'We doen het zelf wel' Berger Glerum was wereldnieuws door gijzeling Iran 241 zeeland Snoeien in het snoeien Koor Luscinia pakt uit met driedelig muzikaal aanbod VERHUIZEI MET ZORG i I kwmimiiimmi 1 0H3 22 22 20 Winkelinbraak In Meinoriam 1958 - 2012 Als de rozen plaats moeten maken voor gras, verdwijnt net dat beetje kleur in de Straat' André Croenenberg zaterdag 10 maart 2012 monoidLinouERs I? MIDDELBURG - In een winkel aan de Vrijlandstraat in Middelburg is ingebroken. De inbraak werd vol gens de Zeeuwse politie gister ochtend om zes uur ontdekt door een medewerker. Door een slot open te breken, wist de dader de winkel binnen te ko men. Uit de zaak zijn computers en geld gestolen. In Kerkwerve overleed don derdag op 54-jarige leeftijd Paul Glerum. Hij genoot internationaal aanzien als scheepsberger. door Ton van den Nouweiand De loopbaan van Paul Glerum leest als een jongensboek. Hij be streed branden op tan kers, redde scheepsbemanningen en werd bijna zeven maanden in gijzeling gehouden in Iran. Al op tienjarige leeftijd wist de in Burgh-Haamstede geboren Gle rum dat hij naar zee zou gaan. Met een na de Zeevaarstchool in Vlis- singen, in 1976, monsterde hij aan op een zeesleper van Smit in Rot terdam. Vijfjaar later ontdekte Gle rum waar zijn passie echt lag: het bergen van schepen. Vanaf dat moment is hij nooit meer dan tien stappen uit de buurt van een telefoon geweest. „Eén telefoontje en ik spring op een vliegtuig", vertelde hij graag in gezelschap. En in een interview met de PZC in 2003 vertelde hij: „Het mooiste van een schip is de mast die boven water uitsteekt." Het bekendste scheepswrak dat Glerum, - toen in dienst van Smit Internationale - boven water haal de, is ongetwijfeld de Russische onderzeeër Koersk in 2001. Een jaar later - dan in dienst van Multraship in Terneuzen - geeft hij leiding aan het boven water ha len van het autotransportschip Tri color - dat de scheepvaart in Het Kanaal hindert. Als inwoner van Nieuwerkerk werd Glerum in 1997 zelf wereldnieuws toen hij met 34 andere opvarenden werd gegijzeld door het bewind in Iran omdat zij - eigenlijk als tussendoortje - een Amerikaanse legerhelikopter aan boord hadden gehesen. Bergingslei der Glerum en twee kapiteins wor den bijna zeven maanden vastge houden en komen pas vrij na di plomatieke bemiddeling en het be talen van losgeld door Smit. Als Glerum zich als zelfstandige in Zierikzee vestigt werkt hij eerst als verzekeringsexpert in de scheep vaart, maar gaat dan samen met een compagnon weer als berger de zee op. Het laatste karwei van GR Mariti me uit Zierikzee was de berging van de ms Napoli die voor de En gelse kust in de modder lag. Daar na besloten Glerum en zijn echtge note het rustiger aan te doen en te verhuizen naar de polder in Kerk werve. Glerum werd vader toen hij uit Iran terugkeerde. Hij werd grootva der op de ochtend van zijn plotse overlijden door een hartstilstand. Paul Glerum wordt dinsdagmid dag begraven in Nieuwerkerk. De overheid moet bezuinigen. In Middelburg gebeurt dat on der meer op het openbaar groen. Bij het bekendmaken van de plannen, werden burgers uit genodigd zelf met-snoeischaar en schoffel gemeentelijk groen te onderhouden. In de Nieuwe Oostersestraat namen twee bur gers de werkhandschoenen op. door Theo Giele MIOQP!R"or- Cfcr*Cjn huiskamer: We doen het zelf wel, we hebben twee sterke handen'. „Dat lied bracht me op het idee om zelf de rozenperkjes in onze straat te gaan onderhouden." André G roenenberg sprak er met zijn buurman Walter ten Klooster over. Die heeft verstand van rozen. Ze stelden een brief op en deden die in de Nieuwe Oostersestraat huis-aan-huis in de bus. Een paar dagen later was er een clubje van zes man én een buurvrouw die geen groene vingers heeft, maar wel voor de koffie wil zorgen. Via de wijkbeheergroep binnenstad hoorde Groenenberg van de bezui nigingen in het gemeentelijke groen. Veel beukenhaagjes worden gerooid, hier en daar knotwilgen, bloembakken verdwijnen en ro- zeiiperkjes moeten weg, zoals in Groenenbergs straat. „Als de rozen plaats moeten maken voor gras, verdwijnt net dat beetje kleur in de straat." Veel tijd hoeft het onderhoud vol gens de twee Middelburgers niet te kosten. Groenenberg: „In een dagje kun je heel wat doen. Ik hoop alleen dat de gemeente het moeten met de gemeente nog af spraken gemaakt worden. Ten Klooster hoopt dat het lukt: „Het zijn oude stommels, die rozen hier, maar er