sport 135 Erop of eronder in eredivisie driebanden Hoek is na vorige week uit op revanche Telussa houdt het voor gezien bij Dauwendaele zaterdag 10 maart 2012 zich een nieuw pak aan laten me ten dat nog sneller is dan het su persnelle dat hij al had. En de trai ningen op de start, onder leiding van zijn nieuwe trainer Niels Goverse (een ex-Zeeuw) lijken ook effect te sorteren. Provoost ziet - in tegenstelling tot verschillende prominente beleids makers - een grote kans van sla gen voor het project in Goes. Als je hem om argumenten vraagt, dan ontspringt er een spraakwa terval van Domburg tot ver voor bij zijn geliefde Breda. Hij heeft het onder meer over vergrijzing, toerisme, voortschrijdend inzicht en technische ontwikkelingen. Zo is hij het niet eens met degenen die zeggen dat er in Zeeland te weinig mensen wonen om de boel exploitabel te kunnen ma ken. „]e weet toch wel dat er 1,1 miljoen overnachtingen van toe risten zijn Zeeland tijdens de schaatsmaanden, dus van okto ber tot april? Dit soort gegevens wordt niet meegenomen in de be rekeningen. Bij de inzet van am bulances doen ze dat wel." Ook zet hij vraagtekens bij andere cijfers: de schaatsanimo in Zee land is volgens hem veel groter dan aangenomen. „Op de baan in Breda komen ontzettend veel Zeeuwen. Je kunt het alleen niet aantonen. Dan zou je een maand voor de kassa moeten gaan lig gen." De trek van steeds meer pensionado's naar Zeeland is een ander argument. Die mensen heb ben geld, vrije tijd en moeten in beweging blijven. Allemaal rede- - nen om te gaan schaatsen en/of skeeleren. Provoost verwijst ook naar een nieuwe baan in Hoorn. Toen die geopend werd, dacht men dat om liggende banen (Alkmaar, Amster dam, Heerenveen) klappen zou den krijgen. Dat is niet gebeurd. De conclusie: nieuwe schaatsba nen scheppen nieuwe schaatsbe- hoeften. De sterkste argumenten heeft de Domburger als het gaat om techniek. Schaatsbanen kun nen steeds goedkoper worden ge bouwd. De baan van Hoorn, bijna een kopie van die van Breda (alleen wat luxer uitgevoerd) is miljoenen goedkoper dan de Bra bantse. De reden: men heeft ge leerd van hoe het niet en wel Adriaan Provoost glijdt soepel door de bocht tijdens de WK voor Masters. moet. Die in Goes zou weer een stuk goedkoper kunnen zijn dan die van Hoorn. En dan worden ook enkele tech nologische ontboezemingen van Wubbo Ockels te berde gebracht. De voormalige ruimtevaarder liet tijdens de laatste Contacta in Goes, gezeten aan een tafeltje met onze Commissaris van de Konin gin, weten dat een ijsbaan geld kan verdienen met energie. „Een gemiddelde ijsbaan verbruikt jaar lijks 200.000 euro aan energie. Maar als je het dak vol legt met zonnepanelen dan leveren die zo veel stroom dat je er nog 50.000 euro aan overhoudt", heeft Pro voost geleerd. Kortom, een baan in Goes is helemaal niet zo ver weg. „In Goes zou de eerste van de vierde generatie kunstijsbanen kunnen komen. Een volledig dich te, die meer energie produceert dan verbruikt." De baan van Erfurt is nog 'een ouderwetse'. Maar wel een met fantastisch ijs. Beter nog dan in Heerenveen, waar hij regelmatig naartoe gaat om tot goede sei zoensresultaten te kunnen ko men. Die zijn van groot belang voor plaatsing voor grote toer nooien. Provoost zal dit weekein de in gesprek met dat Duitse ijs moeten, weet hij nu al. Het zal er op souplesse en techniek aanko men. „Rijden op snel ijs is een kunstje", heeft de schaatsveteraan