Korfbalclubs blijven op en neer golven 361 sport Zaalseizoen is tot op de laatste speeldag aantrekkelijk Genieten voor gevorderden! zaterdag 10 maart 2012 Het succes van een korfbalvereniging staat en valt met de kwaliteit van de zelf opgeleide spelersgroep Heb je een goede lichting of niet? Dat is de vraag voor de Zeeuwse korfbalclubs. Hun suc ces is in hoge mate afhankelijk van de kwaliteit van de zelf op geleide spelers en speelsters. Ze golven op en neer en vinden dat ook prima. Neem Swift. De eni ge Zeeuwse club die ooit in de zaal in de hoofdklasse acteerde, zakte af naar de tweede klasse. Vandaag kunnen de Middelbur gers, als ze kampioen worden, weer de weg omhoog inzetten. door Roeland van Vliet In het Zeeuwse amateurvoet bal regent het 's zomers trans fers. Deze krant heeft jaarlijks zelfs enkele pagina's nodig om ze allemaal te vermelden. Clubs hengelen op grote schaal naar spelers en maken ze soms gek met geld. Er zijn er daardoor maar weinig die in hun hele 'carrière' voor maar één club uitkomen. Hoe anders is het in het korfbal, in Zeeland toch de tweede team sport. Elk seizoen heb je aan een paar vingers genoeg om de trans fers te tellen. Korfballers zijn bij zonder honkvast en blijven in goe de én slechte tijden hun vereni ging trouw. Slechts enkelen zoe ken het (tijdelijk) hogerop bij een andere club, gedreven door ambi tie in plaats van geld. Nog minder vaak - bijna nooit dus - yertrekken spelers vanwege ruzie. En hele maal nooit," écht dus niet, vragen clubs aan spelers of ze een over stap willen overwegen. Het is im mers 'not done' om bij andere ver enigingen te winkelen. Het succes van korfbalclubs staat en valt derhalve met een goede ei gen lichting. Natuurlijk tellen de kwaliteit en de ambitie van de trai ner mee, is de vooruitstrevenheid van de vereniging belangrijk en vaart niemand wel zonder een beetje geluk, maar die factoren zijn toch van ondergeschikt belang aan de kwaliteit van de zelf opgeleide spelersgroep. Swift: had eind jaren tachtig en be gin jaren negentig een prachtlich- ting. Met onder anderen Leo Lan- gebeeke, Ralph Gillissen, Dennis Voshart (niet zelf opgeleid) en Ma rianne Marinissen schopte men het tweemaal tot de hoofdklasse, toen het hoogste niveau in Neder land. Maar daarna zakte de Middel burgse club langzaam af Elf jaar na het laatste hoofdklasseavontuur acteerde Swift liefst drie niveaus la ger. Daarna jojode de Walcherse club tussen de tweede en de eerste klasse. Fortis kende ook zo'n fraaie piek: in het seizoen 2004-2005 kwamen de Souburgers op het veld uit in de hoofdklasse. Mede dankzij Wan der en.Chaïm Koole, Jouri van de Broeke, Rob Sanderse (van Swift gekomen), Elze Blankenburgh en Hagar Hoogwerf. Nadat een aantal spelers stopte, geblesseerd raakte of vertrok, daalde het niveau. Het dieptepunt was het zaalseizoen in de tweede klasse. Nu is Fortis weer een stabiele eersteklasser. De meest constante korfbalvereni ging in de hoogste regionen is Tjo- ba. De club uit 's-Heer Hendriks kinderen beschikt al vijftien jaar over attractieve spelers en speel sters. Rond de eeuwwisseling had den de groen-witten met Anita Valstar, Astrid Koole en Jolanda Kole nog ijzersterke vrouwen. Tegenwoordig voeren alleen de mannen - Niels en Dirk-Jan West maas en Dennis Broerse - de bo ventoon. Bij TOP Arnemuiden, de club in opkomst, is het juist net anders om. Met Petra en Anita de Ridder en Jean ine Marijs heeft men veel scorende vrouwen. En de Walcher se verenging treft het ook nog eens met uiterst vakkundige waterdra gers. TOP was twaalf jaar geleden nog derdeklasser. Dankzij een be loftevolle lichting staat de club nu op de drempel van de overgangs klasse. En het einde van de groei is nog niet in zicht. De meeste team leden - allemaal met Arnemuids bloed - zijn nog jong. Zo nu en dan wordt er gezegd: wat zou er gebeuren als Tjoba er wat speelsters van TOP bij krijgt? Of wat zou er kunnen ontstaan als en kele mannen van Tjoba naar Arne muiden verkassen? Het is aantrek kelijk om daarover te filosoferen, maar het gaat niet gebeuren. De handen ineen slaan om te komen tot een superteam - een potentiële hoofdklasser - is er niet bij in Zee land. Clubs zijn zo