I m reizen@wegener.nl is reizen "8 024-3650360 Zaterdag 10 maart 2012 Terrasvormige rijstvelden, sawa's, bepalen het beeld. foto's Jan Lepeltak Huizen op stelten in een van de meren van Sulawesi. De Bantimurung waterval in Zuid-Sulawesi is een toeristentrekker. O Jakarta KALIMANTAN SULAWESI Makassar SUMBAWA Het vroegere Celebes heet tegenwoordig Sulawesi. Het is een van de gro tere eilanden van Indonesië. China Airlines en Singapore Airlines vliegen vanaf Schiphol naar Makassar. Een visum (ter plekke) kost 25 dollar. Sulawesi heeft een tropisch klimaat (gemiddelde temperatuur 29 °C) en twee regenperiodes: in Zuid- en Midden-Sulawesi van december tot februari en in Noord-Sulawesi van mei tot juli. Vaccinaties zijn niet verplicht, maar worden wel aangeraden, net als malaria-profylaxe. Informeer bij het Landelijk Coördinatiecentrum Reizi- gersadvisering (www.lcr.nl). Kijk voor algemene informatie over Indonesië en Sulawesi op www.lan- denweb.net/indonesie/ hun groente en fruit te verkopen," aldus Okto. We rijden het centrum door en zien oude, statige Hollandse villa's oprijzen in de overheidswijk van Makassar. Allereerst stoppen we in de Balla Lompoa, waar de koning van Gowa zijn paleis had. Gowa, op de zuidpunt van Sulawesi, was het eerste grote koninkrijk op Sula wesi. De hoofdstad Makassar werd het handelscentrum voor de oostelijke eilanden van de arch'ipel. Tijdens ceremonies kwamen alle koningen uit Toraja en Makassar hiernaartoe en nog altijd is de plaats geliefd voor bruiloften. „Eerst schoenen uit", zegt eeri breedgesnorde bewaker streng, voordat hij ons toelaat in de ruim te waar de kroon staat van de ko ning. De kroon bestaat uit 2 kilo goud. „We hoeven hem eigenlijk niet te bewaken, dat doen de be woners. Want ze weten dat als-ie gestolen wordt, er een ramp zal plaatsvinden", weet de bewaker. We verlaten Gowa en rijden het heuvelgebied in ten zuiden van Makassar, op weg naar de histori sche stad Malino en de waterval. Tussen 1999 en 2004 kwamen dui zenden mensen om het leven tij dens het geweld tussen moslims en christenen in Centraal-Sula- wesi en Ambon. In Malino wer den daarna twee vredesbestanden ondertekend. De onderhandelaar en politicus Ju- suf Kalla koos voor het koele berg- stadje Malino. „Dan konden ze hun hoofd tenminste koel hou den", lacht Okto, die zelf christen is maar ook moslims in zijn fami lie heeft. „We eten samen aan ta fel. Ik eet varken, zij kip." Vanuit Malino volgen we een smal bergpad naar een klein stadje dat zo uit een Amerikaanse western lijkt te zijn getrokken. De mobiele telefoons werken hier niet meer en het dorpje is evenmin op het vaste telefoonnet aangesloten. Een reusachtige waterval doemt op in de vallei. Jonge jongens en meiden spelen in natte T-shirts in het wa ter naast de waterval. „Mister, mo gen we met u op de foto", vragen twee meisjes. Op een rots wordt een fotoserie geschoten van de gro te blanke naast de Indonesische jongeren. Even later maakt eigenaar Yanti in haar kleine waning drie bekers met instant-cappucino. Ze ver dient goed aan de toeristen. Wat volgt is een lange autorit die ons weer terugbrengt in Makassar. We passeren de roemruchte Jalan Nusantara die 's nachts in een red light district verandert. Een kilome ter lang zie je alleen cafés en karao ke tenten met schaars geklede vrouwen. Aan het einde van de lange strip met neonlichten doemt een grote stenen kolos op. Het is Fort Rotterdam waarmee de Ne derlanders eeuwenlang Zuid-Sula wesi onder controle hielden. Nu dient het als uitgaansgebied voor de Makassaarse jongeren die in het weekeinde in grote jeeps Ameri kaanse hiphop muziek draaien voor de poort van het imposante fort. Drie kilometer verder is het nieuwe amusementspark Trans Studio Makassar. De entreeprijzen liggen hoog voor de lokale inwo ners die zich in het pretpark dicht bij Losari Beach even op een film set van Hollywood kunnen wa nen. Overdag trekt Fort Rotterdam de meeste bezoekers. De grote verde- digingswallen van het fort kleuren lichtrood van de bakstenen die het fort een Nederlandse aanblik ge ven. De bakstenen van het foit ko men dan ook uit Nederland. Ókto: „Koning Gowa de tiende liet het fort in 1545 bouwen. In 1667 werd het verdrag van Bongaya gesloten tussen Nederland en Gowa en werd het Fort Rotterdam." Het fort werd beroemd in de Indo nesische geschiedenis, omdat de Nederlanders de Javaanse prins en rebellenleider Diponegoro hier in 1830 gevangen zetten. Het graf van prins Diponegoro in de gelijknami ge straat in Makassar is een waar bedevaartsoord geworden voor be wonderaars uit alle streken van het Indonesische eilandenrijk. Binnen de muren van het fort be vinden zich dertien gebouwen, waarvan elf door Nederlanders zijn gebouwd. De Nederlandse ge bouwen zijn herkenbaar aan de twee verdiepingen, de Japanse ge bouwen hebben er slechts één. In het midden stond vroeger een kerk, die de Nederlanders ook als wapenarsenaal gebruikten. Behalve Fort Rotterdam is Banti- muring razend populair. De reus achtige waterval in een jungle achtige vallei vol bloemen en vlin ders biedt de lokale toeristen een verfrissend en natuurlijk zwem bad. Het is de laatste dag voor de ramadan, een goed moment om nog even los te gaan met vrienden en familie. Honderden gezinnen met kinderen en tienergroepjes spelen in het water. Een oud vrouwtje verhuurt reusachtige vrachtautobanden aan liefhebbers. In een opgewekte chaos laten opge schoten jongens en oudere huisva ders zich op de banden door het water glijden. Het volksfeest is compleet. - -- Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Danseres in Trans Studio Makassar. Fort Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47