Wie waagt zich in deze slangenkuil? 241 zeeland Projecten gaan door 'Soms zijn het joekels Landschapsbeheer wil gekrompen van achttien meter' dorpen voor het voetlicht halen VERHUIZEN MET ZORG! Vier jaar wethouder, twee jaar wachtgeld monpiflL mouERs pa 0118 61 26 69 zaterdag 10 maart 2012 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - 'Die marinierskazer ne kunnen we nu wel op onze buik schrijven', voorspelde Groen- Links-raadslid Ton de Nooij don derdagavond, toen wethouder Pol derman net was weggestemd. Zo'n vaart zal het echter niet lo pen, denkt commissaris van de ko ningin Karla Peijs. „,Ik heb begre pen dat het dossier onmiddellijk is overgenomen door de wethouder van financiën en de burgemeester. En aangezien we nu toch alleen maar aan het rekenen zijn, deden we daar toch al veel mee. Het was wat anders geweest als er een be stuurscrisis was." Ook de ontwikkeling van het Scheldekwartier gaat door, is de overtuiging van Peter van der Gug- ten, directeur van projectontwikke laar Proper Stok. „Daar zijn we al zo ver mee, op alle niveau, dat ik hierdoor geen problemen voorzie. Een andere wethouder kan dit zo voortzetten. Hoewel ik het betreur dat Polderman dat niet meer is. Hij zette zich vol in, echt voor Vlis- singen. Ik heb wel eens minder be trokken wethouders meegemaakt, die niet zo hard liepen." Jorgen Geurts van vastgoedbedrijf AW Beheer, met wie de gemeen te Vlissingen al jarenlang in strijd is over het eigendom van Hotel Britannia, hoopt juist dat met een nieuwe wethouder het gesprek op gang komt. „Want dat wilde Pol derman steeds niet. Terwijl het vol gens ons de enige manier is óm er uit te komen. Die rechtszaak kost alleen maar tijd en geld." De Vlissingse raad blinkt niet uit in besluitvaardig heid. Behalve als het aan komt op het wegsturen van wethouders. Het echte slachtoffer is de stad zelf. En ineens was daar die motie van wantrouwen, donderdagavond in de Vlissingse gemeente raad. Het gonsde al da gen en het dreigde al maanden, maar toch werd het vertrouwen in PvdA-wethouder Piet Polderman vrij onverwacht opgezegd. Een aanleiding was er immers niet. Op positiepartijen reageerden dan ook verbijsterd en spraken van smerig spel. Zelfs POV-raadslid Tobias Meijers, die er doorgaans niet voor schuwt Polderman het vuur na aan de schenen te leggen, toonde zich niet gecharmeerd van deze vorm van achterkamertjespolitiek. Toch werd de motie aangenomen. De vergadering werd beëindigd, Polderman droop af en raadsleden doken op de bitterballen. Wat Polderman nou precies ver keerd heeft gedaan? Daar had nie mand antwoord op. Wat denk je zelf zo werd de vraag aan onderge tekende weerlegd. Het Schelde kwartier enzo, zei een ander. PSR- voorman Lambert Prevoo, van de door Wendy van den Hurk fractie die voor de meerderheid zorgde, noemde het een 'gevoel' dat het vertrouwen weg is. „Bij een echtscheiding zijn fouten ook niet altijd aanwijsbaar." Piet Polderman staat niet bekend om zijn communicatieve vaardig heden. Het is geen man die gemak kelijk praat en dan komt hij ook nog eens 'van buiten', nee erger: uit Amsterdam, wat voor sommi gen automatisch lijkt in te houden dat iemand arrogant is. Die combi natie heeft zich gewraakt in het dossier Kenniswerf dat collega Rob van Dooren, de amicale wet houder die overal naartoe fietst, maar heeft overgenomen. Bleven nog steeds de niet minste dossiers over. Havens, volkshuis vesting, en niet te vergeten het Scheldekwartier. Zaken die erg af hangen van de economische situa tie, die momenteel niet bepaald rooskleurig is. Om maar te zwij gen over de financiële positie van de gemeente Vlissingen. Het is niet voor het eerst dat de Vlissingse raad een wethouder naar huis stuurt. In 2007 werd het hele college weggestemd - nota be ne op initiatief van de oppositie partijen die nu spreken van een rotstreek - vanwege verstoorde ver houdingen met ambtenaren. Wet houder Walraven hield eerder de eer aan zichzelf toen ze zo'n zelf de motie zag aankomen na haar ge stuntel met de Souburgse begraaf plaats. Of het nou terecht was dat het destijds voltallige college viel of niet; de fouten waren allemaal aanwijsbaar. Dat is nu niet het geval. Je kunt Polderman niet de schuld geven van het feit dat het aantal verkoch te woningen in het Scheldekwar tier nog steeds op een paar han den te tellen is. Aan de torenhoge schuldenlast is hij evenmin debet. En oplossen doe je de financiële problemen er al helemaal niet mee: integendeel zelfs. Het kan een hoop wachtgeld kosten voor Vlissingen, die op dat vlak toch al een toppositie heeft, en nog meer vertraging in projecten die nu net gingen lopen. Maar nog belangrijker: wat nu? Heeft de Partij Souburg Ritthem eindelijk de ideale opvolger achter de hand of kan de grote zoektocht naar een wethouder weer van start gaan? Die