ervaren. „Het luistert enorm nauw. Je moet het precies goed doen, dan krijg je snelheid. Je moet niet prikken. Dan werk je je rot en ga je geen meter sneller." Provoost leerde die les ooit op het wonderijs van Calgary. Er ging een halve vliegtuiglading Neder landers naartoe, onder wie de foto Martin de Jong Domburger. „Er reden 85 Neder landers, 83 reden het ene na het andere persoonlijke record. Maar ik niet. En daar had ik drie weken vrij voor genomen." Wat was er aan de hand? Provoost had daar voor lange tijd op natuurijs gere den. En natuurijs is bijna altijd werkijs. Die werkslag had hij mee naar Canada genomen. Niet goed dus. Het WK in Erfurt wordt zijn veer tiende of vijftiende, daar wil hij vanaf zijn. En hij hoopt dat er nog vele volgen. Het WK bracht hem in Finland, Canada, de VS, Noorwegen, Italië, Duitsland, noem maar op. De halve wereld reisde hij over, op jacht naar schaatssucces. Eén keer mocht hij zich de nummer drie van de we reld noemen. Dat was in Baselga di Pine, in Italië. Zo'n topklasse- ring zal hem in Erfurt niet ten deel vallen. De categorie waarin Provoost uitkomt, mannen 50-55, is in de loop der jaren alleen maar groter en sterker geworden. Maar ook Provoost lijkt de aftake ling voor te blijven. Afgelopen weekeinde, tijdens de door hem gewonnen districtskampioen schappen in Breda, perste hij er op de 1500 meter zomaar een 2.08 uit. „Ik keek er wel even van op", kijkt de Domburger terug. „In Breda was ik nooit sneller dan 2.11." Zo'n 1500 meter kan Provoost in Erfurt mooi helpen aan een start plaats op zondag, wanneer slechts een select gezelschap van twaalf of veertien rijders de afsluitende 5000 meter mag rijden. De 500 en 1500 meter zijn niet z'n beste afstanden. Pas tijdens de 3000 me ter van vandaag zal hij zich rich ting top kunnen manoeuvreren. Morgen kan hij dan het karwei op de 5000 meter afmaken. „Ik ben in vorm", weet hij. Op het WK afstanden, een paar we ken terug in Heerenveen, werd dat door anderen ook al geconsta teerd. 'Adriaan, er is iets', zeiden ze tegen hem. „Het zal m'n nieu we pak zijn zeker", dacht hij. Maar dat was het niet. „Je rijdt an ders", zeiden ze. „Beter." Het zal de invloed van de nieuwe trainer zijn, is het vermoeden van Provoost nu. „Mijn tijden zijn goed, maar ik ga me niet op tij den vastpinnen. Dat werkt niet. Ik moet rustig blijven en geen fou ten maken." Het WK is het hoogtepunt van het seizoen voor Provoost. „Hier trainen we het hele jaar voor", zegt hij. „Dit is de slagroom op de taart." Als die lekkernij is opge snoept, is het seizoen een eind voorbij. Het lichaam en de geest kunnen genieten van welverdien de rust. Al is het niet lang. Op 30 april, twee maanden voordat de toeristen massaal naar Domburg trekken voor hun zomervakantie, begint immers het nieuwe schaats seizoen al. Er moet gefietst, ge rend, geskeelerd en op kracht ge traind worden. Begin oktober gaan de ijsbanen open en dan moet Provoost zijn mannetje weer staan. Geen tijd te verliezen, ook al is de schaatstopper dan al 52. door Joop van den Oudenhoven MIDDELBURG - Het dubbele week einde dat voor de eredivisie drie banden op het programma staat, herbergt fraaie duels en zou de ranglijst wel eens op zijn kop kun nen zetten. Als het aan teamcaptain Jan Kik ken van Frans Bevers ligt is zijn team morgenavond de nieuwe lei der. „Frédéric Caudron en Glenn Hofman zijn in topvorm en ook in Jean Paul de Bruijn en Eddy Lep- pens heb ik veel