Vier eeuwen terug in de tijd reizen4 m Lichamelijkheid 3. ÏD Paleizen, Nederlandse forten en een natuurlijk zwemparadijs. Makassar is de ideale startplaats voor een exotische reis door Sulawesi. Jan Lepeltak reisde door het vroegere Celebes. Zaterdag 10 maart 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Misschien vindt u het wel heel gewoon. U zit op een sportclub en knuffelt na elk gescoord punt de maker ervan bijkans bewusteloos. Of u kijkt veel naar Amerikaanse televisieseries waarin iedereen elkaar in de armen sluit en hugt om het minste of geringste. Dan bent u verder dan ik. Ik zoen mijn-moeder en schud mijn vader de hand. Tegelijkertijd vraag ik hoe het ermee is. Met de kinderen ligt het wel iets anders. Die worden, ondanks het vorderen der jaren, nog steeds geknuffeld en gezoend alsof ze babytjes zijn. Lichamelijkheid is overal in de wereld verschillend. Ik heb een week lang kunnen zien hoe de Brazilianen er mee om gaan. Het lichaam is voor hen de gewoonste zaak van de we reld. Het wordt onderhouden, maar niemand bekommert zich echt om de verschijningsvorm. In Rio de Janeiro loopt men er het liefst zo luchtig mogelijk bij. Op meer dan vijf of zes straten van de zee bewegen de Carioca's zich gewoon in hun strandoutfit. Inkopen doen, nog even een koffietje pakken, geld uit de muur halen, maar niet gekleed zoals wij zouden zijn. Zelfs niet in een bermudabroek of omslag doek. Nee hoor, ze staan gewoon in hun 'ballenknijper' of tangastring bij de kassa en rekenen af, alsof er niets aan de hand is. En dat is er natuurlijk ook niet. Toch blijft het voor mij vreemd dat men zo gemakkelijk in een soort van onder goed de openbaarheid kiest. Ik zie mijzelf echt niet in een boxer bij de bakker staan. Maar het gaat dieper dan de huid. In de straten ach ter het strand van Leme wordt veel gewandeld. Ook door hoogbejaarden. Mannen en vrouwen die nauwelijks vooruitkomen. Tachtigjarigen strompe len voetje voor voetje door de straten, van hun jeugd. Ze worden omringd en vastgehouden door zoons en dochters, door kleinkinderen, broers en zussen. En ze zitten aan elkaar! Aaien over de bol, knuffelen, houden handen vast. Het ziet er alle maal zo natuurlijk uit. En zo goed. Op het kleine terrasje naast mijn hotel verzamelen zich elke avond de buurtbewoners. Mannen en vrouwen, echtgenoten, vrienden en minnaars. Ze drinken een biertje of een caipirinha, koffie. Er wordt ge praat, geschreeuwd, gezongen. En er zijn drie of vier koppels die niet van elkaar afkunnen blijven. Handen vasthouden, even de schouder pakken, klein zoentje op het voorhoofd. Mensen die ouder zijn dan ik! Prachtig. Onschuldig, schijnbaar terloops ver liefd, maar toch al meer dan veertig jaar samen. Nog sterker wordt het in de straten dichter bij het strand. Er is daar regelmatig een bloque, een carnavalswagen met or kest en daaromheen de buurtbewoners die uit hun dak gaan. Er wordt gedanst en meegebruld met de oorverdoven de herrie. En er wordt aan elkaar gezeten. Op niet mis te verstane wijze. Er wordt gezoend dat het een lieve lust is. Niet een klein tongzoentje of snelle natte klets. Welnee. Hoofd vasthouden, lippen op elkaar en vacuümzuigen. Mi nuten lang. Soms komt er even een tong naar lucht happen, maar over het algemeen blijven beide monden onafgebro ken vast zitten. Meisjes aan jongens, jongens aan jongens en alle variaties daar tussen. En, ik weet niet hoe het komt, het vertedert. Echt. De overgave, de verliefdheid, het onge geneerde. Bevrijdend, ik kan het niet anders zeggen. De he le carnavalsnacht blijf ik me er blijmoedig over verbazen. Heb je dat bij ons nou ook? Zo openbaar? Diep in de nacht ben ik bijna bij het hotel. Her en der lo pen nog wat groepjes feestgangers te waggelen. De meesten in kennelijke staat. Ineens valt mijn oog op een lichaam. Een vrouw vraagt een vuurtje aan een voorbijganger. Eerst denk ik dat ik me vergis. Het zal toch niet? Ze lijkt een biki ni aan te hebben, maar die blijkt, zie ik na nauwkeurige be studering, gewoon wat slordig op haar blote huid getekend. Ik knipper een paar keer met m'n ogen, maar kan er niets anders van maken. Vrolijk huppelt ze weg en poedelnaakt voegt ze zich bij haar verloofde. Luchtig koutend wandelt het stel de nacht in. Het lichaam is een tempel Gods en in Rio wordt daarvoor permanent de hoogmis gehouden. Zon der verder oponthoud bereik ik het hotel. Al mijn kleren nog aan en niemand gezoend. Een echte Hollander. Er is nog veel te leren. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Ben Vosseberg Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl 'ipg iHilSSSw Makassar is een brui sende havenstad met oude Neder landse forten en vil la's, cafés en broeie rige disco's, restaurants, kerken en moskeeën. De hoofdstad van de provincie Zuid-Sulawesi is de idea le startplaats voor een reis door het voormalige Celebes. „De reis van Makassar naar Noord- Sulawesi duurt circa negen dagen met de auto", vertelt Oktovianus Tomy, een ervaren gids uit Toraja. We stoppen bij een hotel aan het strand van Makassar, de kamers hebben uitzicht over de zee van Zuid-Sulawesi. De stad Makassar geniet weer van zijn kust, nadat burgemeester II- ham een groot herstelproject uit voerde. Nu staan er 's ochtends imams te prediken en straathande laren hun waar te verkopen. „De meeste verkopers komen uit het Gowa gebied. Om vijf uur 's och tends lopen ze naar de stad om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46