is al vaker heel moeilijk gebleken voor Vlissingen. Logisch ook. De Vlissingse politiek staat inmiddels breed bekend als een slangenkuil en je zult wel gek zijn als je je daar in waagt. Piet Polderman (1955) is gebo ren in Goes, maar verzeilde in Amsterdam. Daar was hij eerst wethouder en voorzitter van stadsdeel Rivierenbuurt en Zui- deramstel, en later stadsregisseur. In die functie hield hij zich bezig met de bereikbaarheid, leefbaar heid en veiligheid van de stad. Hij 'zat' op grote projecten als de Noord-Zuidlijn. Bovendien was hij commissaris van de Amster damse woningcorporatie Het Oos ten. Toen eind 2007 bekend werd dat de Vlissingse PvdA-fractie twee nieuwe wethouders nodig had, 'stuurde' de partij Polderman. Hij is als wethouder beëdigd in ja nuari 2008 en heeft dus ruim vier jaar voor de gemeente Vlissingen gewerkt. Daarom heeft hij recht op twee jaar een percentage van zijn salaris aan wachtgeld. Tenzij hij een andere baan vindt. Piet Polderman is na vier jaar wegge stuurd. archieffoto Ruben Oreel w door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze waren het vijf jaar geleden zat en dat zijn ze nu nog steeds, de bewoners van die gevaar lijke Gravestraat in Vlissingen. Ze willen dat de gemeente vrachtver keer uit het straatje weert. Sinds de brug over de Koningsweg is aangelegd, in oktober 2005, gaan veel automobilisten door de Grave straat om in en uit de binnenstad van Vlissingen te geraken. Al een maand na de opening waarschuw den bewoners voor gevaarlijke si tuaties en scheuren in hun gevels. Daar zijn er alleen maar meer van gekomen, zegt bewoner Marino de Grande. Hij weet maar één oplos sing: het vrachtverkeer eruit. „Soms komen er joekels van acht tien meter doorheen, om twee kar tonnen doosjes af te geven bij een winkel. En wat een moeite die ver volgens moet doen om zich uit de binnenstad te manoevreren." De bewoners is al veel beloofd in de loop der jaren. Strenge handha ving door de politie bijvoorbeeld en onlangs een alternatieve ont- sluitingsweg over het Scheldeter- rein. Maar die is vanwege de bezui nigingen uitgesteld en ook de 30 ki lometerborden hebben volgens De Grande niks uitgehaald. „Ze rijden als gekken. En het past gewoon al lemaal niet. Eind januari reed zich een ambulance klem, een over buurvrouw werd bij de voordeur van haar sokken gereden door een motoragent die niet door de straat kon. Dit kan zo niet langer." Samen met acht andere buren is De Grande naar de gemeente Vlis singen gestapt: ze eisen maatrege len. „En we willen planschade." De Christenunie heeft het college inmiddels gevraagd in te grijpen. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Buttinge en Hoogelan- de kennen de meeste Walchena- ren wel, maar bij Nieuwerkerke, Krommenhoeke en Nieuwerve wordt het al een stuk lastiger. Het zijn gehuchten op Walcheren. De een is wat kleiner en onopval lender dan de ander. Maar ze zijn onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van Zeeland. De gehuchten maken onderdeel uit van het project 'Gekrompen Dorpen' van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Het doel is om die plaatsen meer on der de aandacht te brengen. De ge schiedenis van die gehuchten is vaak onbekend. De SLZ houdt donderdag 22 maart een bijeenkomst over het project in verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke. Belangstellenden kun nen meedenken over het project. Op de bijeenkomst worden werk groepen gevormd die plannen kun nen uitwerken. Gekrompen dorpen zijn dorpen, gehuchten in feite, die vroeger be duidend groter waren en in het be zit van een kerk waren. Zo telde Walcheren rond 1300 maar liefst zesendertig parochies. Dergelijke gehuchten liggen dan ook ver spreid over Walcheren. Veere telt al tien van die plaatsen binnen haar gemeentegrenzen: Boude- wijnskerke, Buttinge, Hoogelande, Sint Janskerke, Krommenhoeke, Mariekerke, Poppekerke, Poppen- Stichting Landschaps beheer Zeeeland wil de 'gekrompen dorpen' voor het voetlicht halen. damme, Werendijke en Zanddijk. Deze dorpen zijn in archeologisch, cultuurhistorisch en landschappe lijk opzicht van groot belang. De SLZ wil daarom met dit project de geschiedenis van zo'n dorp herken baar en zichtbaar maken. Dat kan bijvoorbeeld door het terugplaat sen van een travalje, renoveren van hekwerk of aanplanten van een (grens)boom of bomenlaan. Het project is een samenwerkings verband tussen SLZ, de gemeen ten Veere, Vlissingen en Middel burg, de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland en de Walcherse Ar cheologische Dienst. De gemeente Veere steekt 25.000 euro in het project. Het totale pro ject kost ruim een ton. De bijeen komst begint om 19.00 uur. Aanmelden via 0113 - 230936 of per e-mail: info@slzlandschapsbeheer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72