vriendelijk om niet bij elkaar te winkelen, maar willen ook weer niet een andere vereniging sterker maken. Op be stuurlijk vlak is er wel samenwer king, maar op het veld of in de zaal moet iedereen zijn eigen boon tjes doppen. Men denkt: ieder zijn eigen golfbeweging. TOP en Swift kunnen vandaag kampioen worden en Tjoba heeft de mogelijkheid zich veilig te spelen. In theorie is het ook nog mogelijk dat alle drie gedwon gen worden tot het spelen van een beslissingsduel. Tjoba wil de moeizame zaalcompetitie in de Over gangsklasse A als zesde afsluiten, waardoor de ploeg zeker is van lijfsbehoud. Daarvoor moet het nog wel Kinderdijk voorbij. Vandaag gaat de nummer zeven van de overgangsklasse op bezoek bij nummer drie Die Haghe, terwijl Kinderdijk nummer vier Vrienden schaar treft. Blijft de volgorde onveranderd, dan neemt Tjoba het volgende week zaterdag op tegen de nummer zeven van de overgangsklasse B. De winnaar is veilig, de verliezer degradeert. In theorie kunnen Tjoba en Kinderdijk ook nog gelijk eindigen. Dan spe len de twee teams een beslissingsduel om te bepalen wie zesde wordt. Bij winst op nummer vijf Fortis (Oost-Souburg) is TÓP zeker van de titel in de eerste klasse en promo veert de ploeg naar de overgangsklasse. Bij een ander resultaat is het team van de trainers Erik Maljers en Peter Crucq afhankelijk van de uitslag bij Alba- tros-VEO. In theorie is het nog mogelijk dat TOP en VEO gelijk eindigen en er een beslissingswedstrijd no dig is. Koploper Swift heeft in de tweede klasse I aan één punt tegen nummer vijf Ondo ('s-Gravenzande) ge noeg om terug te gaan naar de eerste klasse. Golfbewegingen in twintig zaalseizoenen B-daagp arranggMe-nf Salz-burggrland Vakantie is bedoeld om te genieten. Daarom heeft Pharos Reizen van ANWB een echt 'Genusshotel' voor u uitgezocht, op een plekje in het Salzburgerland dat beroemd is om z'n gezonde lucht. U kunt direct rond uw hotel prachtig wandelen in de ongerepte natuur. Maar u rijdt ook zo naar de Hochkönig, de Liechten- steinklamm en in het gezellige Zeil am See. Op 5 km van uw hotel kunt u heerlijk badderen in het zwem- meer van Goldegg, met in de zomer temperaturen tot 27 graden! Uw verblijf Genusshotel Metzgerwirt is een viersterren- hotel, fraai gelegen op een zonnig plateau in St Veit im Pongau, direct aan het gezellige marktplein. Er is een zonneterras en een zonneweide. Uw kamer heeft tv, radio, badkamer met bad of douche, föhn. Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7x driegangenkeuzemenu met saladebuffet 1 fles wijn per kamer 0 1 ijsje per verblijf deelname activiteitenprogramma lokale WV dagelijks gebruik wellnesscentrum 1 x gebruik whirlpool (max. 2 pers.) Prijzen 29/04-23/06 289 24/06-07/07 329 08/07-18/08 369 19/08-01/09 329 02/09-31/10 289 Kinderkorting (bij 2 volbetalenden op Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener .v of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 79425 de kamer) Kinderen 0 t/m 11 jaar: gratis Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserverings- kosten en kosten calamiteitenfonds HOOGEVEEN Theo Bos wint Dwars door Drenthe Theo Bos heeft vrijdag de interna tionale eendagswedstrijd Dwars door Drenthe op zijn naam ge bracht. De sprinter van Rabobank bleef in Hoogeveen na 204 kilome ter koers landgenoot Barry Markus (tweede) en de Italiaan Daniele Col li (derde) voor in de massasprint. Het was zijn eerste zege van het sei zoen. GELSENKIRCHEN Schalke in beroep tegen rode kaart Matip Schalke 04 tekent bij de Uefa be roep aan tegen de rode kaart van Joel Matip. De verdediger kreeg te gen FC Twente in de achtste fina les van de Europa League een rode kaart. Scheidsrechter Craig Thomson oordeelde dat Matip een overtreding maakte op Luuk de Jong in het strafschopgebied, maar daar leek geen sprake van. ARE Vonn pakt voor vierde keer wereldbeker Lindsey Vonn heeft haar suprema tie in het alpineskiën bij de vrou wen gisteren bekroond met de eindzege in het wereldbekerklasse ment. De Amerikaanse veroverde door haar winst op de reuzenslalom in het Zweedse Are voor de vierde keer in haar carrière de begeerde kristallen kogel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84