Gluren in de Tweede Kamer PZC Topzeilers op weg naar Londen 2012 kijktip zaterdag, 17.30 uur rt! De parlementariërs en de journalisten, de bodes en de schoonmakers, de huismeeuw en de muizenplaag. Omroep MAX snuffelde voor de reportageserie In het Haagse zes maanden lang rond op het Binnenhof, door Rivka Croenier illustratie CRN Hoe wordt een tv-pro- gramma geboren? Soms uit een toevalli ge ontmoeting tus sen twee mensen. Zo kreeg MAX-baas Jan Slagter twee jaar geleden een rond leiding op het Binnenhof Hij raak te aan de praat met Kamervoorzit ter Gerdi Verbeet en verbaasde zich in dat gesprek over alle din gen die hij niet wist over het enor me bedrijf dat achter de parlemen taire democratie schuilgaat. Laat dat algemene gebrek aan kennis over het reilen en zeilen binnen haar mooie organisatie nou net een van haar stokpaardjes zijn. Kom het maar filmen, zei Verbeet tegen de omroepbaas. Met die uitnodiging zwaaiden ech ter niet direct alle deuren van het Binnenhof gastvrij open. Eindre dacteur Sigrid Muusse, de maak ster van deze zesdelige documen taireserie, liep er zes maanden met haar ploeg rond. De meisjes van MAX, zoals ze al snel in de wandel gangen werden genoemd, kregen niets cadeau. Muusse: „We had den een soort basistoestemming, wat niet meer inhield dan dat ze ons wilden toelaten. Vervolgens hebben we over elk stapje en elke scène moeten onderhandelen. Steeds maar weer vragen en uitleg gen waarom we iets wilden laten zien. Mogen we filmen in de wan delgangen? Nee. Mogen we bij het fractieoverleg zijn? Nee." Dankzij de volharding van de pro grammamakers werden veel nee's uiteindelijk toch ja's. Zelfs de parle mentaire enquêtecommissie, die in het diepste geheim werkt, liet de ploeg toe. Muusse snapt de aar zeling wel: „Ze zijn hier gewend dat journalisten een quote komen halen of een scoop proberen te sco ren. Wij hadden een compleet an dere invalshoek. We hoefden geen soundbites over het partijstand punt, maar wilden om het hoekje gluren en over schouders meekij ken. Dat ligt natuurlijk gevoelig. Ie dereen is bang een uitglijer te ma ken waarmee je de partij schaadt. We moesten ons best doen om te bewijzen dat we daar niet met vi leine bedoelingen rondliepen." Het resultaat van die intensieve lobby is een zesdelige reportagese rie waarin de 1.400 werknemers en de vaste gasten van het Binnen hof worden geportretteerd. Ont hullend wil Muusse de serie niet noemen. „Het geeft wel een onver wachte inkijk in een instituut waar we normaal nooit verder ko men dan de roltrap en de plenaire zaal. Natuurlijk wil je altijd meer. Dat wil iedere journalist. Zo had ik persoonlijk wel meer willen la ten zien over de worsteling van het CDA nu die partij zo slecht in de peiling staat. Maar tegelijkertijd realiseer ik me dat dit geen poli tiek programma is. We maakten het voor de gewone kijker die na het eten en de afwas met een kop je koffie op de bank zit en wel eens wil zien hoe het eraan toe gaat in de Tweede Kamer." Dat er hard wordt gebuffeld, is vol gens Muusse misschien het meest onthullende aan In het Haagse. „Het is een fascinerende wereld vol ellenbogenwerk, ijdelheid en mannetjesmakerij, maar er wordt keihard gewerkt. Iedereen, van Ka merlid tot griffier, heeft het gevoel op een speciale plek te werken. Ze willen allemaal de democratie in ere houden. Die toewijding vond ik mooi om te zien." De serie focust niet alleen op het dagelijks werk van parlementa riërs, ook de minder voor de hand liggende bedrijfsonderdelen ko men aan bod. De griffiers, de ka merbewaarders, de medewerkers van de postkamer, de muizen plaag, de huismeeuw die op het raam tikt voor een lekker hapje van SGP-voorlichter Menno de Bruyne. Natuurlijk ook Nel, die al 25 jaar het restaurant bestiert. Muusse vindt de derde aflevering, over de ingewikkelde haat-liefde verhouding tussen journalisten en Kamerleden, zelf een van de meest geslaagde. „We filmden ach ter de schermen bij de NOS, net op de dag dat RTL voor het eerst in lange tijd weer een interview met Geert Wilders had. Het was mooi de narrigheid die dat op de redactie van het NOS Journaal te weeg bracht in beeld te brengen." Gerdi Verbeet speelt de hoofdrol in de eerste aflevering. De scène waarin ze met haar medewerkers bepaalt welke Kamervragen het vragenuurtje halen, is een van on derdelen waar de programmama kers stevig over moesten onderhan delen. Niet meer dan logisch, vindt de Kamervoorzitter zelf. „Er zijn weinig organisaties die de ca mera's toelaten bij het uitzoeken van de vuile was. Je wilt liever de gestreken stapeltjes tonen. Ner gens ter wereld vind je een parle ment dat zo open en transparant is als het onze, maar in het verle den hebben partijen hun neus ge stoten door te open te zijn tegen journalisten. Je zult hier weinig naïviteit aantreffen. Dat stadium zijn we lang en breed voorbij." Ze hoopt dat de serie meer waarde ring en begrip oplevert voor de Tweede Kamer. „Ik denk dat wei nig mensen beseffen hoe complex deze organisatie is en hoe hard en vooral zorgvuldig hier wordt ge werkt. Daar ben ik trots op en dat wil ik graag laten zien." In het Haagse - Zes maanden Binnenhof, woensdag 14 maart, Nederland 2, 20.20 uur. >>0 Reageren? l redactie.media@wegener.nl Dienstingang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57