'Behang eraf is erg pijnlijk voor sporter BHBEB sport37 SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 10 maart 2012 BELGRADO - Hanna Katarina Johansson kijkt angstig uit haar ogen in haar partij tegen Alia Cherkasova uit Oekraïne. Toch weet de Zweedse zich uit haar benarde positie te bevrijden en de partij in de categorie -67 kilogram vrij worstelen alsnog naar zich toe trékken. Ze. wint en gaat door naar de volgende ronde van de Europese kampioenschappen worstelen die deze week in Belgrado wórden gehouden. foto Darko Vojinovic/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 25: schaafwonden. door Maurice Steketee Hij heeft het behang er af.' Wie regelmatig naar een wielerwed strijd op tv kijkt of langs de kant staat bij een ama- teurkoers in de provincie hoort die term regelmatig vallen. Het betekent dat de renner een stuk vel van been, bil of rug is kwijt geraakt na een kwak op het as falt. „En dat is behoorlijk pijn lijk", weet Hanita Hulsbergen, die als instructrice verbonden is aan de EHBO-afdelingen van Le- wedorp en Middelburg. Hulsbergen verzorgt soms ook de EHBO bij wielerwedstrijden. Ze heeft al heel wat 'behange tjes' hersteld. „Er komen regel matig wielrenners langs met flin ke schaafwonden", vertelt ze. „Het belangrijkste is om de wond eerst goed schoon te ma ken en te ontsmetten. Doordat de benen zijn ingesmeerd met vet blijven gewone pleisters niet zitten. Aan de lucht drogen is dan het beste of gebruik een kompres Metalline. Daar zit een aluminium laagje aan waardoor het niet aan de wond blijft plak ken." Zo'n kompres wordt ook ge bruikt bij brandwonden. „Een grote schaafwond kan behoor lijk onaangenaam zijn", vertelt de EHBO-instructrice uit Hein- kenszand. „Als je op het asfalt valt, ontstaat er een hoop wrij ving. Het is belangrijk om de wond goed te koelen, want het zit dan tegen een brandwond aan. Vaak zit er ook een hoop rommel in de wond. Soms is het verstandig om even langs de dok ter te gaan, want die kan het dan bij het schoonmaken verdoven. Zeker bij kinderen is dat slim om te doen." Volgens Hulsbergen rijden de Tips? mail naar sport@pzc.nl meeste wielrenners na een zwa re valpartij door in plaats van dat ze eerst een bezoekje bren gen aan de EHBO. „Ze stappen gewoon weer op de fiets, maar dat is niet verstandig. De schade wordt namelijk een stuk groter en het ziet er niet fraai uit. Ze gaan vaak met een flinke vaart onderuit dus dan is het beter om er meteen naar te laten kij ken. Als EHBO'er kun je niks doen, want je kunt ze moeilijk dwingen om af te stappen. Ze zijn zo gebrand om de wedstrijd uit te rijden." Een van de eerste vragen die Hulsbergen altijd stelt als een ge wonde sporter zich bij haar meldt is of hij of zij een tetanus- prik heeft: gehad. „Van straatvuil kun je tetanus krijgen. Ik zeg al tijd tegen mensen die ik les geef, dat ze niet moeten vergeten te in formeren of mensen zijn in geënt." Tetanus krijg je van de Een pijnlijke schaafwond. bacterie Clostridium tetani, die in straatvuil zit. Hij kan zelfs do delijk zijn. Maar niet alleen wielrenners kunnen last hebben van schaaf wonden. Ook op het voetbal veld, bij sporten op kunstgras of in de zaal kun je bij een val flin ke verwondingen oplopen. „Ik ben ook wel eens bij voetbaltoer nooien. In de zomer zijn de vel den droog doordat de zon er op foto Koen van Weel/ANP staat. Als je dan valt kun je ook behoorlijk openliggen." Tot slot roept Hulsbergen ieder een op om eens een EHBO-cur- sus te volgen. „We hebben een tekort aan vrijwilligers. Het is leuk om bij een evenement aan wezig te zijn, want je leert veel van verschillende sporten. Ook thuis kan het handig zijn als je er wat vanaf weet, zeker als je kinderen hebt rondlopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85