Italië furieus na Britse actie Slowakije walgt van politiek 81 bui id Grof^ -svez BMHBSBMMRHKgHgMffiKfflBKS&liBKSiiSSiHflssgssfiH&KtssiMWfiBBKaBnnHMaM^ zaterdag 10 maart 2012 Gijzelaars in Nigeria gedood Flinke kritiek in Rome over ontbreken overleg. Italiaanse president Napolita- no eist verklaring voor geweld dat werd gebruikt in Nigeria. Franco Lamolinara en de Brit Chris McManus werden negen maanden geleden ontvoerd. ROME - Het is 'onbegrijpelijk' dat Groot-Brittannië niet in staat is ge weest om met Italië overleg te voe ren over de mislukte actie om een Italiaan en een Brit, die in Nigeria gegijzeld werden, in veiligheid te brengen. Dat zei de Italiaanse presi dent Giorgio Napolitano gisteren. De twee gijzelaars werden donder dag gedood voordat ze konden worden bevrijd. Dat leidde tot for se kritiek in Italië op Groot-Brit tannië, maar ook de Italiaanse rege ring van premier Mario Monti kreeg een oorwassing. Zijn techno- cratenkabinet zou niet in staat zijn adequaat om te gaan met buiten landse kwesties. De twee slachtoffers, de Italiaan Franco Lamolinara en de Brit Chris McManus, werden negen maanden geleden ontvoerd. De Ni- geriaanse autoriteiten kregen de af gelopen dagen na een aantal arres taties informatie over de verblijf plaats van de twee. Ze zouden wor den vastgehouden in Sokoto. Het Nigeriaanse leger zette een pantser voertuig in om het pand waar de twee gijzelaars zaten aan te vallen. Ook werd het gebouw met zware machinegeweren beschoten. De reddingsactie met Britse militairen mislukte en de twee gijzelaars wer den gedood. Napolitano eiste gisteren een ver klaring voor het vele geweld dat met de actie gepaard ging. Donder dag sprak premier Monti al met de Britse premier David Cameron. Monti zou tijdens het telefoonge sprekken geen klachten hebben ge had over de operatie. Maar giste ren eiste minister Terzi van Buiten landse Zaken alsnog duidelijkheid. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Hague, bevestigde dat de Italiaanse regering pas op de hoog te werd gesteld toen de operatie al gaande was. „We moesten erg snel een besluit nemen, we hadden weinig tijd en dat beperkte ons in het overleg met anderen. Maar ik denk dat iedereen de beperkingen kent die hiermee gepaard gaan." door Carel Coseling BRATISLAVA - Het zijn vandaag de achtste parlementsverkiezingen sinds de val van het communisme in 1989. Het wordt echter de meest onvoorspelbare stembusgang die Slowakije sindsdien heeft meege maakt. Voor het eerst ziet het ernaar uit dat minder dan de helft van de 4,3 miljoen kiesgerechtigden zijn stem uit zal brengen. En van degenen die wel opkomen, zei 30 procent vooraf niet te weten welke partij hun voorkeur gaat genieten. De Slowaken hebben het namelijk helemaal gehad met de politiek. Al maanden gaat het over niets an ders dan corruptie, vriendjespoli tiek, lobbywerk, leugens en be- drog. Over de verkoop van staatsbedrij ven aan investeringsfondsen - steeds weer waren daar hoge politi ci bij betrokken. Het dossier staat bekend als Goril la. Het probleem is echter dat geen van de verantwoordelijke politici aangepakt kan worden. Zij genie ten immuniteit en een wetswijzi ging om daar een einde aan te ma ken, wordt door hun partijen in het parlement strategisch tegenge houden. Gisteren gingen in Slowaakse ste den weer tienduizenden mensen de straat op om hun ongenoegen te uiten. De Slowaakse afdeling van Anonymous 'kraakte' de sites van diverse politieke partijen om er wat minder vleiende boodschap pen achter te laten. Lubomir Abel, plaatsvervangend commandant van de politie, heeft de nationale kiescommissie per brief gewaarschuwd dat zich van daag