Hilbrand Rozema ging op bomenjacht. reizen@wegener.nl J <C} reizen 024-3650360 Zaterdag 10 maart 2012 gelijken het met de aandacht voor de boom van Anne Frank. De speurtocht naar eeuwenoude taxussen brengt ons op verstilde plaatsen, prachtige oude kerkhoven, op zichzelf al een bezoek waard. De kerkdeur kraakt en piept, slaat achter je dicht en dan ben je alleen, maar niet eenzaam. Een van de bomen staat in Maunt- wrog. Het is een van de honderd vindplaatsen die vermeld staan in Andrew Mortons gids Trees of the Cel tic Saints. Een klein dorp, je bent er zo doorheen. Een typische berg straat, uit de rotswand gehakt, een rij tje stenen huizen. Zo'n dorp dat al tijd herfstig overkomt, ook als het zo mer is. Onder de luifel boven de kerk deur broeden zwaluwen. De kosteres heeft er een paraplu omgekeerd on der gehangen tegen de poep. Vlakbij het kustdorp Harlech, be faamd om het grijze kasteel op een rots, staat het kerkje van Llandwrog. Luttele vierkante meters, ruwstenen muren, kleine ramen, bijna verdwij nend in het duinzand. Ais je op het strand zit, zie je nog net het puntje van het dak boven de zandbergen uit steken. Na een lange tijd van verval en gebruik als schapenschuur, keerde het geheugen in de streek terug en be sefte men weer dat dit het kerkje is van Sint Patrick, de grondlegger van het Britse christendom. De traditie wil dat Patrick van Ierland, een be vrijde en bekeerde ex-slaaf hier voet aan land zette en schuin afstak naar Chester, over de grens met het huidi ge Engeland. Langs die route staan opvallend veel oude taxussen, meest al bij kerken die gesticht Werden door zijn metgezellen en navolgers. Middeleeuwse boogschutters waren gek op de lange taxusbogen, het hout was geliefd. Dat was duizenden jaren voor Christus trouwens ook al zo. En het schijnt dat het altijd groene van de blaadjes mensen altijd al deed den ken aan het eeuwige leven. De taxus is sinds lang verbonden met kerkhoven op de Britse eilan den. Men geloofde in bijzondere krachten van de boom, waardoor de grond waarop hij stond als vrijplaats diende, waarheen je kon vluchten. Het Book ofLlandajf uit de twaalfde eeuw, met verhalen uit de vijf eeu wen daarvoor, vertelt van mannen die een meisje weghalen dat bescher ming had gezocht tussen de taxus boom en de kerk. De mannen wor den bestraft, niet voor molest van het meisje, maar voor het betreden van de heilige grond. Zelfs nu, na al die eeuwen, zijn de mogelijkheden van de taxus nog niet uitgeput. De ge neeskrachtige werking van de bast speelt een rol in onderzoek naar de bestrijding van kanker. JSI Alle informatie over reizen naar en in Wales is te vinden op www.visit- wales.nl (Nederlandstalig). Meer over de taxussen van Wales staat in de gids Trees of the Celtic Saints van Andrew Morton (uitgeverij Gwasg Carreg Cwalch, 12,99 euro). fw Reageren? kW) redactie.reizen@wegener.nl Wales heeft Europa's oudste bomen. Ze staan bij kerken en op eeuwenoude begraaf plaatsen. Het zijn zonder uitzondering taxusbomen. ENGELAND Sommige taxusbomen in Wales zijn maar liefst twaalf eeuwen oud. In min stens één geval zelfs 1.400 jaar. Deze vader aller taxus sen staat in Wales, in Llanerfyl (spreek uit: Chlaanervoei). De boom is een monument van de natuur, een feest voor het oog. De oerstam is uit gezakt naar drie kanten en eronder zijn steunpijlers van baksteen gemet seld, om verder verval te voorkomen. En nog stééds groeit de boom. Sinds laat-Romeinse tijden. We zouden er gedachteloos langs rijden, als we niet eerder op het bomenmysterie van Wales waren gestuit. Zo'n monumentale boom kun je na tuurlijk niet plankgas passeren/On der zijn machtige wortels, op het om muurde kerkhof e langs de doorgaan de drukke weg die Noord-Wales scheidt van Zuid-Wales, is ook de grafsteen gevonden van een meisje. Ze heet Rosteece. Ze stierf in vrede, 13 jaar jong, aldus het Latijnse op schrift. Ze moet ergens eind vijfde, begin zesde eeuw hebben geleefd. Volgens deskundigen is het waar schijnlijk dat haar vader de taxus plantte op haar graf Alleen al die we tenschap zorgt ervoor dat je de boom niet kunt passeren zonder de schors even aan te raken met je hand. De steen van Rosteece kun je voelen. Daarvoor moeten we in de kerk zijn, maar de deur is dicht. Dit is de eerste dorpskerk die we in Wales tegenko men die voor publiek gesloten is. De sleutel is te verkrijgen bij een wat droeve, belendende benzinepomp, 100 meter verderop. Door heel Wales loopt een spoor van oude bomen, de kerkhoftaxussen. Ze markeren de route waarlangs de eer ste zendelingen Wales en de An gelsaksische wereld kerstenden. Ook onze Willibrord, die drie eeuwen la ter de Noordzee naar de lage landen overstak, was een monnik uit de Kel tische en Angelsaksische cultuur. Wales heeft de grootste collectie oude taxussen ter wereld. De teller staat op veertig. De bomen kunnen hun kernhout verliezen en daardoor uithollen, zodat een soort huisje ont staat in de stam. Je vindt hier zelfs exemplaren met een preekstoel erin. De buitenschors verzelfstandigt, waardoor de boom springlevend blijft. De soort kan zwarè brandscha de overleven. Van sommige exempla ren houden mensen al eeuwen de groei bij. Uitgaand van groeitempo, historische locatie en vondsten in de omgeving, is te schatten hoe oud zo'n kolos is. Allemaal goed en wel, maar wat is er léuk aan een oude boom? Moeilijk te zeggen. Het heeft te maken met ont zag voor wat groter is en ouder dan jezelf. Oude gebouwen zijn al boeiend, maar dit is geen dode steen, dit lééft en groeit nog steeds. We ver De taxusbomen vol gen het spoor van de vroegste zendelingen. Ze vormen een stukje levende kerkgeschie denis, zoals de oerou de boom in Llanerfyl met steunpijlers van baksteen. foto's Hilbrand Rozema FRANKRIJK Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51