zit nog genoeg leven in." Volgens de gemeente zijn er nog niet veel burgers geweest die zich hebben aangemeld om mee te hel pen bij het onderhoud. Overigens is er in de Bomenbuurt in de Grif fioen al jaren een werkgroep bezig die in samenwerking met de ge meente voor het groen zorgt. MIDDELBURG - Ruim 100.000 euro moet de gemeente Middelburg be zuinigen op het openbaar groen, zo heeft de gemeenteraad beslo ten. Er is een lijst opgesteld van bo men en vooral struiken die zullen verdwijnen om de kosten voor het onderhoud terug te dringen. Snoeien op het snoeien, zogezegd. Op de lijst staan hagen, heesters, bloembakken en bloemperken die zullen verdwijnen om ruim 80.000 euro te besparen op het on derhoud. Daarmee is al ruim de helft binnen van de 157.000 euro die in 2012 aan groenbeheer bezui nigd moet worden. Verder wordt nog eens geld be spaard door minder vaak gras te maaien, minder te doen aan on- kruidbestrijding en het onder houd aan bomen minder vaak te laten gebeuren. Bijna 10 procent van de hagen en 10 procent van de perken (vooral rozenvakken) en bloembakken staan op de lijst. Ver der zullen 255 van de 23.800 ge meentelijke bomen worden verwij derd. Hierbij gaat het om knotwil gen die relatief veel onderhoud ver gen. De lijst is besproken met de wijk- beheergroepen en komt deze en volgende maand aan de orde op de wijktafels. Inwoners kunnen dan op- en aanmerkingen maken over de plannen en alternatieven aandragen. De gemeente bekijkt vervolgens welke wensen zij wil honoreren. De werkzaamheden beginnen eind april. Rooilijst Een willekeurige greep uit de lange lijst van gemeentelijk groen dat op de nominatie staat te verdwijnen, met het bespaarde bedrag aan on derhoud: Beukenhaag langs Penninghoeksin- gel, Molenberg en Beenhouwerssin gel (2805 euro); Walcherse haag langs President Rooseveltlaan (4535 euro); Knotwilgen langs Stromenweg (1575 euro); Haag aan de Rustenburgstraat (45 euro); Haag aan de Noordweg (25 euro); Rozen en heesters aan Karei Door manplein (329); Rozen en heester Korenbloem straat Arnemuiden (7617 euro); Veldesdoornhaag Wielingen Arne muiden (74 euro); Bloembakken en -perken (totaal: 9900 euro). door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met een optreden tij dens de cantatedienst zondagmid dag in de Thomaskerk in Zierikzee begint het koor Luscinia een muzi kaal drieluik in de sfeer van de pas- sietijd. Na de zinderende klanken van Handels Messiah tijdens een suc cesvol concert eind december heeft Luscinia de aandacht vrij snel gevestigd op een nieuw muzi kaal aanbod. „Uitdagingen zijn be langrijk om de spirit in het koor te houden", liet dirigent Wim Boer toen al weten. In die uitdaging staat een passieconcert op zaterdag 24 in de Adriaanskerk in Dreischor centraal. Daarna volgt op Witte Donderdag 5 april nog een medita tieve avondwake-Nocturne in de Willibrorduskerk in Zierikzee. „Deze optredens zijn voor ons heel inspirerend. Stabat Mater, Ita liaanse barok is immers weer wat anders dan Engelse of Duitse ba rok", zegt Wim Boer. Hij heeft, de ervaring dat de composities hier van moeilijk te pakken zijn te krij gen. Daarom heeft voorzitter Mar cel van de Berge zelf de partituur voor het koor gemaakt. Tijdens het passieconcert op 24 maart is de smart van Maria om de kruisdood van haar zoon Jezus bepalend voor de keuze van de muziek. „Daarin leggen we verbin ding tussen Maria als lijdende vrouw en de Klaagzangen van Jere- mia. De Klaagzang wordt gezien als allegorische weergave van de vrouw die lijdt door de onderdruk ker. Het gaat om het verklanken van de ergste dingen: het verlies van waardigheid", licht Boer toe. In het concert zijn enkele ontroe rende composities van onder meer Bach en Buxtehude geprogram meerd, evenals het beroemde Mise rere van Gregorio Allegri. „Mozart hoorde die compositie destijds in de Sixtijnse Kapel als jonge puber en heeft hem thuis uit zijn hoofd opgeschreven. Nou zitten er aardig wat herhalingen in, maar toch knap", vertelt Boer. Luscinia krijgt bij het passiecon cert medewerking van enkele geta lenteerde solisten: Marianne Boer-Schrijver (sopraan), Martine Straesser (alt), Leon van Liere (te nor) en David Greco (bas). Zondag 11 maart, cantatedienst, Tho maskerk, Zierikzee, 16.30 uur. Zaterdag 24 maart, Passieconcert, Adriaanskerk, Dreischor, 20.00 uur. Donderdag 5 april, Nocturne, Willibror duskerk, Zierikzee, 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96