vertrouwen." Frans Bevers reist vandaag naar Apeldoorn voor het gevecht met de leider in de eredivisie, Ai Bil jarts. De Gelderlanders hebben twee punten voorsprong op de ploeg uit Sluiskil. Morgen volgt in eigen huis de clash met Snellen Re cycling uit Zundert, dat strijd voor een plaats in de play-offs. Snellen komt met Roland Forthomme, Peter Ceulemans, Barry van Beers en Harrie van de Ven aan de start. In Kapelle speelt Raymond Ceule mans vandaag in dienst van Mar tens Cleaning een speciaal duel. Dit weekeinde is het precies vijftig jaar geleden dat de biljartlegende zijn eerste internationale titel bin nenhaalde. Hij werd in Kaatsheu vel Europees kampioen drieban den. Martens Cleaning ontmoet Dek ker Keukens, dat op volle sterkte aantreedt. Vanaf 13.00 uur zijn de partijen Kay de Zwart-Ronny Daniëls en Henk Habraken-John Tijssens te zien. Omstreeks 15.00 uur staan de duels Raymond Ceu- lemans-Gerwin Valentijn en Mar tin Spoormans-Jozef Phüipoom ge pland. Morgen speelt Martens in Vlaardingen tegen de nummer twee in de stand, TOW.NL/MCR. MIDDELBURG - Paul Telussa is niet langer trainer van voetbalvereni ging FC Dauwendaele. De oefen- meester en de club besloten don derdagavond laat uit elkaar te gaan. Er is volgens beide partijen geen draagvlak meer voor verdere samenwerking. Voor en na de training werd veel gepraat bij de zaterdag-tweedeklas ser, door spelers, trainer, spelers- raad en leden van het bestuur. Uit eindelijk besloot Telussa de eer aan zichzelf te houden. FC Dau wendaele speelt vandaag de uit wedstrijd bij SSV'65 in Goes. Oud-speler René de Nooijer zit dan als coach op de bank. Paul Telussa is al de zestiende trai ner die dit seizoen voortijdig ver trekt bij een Zeeuwse club. Afgelo pen week trof Jean-Pierre Hubreg- sen (RIA W.) en Eddie Kiesenberg (Serooskerke) hetzelfde lot. MIDDELBURG - Hoek heeft iets recht te zetten na vorige week. Dat althans is de mening van trainer Ruud Pennings. „De wedstrijd te gen RWH (2-1-verlies) was op zich nog niet zo verkeerd, maar we hebben te weinig afgedwon gen", stelt de trainer van Hoek. Dat moet vandaag in de thuiswed strijd tegen XerxesDZB beter. De opponent is echter wel een ploeg om rekening mee te houden. De Rotterdamse formatie maakte vori ge week gehakt van LRC: 8-0. Die zelfde cijfers werden trouwens ook in de uitwedstrijd tegen LRC ge haald. „Ik verwacht een mooie wedstrijd tussen twee aanvallende ploegen", zegt Pennings. Bij Kloetinge, dat vandaag de uitwedstrijd tegen Nieuw Lekker- land afwerkt, blijft de ziekenboeg gevuld. Sofyan Azzagari is voorlo pig uitgeschakeld. De middenvel der werd donderdag aan zijn lies geopereerd en komt dit seizoen niet meer in actie. Roy Mulder kampt met een irritatie aan het scheen-en kuitbeen en kan van daag niet meedoen. Dat geldt ook voor Bart Deprez (bovenbeenbles sure) en Josimar Pattinama (ham stringkwetsuur). „Maar er zijn ook weer wat mensen terug", zegt trai ner Diederik Hiensch van Kloetin ge. Mark Schuit en Rogier Veens- tra zijn fit en inzetbaar. Mats Wil- lemse is terug van vakantie. Tegen stander Nieuw Lekkerland zit in de winning-mood en won de laat ste twee wedstrijden. „Het is een ploeg die heel veel strijd levert en daar zullen we ons tegen moeten wapenen. De kunst is om 'uit het duel te spelen', dus is de aanname en de passing belangrijk. Op die manier kun je je eigen spel spe len", meent Hiensch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83