141 Derde iniatief op de oesterputten Dobre? Veronica en Vika vinden het goed Overal in het gebied lagen de onderbroeken Tsjernobylkinderen thuis in Veere Drie Zeeuwse teams naar finale Junior Vakkanjer Wedstrijden FZC Zes mannen opgepakt voor vernielingen WILD WONDERS OF EUROPE maandag 12 maart 2012 35S5565S8KZESZÏ Het is nog even wennen, maar de 33 kinderen uit Volmacht, nabij de grens met Oekraïne in Wit-Rusland, hebben het naar hun zin. Ze wonen zeven weken lang bij verschillende gastgezinnen in Oostkapelle, Serooskerke en Vrouwenpol der. Even weg uit het gebied dat nog steeds besmet is na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Onbekommerd genieten in een andere omgeving. door Lilian Dominucus YERSEKE - Het schelp- en schaaldie- renbedrijf Delisea heeft plannen om op de historische oesterputten in Yerseke, ter hoogte van restau rant De Branding een proeverij te beginnen. Het plan is om de oude loodsen, die vroeger werden gebruikt om oesters in te pakken, op te knap pen. De bedoeling is dat mensen onder het genot van een glaasje wijn of cava alle schelp- en schaal dieren die het bedrijf verhandelt, kunnen proeven. Het gaat dan bij voorbeeld om umami-oesters, ta pijtschelpen, krabben, kreeften en garnalen. „We denken ook aan een kaart met gerechten als spa ghetti vongole", zegt eigenaar Jaco Dingemanse van Delisea. Ook ver koop van de producten voor thuis wordt mogelijk. De nu niet meer in gebruik zijnde loodsen van Delisea liggen aan een insteekhaventje. „Mensen met een bootje kunnen er aanmeren, hun bestelling doorgeven en op het water hun maaltijd nuttigen", legt Dingemanse uit. De proeverij van Delisea is het der de particuliere initiatief op de oes terputten op een rij. Pekaar VOF (wurw.ye14.nl) heeft al een ge bouwtje staan waar 's zaterdags in het seizoen schelp- en schaaldie ren ingekocht en geproefd kunnen worden. Ook Jean Dhooge is bezig met de bouw van een informatie centrum annex proeverij. Hij ver wacht begin april de deuren te openen. Volgens Dingemanse is van een wildgroei geen sprake. „Knokke heeft ook veel restaurants, maar op sommige dagen moet je daar toch vechten om een tafeltje. Het is mooi dat het cultureel erfgoed opgeknapt wordt en uiteindelijk trekt dat meer toeristen. Als de mosselvisserij moeilijker wordt door al die beperkingen, dan is dit een goed alternatief" Voordat Delisea de proeverij kan openen, maar nog wel heel wat water door de Schelde strgmen. Zo moet eerst het bestemmings plan worden aangepast. Dingeman se verwacht dan ook zeker niet dat hij het komende seizoen al kan be ginnen met de restauratie. GOES - Drie Zeeuwse vmbo-teams van het Calvijn .College in Krab- bendijke Pontes Goese Lyceum in Goes en Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee strijden op 15 en 16 maart in Ahoy' in Rotterdam sa men met andere teams om de titel Junior Vakkanjer 2012. Dat gebeurt tijdens het beroepene- venement Skills Masters. De afgelo pen maanden ontwierpen en bouwden de teams op school hun eigen space invader, een stoer voer tuig waarmee ruimtemissies op pzc.nl/webwinkel categorie dvd Voor meer informatie; w ontdekkingstocht gaan op verre planeten. Tijdens de eindstrijd 'pimpen' de finalisten hun ruimte voertuigen met extra onderdelen. Inzet: een tweedaagse reis naar het Euro Space Centre in België. Daar naast zijn er ook prijzen voor de beste coach, het creatiefste ont werp en het mooiste design. Aan de Junior Vakkanjer Wedstrij den deden dit jaar bijna honderd teams van 38 verschillende scho len mee. Dertien teams plaatsten zich uiteindelijk voor de finale. Victoria en Vika uit Wit-Rusland moeten nog wel wennen. Ze wo nen zeven weken bij het gezin Harthoorn in Serooskerke. Maar pony Blackie stal het hart van de tweeling direct. De meisjes had den nog nooit een echte pony gezien, alleen op tv. door Annemarie Zevenbergen Praten, nee dat doen ze niet veel. Een knikje of een snel glimlachje maakt dui delijk dat ze het naar hun zin hebben. De talrijke knutsel- spulletjes op tafel, brengen een glinstering in de ogen van de Rus sische tweeling Veronica en Vika (10). Knutselen en tekenen kun nen ze als de beste. Ze zijn ge woon verlegen. Ook thuis in Vele- michy, vlakbij de grens van Oekraï ne. Daar wonen ze met hun ouders, twee zusjes en twee broers. Nu zijn ze zeven weken in Serooskerke, bij het gezin Hart hoorn. Daar wonen al vier kinde ren van 5 tot en met 14 jaar. De Russische meiden vinden al die kinderen fijn. Het doet ze een beet je denken aan hun eigen broers en zussen. Zeker de 10-jarige Larissa Harthoorn heeft