college van procu reurs-generaal de hoogste baas is van het Openbaar Ministerie (OM). Bolhaar wil voor 'de doorgroeiers' een programma maken dat sterk lijkt op de bestaande Instelling voor Stelselmatige Daders (ISD), waarin verslaafde 'veelplegers' na hun zoveelste vergrijp voor twee jaar worden opgenomen. Zij wor den, ook tegen hun zin, aan een behandeling onderworpen. „De criminaliteit door verslaafden is be tekenisvol gereduceerd. We moe ten nu echt vaart maken om ook voor die specifieke groepen ge welddadige jongeren zo'n maatre gel in te voeren. „Als vrijwillige, ambulante behandeling van ge dragsstoornissen niet werkt, moet het desnoods maar onder dwang met zeer intensieve programma's in een besloten setting gebeuren." In Amsterdam plegen diverse groe pen jonge criminelen die al vanaf I SP grootste partij ISI t>E peilingen &E TOMATEN ZIJN UITVERKOCHT. KAN&1&AAT-L.EI&ERS VAM E>E PVt> ZIJN VANAVON& IN &E STAC". hun jeugd voortdurend in aanra king zijn gekomen met justitie, ex- treem gewelddadige misdrijven. Zo zijn de verdachten van de aan slag op de rechtbank, een liquida tiepoging en het neerschieten van een jongen van zeventien jaar, pas begin twintig. Dat geldt ook voor plegers van gewapende overvallen en van andere geweldsdelicten, waarbij vaak ook (vuur)wapens worden gebruikt. Deze jonge man nen hebben in hoog tempo een cri minele carrière opgebouwd die niet meer met de gebruikelijke middelen te stoppen is. Volgens Bolhaar gaat het in de gro te steden om zeker tientallen jon geren. „Deze jongens zijn niet over één kam te scheren, maar we zien dat ze zich in toenemende mate absoluut niet sociaal gedragen en dat ze doorgaan met het plegen van steeds nieuwe en steeds zwaar dere delicten met veel geweld. De vraag is dan of niet een geheel an dere vorm van interventie nodig is dan we nu toepassen. We moeten deze jongens van de straat halen en niet alleen een langdurige, kale celstraf opleggen, maar ze ook al tijdens hun detentie onderwerpen aan gedragstherapie en sociale trai ningen; desnoods tegen hun wil." PAUL KUSTERS Het 'Polenmeldpunt' van de PW valt onder de 'vrijheid van meningsuiting', zegt premier Rutte, Maar partij genoot Sybe Schaap krijgt die vrijheid niet. door Laurens Kok DEN HAAG - Toen de PW haar 'Po- lenmeldpunt' lanceerde, was Lei den in last. 'Discriminerend', oor deelde menig criticaster over de website waar mensen anoniem overlast van mensen uit Midden- en Oost-Europa kunnen melden. Minister-president Mark Rutte werd opgeroepen afstand te ne men, maar weigerde dat pertinent. Het meldpunt is immers geen kabi netsinitiatief en het past hem als premier niet om voortdurend com mentaar te leveren op het doen en laten van individuele partijen. Rutte bleef bij zijn weigering, ook toen de economische belangen van Nederland in de voormalige Oostbloklanden in het geding le ken te zijn. Door te reageren zou hij de PW veel te belangrijk ma ken. Bovendien bleef het initiatief volgens de premier binnen de grenzen van vrije meningsuiting. Nu ligt er een boek van Ruttes par tijgenoot Sybe Schaap, filosoof en Eerste Kamerlid. Schaap heeft 280 pagina's geschreven onder de titel 'Het rancuneuze gif De opmars van het onbehagen'. Achttien blad zijden gaan over de PW. Schaap Rutte tussen SGP-jongeren. foto Evelyne Jacq/Hollandse Hoogte schrijft dat de partij van Geert Wil- ders een formule hanteert die ook in de jaren dertig van de vorige eeuw werd gebruikt, toen het na zisme opkwam. Wilders creëert vijandbeelden, aldus Schaap, om duidelijk te maken hoe het eigen bestaan wordt bedreigd. Voorbeel den daarvan zijn de Europese Unie, allochtonen en bovenal de is lam, meent de filosoof Wilders reageerde direct: 'Een zie kelijke vergelijking' en 'triest' dat die nu ook van een WD-senator komt. „De man is duidelijk niet he lemaal goed bij zijn hoofd." Op merkelijk is dat Rutte zijn gedoog- partner zonder aarzelen bijvalt en afstand neemt van partijgenoot Schaap. „Wij zien helemaal niets in vergelijkingen tussen de PW en de jaren dertig", zei de premier afgelopen zaterdag op een bijeen komst van SGP-jongeren. „Ik ben het er niet mee eens en werp het ook verre van mij." Dat Schaap zich net als Wilders mag beroepen op de vrijheid van meningsuiting, zei Rutte er niet bij. Er is de minister-president veel aan gelegen de relatie met de ge- doogpartner goed te houden, juist nu WD en CDA zich met de PW op het Catshuis hebben terugge trokken voor een nieuwe bezuini gingsronde. Dat Rutte de indruk wekt met twee maten te meten, neemt hij kennelijk voor lief. li( madeira islands Zonvakantie Canico 8 t/m 22 dagen inci. ontbijt Vertrek: van 29/3 t/m 24/10 4-sterren hotel direct aan de zuidkust •beschikt o.a. over een binnen- en buitenzwembad en een fitnessruimte incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt en hostess-service Zonvakantie Santa Cruz 8 t/m 22 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 26/3 t/m 24/10 luxe hotel direct aan zee en de boulevard beschikt o.a. over 2 restaurants, een buitenzwembad en luxe wellnesscenter incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt en hostess-service Fly drive Madeira - Paul do Mar 8 t/m 15 dagen o.b.v. logies Vertrek: van 26/3 t/m 22/10 4-sterren hotel direct aan zee en op ca. 400 m van het centrum van Paul do Mar •tips: bezoek Santana, Porto da Cruz, Camara de Lobos en Ribeira Brava incl. vliegreis, taxen, verblijf en huurauto Zie www.kras.nl/38127 Excursiereis Verrassend Madeira 8 t/m 15 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 26/3 t/m 22/10 verblijf in 3- of 5-sterren hotel naar keuze •met o.a. excursies naar Monte, Porto Moniz en Santana incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt en excursies o.l.v. reisleiding .kras.nl/verrassendmadeira waarom zou je meer betalen Prijzen zijn pp tenzij anders vermeld. Pnjzer. ninexci res.kosten en CalaMteitenfomfs. Voor de meest setvele prijzen hijkoowmv UTRECHT - Automobilisten kunnen vandaag vanaf 18.00 uur weer on der het spoorviaduct in aanbouw in Utrecht rijden. Dat meldde giste ren een woordvoerder van spoor- beheerder ProRail. Het viaduct ver zakte vrijdag en moest worden af gesloten. ProRail werkte het hele weekeinde aan van het viaduct. Daardoor kunnen fietsers er van- ochtend vanaf 07.00 uur weer on derdoor op de plek waar normaal auto's rijden. Vandaag maakt Pro- Rail een loopbrug. Als dat karwei vanavond is geklaard, kunnen voet gangers daar gebruik van maken en mogen auto's weer onder het viaduct doorrijden. Het gaat om een viaduct aan de Bleekstraat bij Utrecht Centraal in het spoor rich ting Houten. De boogbrug, die dit najaar klaar moet zijn, verbindt on der meer de Rivierenwijk met het centrum van de Domstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4