in de stemlokalen opstootjes kunnen voordoen. De Slowaken moeten vervroegd naar de stembus nadat het kabinet onder leiding van Iveta Radicova op 12 oktober ten val kwam De premier had het parlement om ver trouwen gevraagd in samenhang met een omstreden bijdrage aan het euro-reddingsfonds. Die bijdra ge werd afgewezen waarna de christendemocrate besloot op te stappen. De sociaaldemocraat Robert Fico staat met zijn partij Smer in de pei lingen op zo'n 40 procent. Daar mee zou hij net geen meerderheid halen in het parlement van 150 ze tels. Fico won ook al in de stem busgang in 2010. Toen haalde Smer zo'n 35 procent van de stem men. Het bleek echter een Pyrrusover winning te zijn. Uit walging voor Robert Fico en zijn ideeën vorm den vier paftijen (twee christende mocratische, de liberalen en de partij voor de Hongaarse minder heid) een regeringscoalitie. Voor Fi co en Smer dreigt nu weer hetzelf- - de. Bij de achterban bestaat weinig animo te gaan stemmen nu de par tij volgens de peilingen toch gaat winnen. Experts menen daarnaast dat de Slowaken die hun keuze nog niet hebben gemaakt, vooral op centrumpartijen zullen stem men. Even leek het erop dat twee nieu we protestpartijen - Obycejni Lide (Gewone mensen) en 99 procent Obcansky Hlas (99 procent Volks stem) - goed zouden scoren, maar de laatste dagen zijn zij in de pei lingen sterk gedaald. Ze scoren in middels minder dan 5 procent, de kiesdrempel. De verkiezingscampagne was tam. Alleen Fico en Smer roerden de trom. De centrumpartijen hielden zich vooral angstvallig stil. Slowa kije wacht een sanering van de overheidsfinanciën. Daarnaast is het sociale zekerheidsstelsel finan cieel niet meer houdbaar. Hetzelf de geldt voor het pensioensys teem. De Slowaken moeten reke nen op hogere lasten, prijsstijgin gen, oplopende werkloosheid en minder zekerheden. De euforie over de invoering van de euro op 1 januari 2009 is allang vervlogen. Zeker nu Slowakije als staat mee moet gaan betalen om die munt overeind te houden. Iveta Radicova verliet walgend de politiek. Een wanhopige actie van burgers om haar op andere gedach ten te brengen leed schipbreuk. Toch zal de hoogleraar sociologie nog één keer schitteren. Voor TV Markiza, de grootste commerciële zender in Slowakije, becommenta rieert ze vanavond de verkiezings uitslag.- MHKHHKOB GDF SUEZ Energie Nederland bouwt op de Maasvlakte in Rotterdam de modernste kolen-biomassacentrale ter wereld. Voor HBO starters een zeldzame kans om de bouw. test en opstart van een geheel: nieuwe elektriciteitscentrale mee te maken. Kom werken in een fascinerende omgeving, met uitdagende techniek en zeer deskundige collega's. Als. doorloop je een zeer intensief, tweejarig programma. Je ontvangt learning coaching on the job en je wordt begeleid door een. persoonlijke mentor. Je leert de wereld van GDF SUEZ kennen door vakinhoudelijke trainingen bij één van onze andere centrales in het land. Via leveraneierstrainingen in binnen- en buitenland ontdek jë de technische finesses van het vak. Na het succesvol doorlopen van het programma ben je een specialist of coördinator binnen Maintenance. Ben jij op zoek naar een uitdagende baan met uitstekende arbeidsvoorwaarden? Bel dan met Recruitment Rotterdam 088-7692600 of reageer via onze website: GDF SUEZ wil van de wereld waarin wij leven een wereld maken waarin energie op een duurzame en betrouwbare manier wordt geproduceerd en verbruikt, met respect voor de mens en zijn omgeving. Een wereld waarin energie beschikbaar is voor iedereen. Hoe wij dat willen bereiken? Kijk op www.gdfsuez.nl BY PEOPLE FOR PEOPLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8