veel contact met de meisjes. Ze zijn immers even oud. En de taal, ach dat lukt ook wel. Met gebaren en gezichtsuit drukkingen. En de woordjes Da, Njet en Dobre worden ook veelvul dig gebruikt. Op de salontafel ligt ook een Russisch woordenboekje. „Als de meisjes eenmaal op de trampoline buiten staan, gaan ze helemaal los", vertelt Marja Hart hoorn. „Dan hebben ze zo'n ple zier." Marja heeft de tweeling sinds eind vorige week in huis. De meisjes zijn er via de Stichting Tsjernobylkinderen Vrouwenpol der. Het gezin Harthoorn stelt voor de vijfde keer zijn huis open voor kinderen uit het gebied dat nog steeds besmet is door de ramp met de kerncentrale van Tsjer nobyl. Verhuizen is voor velen niet haalbaar. Ze moeten al zo hard werken om het geld voor het dagelijks leven bijeen te krijgen. De twee meisjes zijn hier met een groep van 33 kinderen, twee juffen uit hun eigen klassen 4a en 4b en een tolk. Zaterdag is het tweedehands kle ding uitzoeken in Vrouwenpolder. Alles speciaal voor de kinderen bij- elkaar gebracht door vrijwilligers. Vika en Veronica zien daar hun hartsvriendin Masha, die bij de fa milie Sturm in Serooskerke woont. Al snel is het giechelen en fluisteren. Masha neemt het voor touw, de tweeling volgt met graag te. Dochter Marieke Sturm (15) is weg van Masha. „Ze is heel lief en lacht veel. Het is leuk dat ze bij ons is." Marja Harthoorn heeft veel erva ring met Russische kinderen. Olja, Wallen, Anja en Kat ja gingen de tweeling al voor. „Ik vind het leuk om te doen, maar ook belangrijk voor mijn eigen kinderen. Het is een verrijking voor ze. Ze merken dat de luxe hier niet zo vanzelfspre kend is. Dat het daar heel anders is." Ze pakt een fotoalbum en laat de armoedige omstandigheden zien waarin de kinderen in Velemi- chy veelal wonen. De kinderen Harthoorn gaan als vanzelfsprekend met de meisjes om. Ook de jongens Jordie (9) en Marnick (5) vinden het gezellig. Als ze maar niet mee hoeven om meidenkleding uit te zoeken. Vika en Veronica moeten alle indruk ken nog verwerken. Maar ze vin den hét mooi in de buurt. Ze heb ben al schelpen gezocht om er een fotolijst van te maken. Voor thuis. Dat gaat mee in de tas. Samen met de kleding en de knuffels. In de tijdelijke kledingbeurs in Vrouwenpolder zoeken de tweeling Vika en Veronica en vriendinnetje Masha samen met Marja Harthoorn kleding. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Ruim vijf kuub afval en 200 tot 250 stampvolle zakken zwerfvuil vormden de opbrengst van de opschoondagen in Veere. Scouting Zeeland deed voor het eerst mee aan de officiële landelij ke opschoondag, afgelopen zater dag. De scouting nam het Veerse deel van het scoutinggebied voor zijn rekening. De scouts deden de meest vreemde vondsten; van 'on derbroeken die overal en nergens in het gebied lagen' tot talrijke schoenen en tien oude autoban den. Ruim driehonderd basisschoolkin deren in Veere gingen afgelopen week al op pad om onder meer wegbermen en parken te ontdoen van zwerfvuil. Zij vulden daarmee die 200 tot 250 zakken. Maar de kinderen constateerden wel dat 'er minder lag dan vorig jaar'. Ook dorps- en stadsraden ont plooiden opruimactiviteiten en veel particulieren gingen spontaan aan de slag. De gemeente wil in het zomerseizoen de medewerkers van Orionis, die nu het jaar door zwerfvuil opruimen, vaker aan het werk zetten. Veere denkt dat dit een preventieve werking heeft en dat de inwoners de opruimers als voorbeeld gaan zien. VLISSINGEN - De politie heeft afge lopen weekeinde zes jonge man nen aangehouden voor vernieling. Vier mannen uit Oost-Souburg en Vlissingen (19, 20 en 21) werden gisteren rond 06.30 uur aangehou den voor vernieling van een fiets op de Koüdekerkseweg in Vlissin gen. In de nacht van vrijdag op za terdag rond 02.00 uur werden een 18-jarige Rotterdammer en een 19-jarige uit de gemeente Veere op Breeweg in Middelburg aangehou den. Ze worden ervan verdacht kort daarvoor tegen de buitenspie gels van auto's, geparkeerd aan de Breeweg, te hebben getrapt. Drie auto's liepen schade op. ONTDEK ALLE GEHEIMEN VAN DE NEDERLANDSE MEUBELBRANCHE De Nederlandse interieurbouw- en meubelindustrie zet op 17 maart haar deuren open. Ontmoet de ontwerpers en vakmensen binnen deze energieks branche. Kijk voor adressen bij u in de buöïf öp www.opendagmeubel.nl WEBWINKEL Ongezien, onverwacht en onvergetelijk! 8-delige dvd-serie met mooie beelden van de BBC en bekeken door de lens van de beste fotografen. Bestel deze schitterde serie voor slechts 2,95 per deel excl. verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14