m De stille kant srssr 1 x7reizen a... Samen genieten van een weekend of midweek weg bij Roompot Vakanties. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 10 maart 2012 Het circa 7 kilometer lange wandelpad over de dijk be gint even na een kleine par keerplaats rechts van de weg (N518), vlak voor het begin van het eiland. Is de parkeer plaats vol, rij dan door tot aan het eind van de Kruisbaakweg. De wandeling begint links van de haven op het smalle pad langs het water. Natuurlijk kan ook vanuit Volendam met een van de twee schepen van de Marker Express naar Mar ken worden gevaren. Tussen 24 maart en 6 november zijn er dagelijks overtochten tus sen 10.30 en 17.15 uur. Meestal om het half uur. Aan de Kerkbuurt 44 is een museum gevestigd dat inzicht geeft in de geschiedenis van Marken. Dagelijks geopend tot en met 31 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. LM www.markenexpress.nl www.markermuseum.nl verstarde in de dood' en 'stierf als een heilige'. Ouderen op Marken herinneren zich nog hoe de in het zwart geklede familie op een som bere winterochtend de schaatsen onderbond en zwijgend de wit be vroren Gouwzee opreed, op weg naar de begrafenis. Het ritselt op Marken van dit soort verhalen. Ook rondom de markan te vuurtoren die halverwege het voetpad, op het uiterste puntje van het eiland staat. 'Het Paard', zoals het fotogenieke rijksmonu ment kortweg wordt genoemd, zou niet meer op de plek staan waarop hij werd gebouwd. In 1971 namelijk rukte kruiend ijs zover op, dat het gebouw enkele centi meters van zijn plaats werd ge duwd. Dat is tenminste het ver haal. Nu vormen de bankjes bij 'Het Paard' een uiterst plezierige stop tijdens een uiterst plezierige wandeling. Naar die wandeling zul len we later op de dag, terug in het geduizel van de Havenbuurt, meteen terug verlangen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Te9en inlevering van deze coupon ontvangt u 3,50 korting J op 4 uur toegang (normaal 17,- p.p.) i 1 Korting is per persoon voor maximaal 4 personen J Geldig van maandag t/m vrijdag in de maand maart i '1-'-lTr/f-^1,iKlein Vink 11, 5944 EXArcen ^7 1 Tel: 077-473 24 24 \fThermaalbad J www.thermaalbad.nl /ArCCU. i www.roompot.nl/maart 0900 - 0,20 p/m) klinkerpaadje langs de oever van het IJsselmeer. Het is een wande ling van nog geen twee uur en op zijn charmantst op een vroege, stil le ochtend als de zon het water de kleur geeft van makreel, de vis die hier al lang niet meer wordt gevan gen. Het lijkt op een schoolplaat zoals die ooit in de klassen hing. Links gras, sloten, kroos, riet, zwa nen, reigers, eenden en schapen, rechts het het IJsselmeer en voor ons de Rozewerf. Van ver lijkt de Marker buurt schap op een kluitje groen/wit ge tatoeëerde huisjes. Van dichtbij trouwens ook. De'steegjes zijn zo smal dat een fietser de bocht on mogelijk in één keer zou kunnen nemen. Komt goed uit, want het is hier verboden te fietsen. In de winter van 1951 dreigde de Rozewerf te worden plat ge schuurd door kruiend ijs. Waarop even buiten de dijk een uit dikke balken opgetrokken staketsel werd gebouwd. Geniaal. De zelfbedach te ijsbreker tilt de schotsen volauto matisch omhoog en kiepert ze te rug in het water. Ze hebben zich altijd uitstekend weten te verdedigen, de Markers. Marken is een toeristisch icoon van Nederland dankzij de haven en de klederdracht. Rob van den Dobbelsteen zocht de stilte in het stadje aan het IJsselmeer. In een tijd dat eb en vloed nog vrij spel hadden op het toen nog dijk- loze eiland wierpen ze terpen op. Op de 'werven', zoals de Markers de verhogingen noemden, bouw den ze hun huizen op palen. In de woonkamer werd de bedstee ten slotte nog eens op een verhoging geplaatst. Ze hadden dus een drie dubbele zekerheid: terpen, paalhui- zen en een verhoogde slaapplaats. De Markers waren door niets en niemand van hun eiland te jagen. Zelfs niet door de duivel. Op een dag luidde de koster van de Her vormde Kerk de klok een kwartier te laat. Dat was nooit eerder ge beurd. „Hoe kan dat nou Jan?', werd de koster gevraagd. De aange sprokene: „Wat dacht je? Toen ik naar boven ging, zat de duivel op de trap. Ik heb een stok gehaald en ik heb 'm weggejaagd.' Stel je voor dat de duivel was geble ven, en - om meteen het allererg ste te noemen - een Marker tot het katholicisme had bekeerd. Zo als de arme Grietje Schouten. In ja nuari 1947 overleden aan tubercu lose en door een pater van het vas teland beschreven als iemand die ondanks helse pijnen 'glimlachend Een bundeltje oude an sichtkaarten laat er geen twijfel over bestaan. De haven van Marken zag er tachtig jaar geleden bijna net zo uit als nu. Alleen, meldt een begeleidend briefje, stond er tussen de twee wereldoorlogen slechts één 'tent voor ververschin- gen'. Daar neergezet om te vol doen 'aan de hoogere behoeften van het vasteland, waarin het ei- 'Het Paard', zoals de vuurtoren wordt ge noemd. land met zijn oorspronkelijke, een voudige bevolking bezwaarlijk kan voorzien.' Tegenwoordig wacht bezoekers een serie drukbezochte, rondom de kade gedrapeerde souvenir shops, restaurants en terrassen. Lang geleden al slibde de Haven buurt dicht met het cholesterol van het moderne toeristendom. Marken is pas echt Marken op het smalle, ongeveer 7 kilometer lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49