Splendid performance Zeeuwse Kunstbende D 21 zeeland Wielrenners redden peuter maandag Punthoofd De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 12 maart 2012 Een van mijn geschiedenis leraren had de gewoonte om Duitse woorden die hij opmerkelijk vond over dreven duidelijk uit te spreken en dat niet één keer, maar herhaalde lijk. Reichdeputationshaubl- schluss zei hij dan. Daarna zei hij: ik zeg het nog een keer. En dat deed hij dan ook. Het gevolg was dat je zo bepaalde Duitse woor den voor eeuwig en altijd ont hield. Door zijn inspanningen heb ik bijvoorbeeld ook het woord Pruisische Pickelhaube ont-, houden. Een Pickelhaube was een helm van een paar lagen leer met bovenop een metalen piek. Het ding was uitgevonden door Fried- rich Wilhelm de Vierde van Prui sen en gaf enige bescherming te gen sabelhouwen en degenstoten. Bij het begin van de Eerste We reldoorlog bleek het hoofddeksel geheel ongeschikt. Kogels en gra naatsplinters vlogen er zo door heen. De blinkende piek hielp de vijandelijke scherpschutters goed te richten. Iemand die heel graag zo'n Pruisi sche Pickelhaube droeg, was Kei zer Wilhelm II. Zoals veel vorsten was hij weg van militair vertoon en opschik. Hij was niet alleen een militair, maar ook een auto craat. Hij overschatte zichzelf enorm en was zeker niet vies van oorlog. Deze week zag ik toevallig een foto van hem uit 1912. Hij is ergens aanwezig bij een van de ve le oefeningen van het Duitse le ger en draagt een Pruisische Pickelhaube, evenals de generaal naast hem, Helmut Von Moltke, die zielsgraag een zogenaamde preventieve oorlog wilde begin nen. Von Moltke wilde toeslaan voordat anderen sterker werden dan Duitsland. In 1914 kreeg Von Moltke de vrije hand. Het werd een wereldoorlog met, als ik het goed heb onthouden, zo'n slordi ge vijfendertig miljoen slachtof fers. Dat was zon honderd jaar geleden. Nu horen en lezen we weer over wapengekletter en zijn er opnieuw weer ideeën om een soort preventieve oorlog te begin nen. Hoe die eruit zou moeten zien, vind je in kranten en op websites Het aantal slachtoffers is nog niet aangegeven. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Beatboxx danste een spetterende opening in de grote zaal, maar wist desondanks niet door te dringen tot de landelijke PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:.0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: I8- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85') Jaar €29.6,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl In Terneuzen was gisteren de re gionale voorronde van de Kunst bende, de culturele talenten jacht voor scholieren tot 18 jaar. Maar liefst 99 acts bonden in 8 categorieën de strijd met elkaar aan. De winnaars gaan door naar de landelijke finale op 15 april. door Marcel Modde e grote zwart-witte kussens op de vloer van de lobby vlak voor de toegang tot het hoofdpodium van het Terneuzense Scheldethea- ter zijn meer dan zomaar om op te zitten. Een stapeltje meiden, ge zicht afgewend, vormt voor een jongen met camera het perfect de cor voor een artistieke impressie. De allerjongsten onder de bezoe kers wanen zich in de felrode poë tische kapsalon daarnaast zelf even een sterretje. Op de achtergrond bonkt de beat van dj's Mischaa en Niels. Lekker opwarmertje voor de modeshow van flamboyante snit die begint in de kleine zaal. De taalkunstenaars en theaterdieren onder de scholie ren hebben er dan net hun tweede blok opzitten. Terwijl de acht dan sende meiden van The Future nog nadampen van hun enerverende versie van 'Roodhapje'. De Zeeuwse Kunstbende ademt cultuur in volle teugen. Maar liefst 99 acts hebben zich dit jaar inge schreven voor de regionale voor ronde. Coördinator Leontien Pop- pe glundert bij het noemen van dit aantal. „Voor Zeeland is dat héél veel." Alle provincies plus Am sterdam hebben hun eigen selectie wedstrijden, dertien in totaal dus. De winnaars in de acht categorie ën (muziek, dj, theater, taal, mode, kunst, dans en film) nemen het op 15 april in de hoofdstad tegen elkaar op in de landelijke finale. Het niveau dit jaar is hoog, aldus Poppe. Het doet haar vooral deugd dat het aantal deelnemers voor de categorie mode is verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Muzikan ten zijn altijd al breed vertegen woordigd, maar ook de dansers en acteurs in een dop zijn er dit keer meer dan anders. Zeker ook een blikvanger is het werk van de meer dan dertig exposanten. Al met al een perfecte balans van het totale spectrum, stelt Poppe vast. „Andere jaren was muziek snel oververtegenwoordigd en waren de verhoudingen een beetje zoek. Dit is mooi zo! Het doel van de Kunstbende is vooral zoveel moge lijk talent te stimuleren zich te pre senteren. Het kan nét dat opstapje zijn dat ze verdienen." Sara Verlee stapt op haar kruk, eenzaam op het grote podium. Ter wijl de rook van de danspresenta- tie nog in flarden tegen het pla fond hangt en een waas vormt in het zacht witte licht, knalt ze in een niet aflatende woordenstroom haar Secret Ceremonial de zaal in. Het bloemrijke Engels biedt meer mogelijkheden. Anders dan het Nederlands komen de woorden vanzelf, legt de verhalenvertelster uit. Wat haar mooiste woord is, wil de de presentator weten. Sara aarzelt geen moment: „Splendid." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) 1P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening id persoonsgegevens. In Hel colofon treft u nadere informatie aa ZUNDERT/DINTELOORD - Een groep wielrenners van de tourclub De Trappistentrappers uit Zundert heeft gisterochtend een peuter uit Dinteloord in veiligheid gebracht, nadat het kind in een sloot terecht was gekomen. Het meisje, dat van top tot teen onder de modder zat, was met haar driewieler van een dijk geraakt en vier meter geval len. Het was rond kwart over tien dat de fietsers op hoog tempo de Bloemendijk, achter Dinteloord, op reden, toen ze plots midden op de weg een wandelwagen onbe heerd zagen staan, met daarin een huilende baby. De mannen aarzel den geen moment en gooiden de fietsen in de berm. Op het weiland onderaan de dijk zagen ze een moeder in paniek, die net haar kind uit het modder water had gevist. Frans van Saane, een van de wiel renners: „Ze was het meisje achter na gegaan, maar stond nu aan de overkant van de sloot. De helling is daar zo steil, dat ze niet terug konden. Een flink eind verderop was wel een kleine dam, maar de moeder wilde de kinderwagen bo ven op de dijk niet uit het oog ver liezen. Ze stond echt voor een di lemma." De fietsers maakten onmiddellijk een menselijke ketting en hielpen zo moeder en het kind, die beiden flink overstuur waren, omhoog. Ook de driewieler werd uit de sloot gehaald. Daarna werd het ge zin in de volgbus gezet en weer vei lig naar huis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2