Weg uit de van Syrië spectrum IO Sarközy, de vader Zaterdag 10 maart 2012 STANDPLAATS door Cees van Zweeden Bij immigrantenzonen denk je in Frankrijk al gauw aan jongens van Arabische afkomst, wier enige kan sen op het voetbalveld liggen. Maar veruit de bekendste immigrantentelg heet Nicolas Sarkozy. Zijn vader, Pal Sarközy, was een Hongaar die kort na de oorlog (1948) in Frankrijk neerstreek. Waarom? Een Slowaakse Ro- ma-expert: „Sarközy is een typische Roma naam. In Hongarije werden de Roma ver volgd." Dat Sarkozy echt van Roma-af- komst is, lijkt onwaarschijnlijk. Zijn groot ouders en ouders waren in goeden doen. Maar het punt is dit: toen Pal Sarközy in Frankrijk aankwam, sprak hij geen woord Frans. Hij had geen werk en geen dak boven zijn hoofd. Niettemin, zo als de stokoude 'monsieur pappa' in 2010 zei: „Ik had acht dagen nodig om een baan te vinden, een jaar om te trouwen, acht jaar om mijn eigen bedrijf op te zetten en tien jaar om drie kinderen te maken." De tweede van die drie, ene Nicolas, verscheen deze week op de buis om het immigratiebeleid aan te scher pen. Wie geen baan en onderkomen heeft, zei hij, kan het straks verge ten. In de echt treden met een Fran- gaise, wat zijn vader drie keer deed, is niet langer voldoende. Sarkozy kondigde een harder immi gratiebeleid aan, omdat hij de hete adem van Marine Le Pen, leidster van het ultrarechtse Front National, in de nek voelt. Volgens de opiniepei lers kan deze dame op 17 procent van de stemmen re kenen bij de komende presi dentsverkiezingen. Marine Le Pen heeft geen buitenlands bloed, maar haar vader liet bui tenlands bloed vloeien. Jean-Marie, tevens haar voorganger als partijbons, martelde tijdens de Algerijnse oorlog (1954-1962) het verzet. Het Front National wordt soms gezien als een PW avant la lettre, maar niets is min der waar. Beide clubs eten uit dezelfde ruif: ze zijn tegen de Arabieren, de Polen en de euro. Maar waar Geert Wilders kwam bovendrijven op een golf van Lim burgse intolerantie, wortelen de Le Penne tjes in de Algerijnse oorlog. Toen die oorlog voorbij was, keerde een miljoen Franse kolonisten terug op eigen bodem. Daar zetten ze de oorlog tegen de Algerijnen voort met andere middelen. Ve len kwamen terecht bij de politie, die tot vandaag als racistisch wordt beschouwd. Anderen belandden in het Front National. Onder Marine Le Pen is dat Front ietsje naar het midden opgeschoven. Haar vader was tegen de Joden, zij houdt van Israël. Haar woordkeus is ook gematigder dan die van haar vader en milder ook dan die van Wilders. Maar het blijft een partij die, zoals Sarkozy's eigen rechterhand Claude Guéant vorige week zei, 'zowel nationalis tisch als socialistisch' is. Je vraagt je af wat Pal Sarközy, nog altijd actief als succesvol schilder, ervan vindt dat zijn zoon nu in de vijver van zo'n par tij vist Of wat zijn hooggehakte woord voerster, Nathalie Kosciusko-Morizet, die van Poolse afkomst is, eigenlijk denkt Of zijn vrouw, een Italiaanse. Of bijvoorbeeld de burgemeester van Parijs, bij wie Ar meens bloed door de aderen stroomt Of de overige 40 procent van de burgers die ondanks hun buitenlandse wortels voorbeeldige Fransen zijn. De ogen van de wereld zijn gericht op Syrië. President Assad probeert met extreem geweld de burgeropstand neer te slaan. Decennia lang wist het regime met succes kritiek de kop in te drukken. Een van de slachtoffers vertelt. door Michiel Philippart H afiz al-Assad, Ha- fiz al-Assad...'. Fe bruari 1992. Een lange stroom kin deren loopt, al wapperend met Syrische vlagge tjes, de verplichte ronde door de noord- Syrische stad Al-Kamishli om de president toe te zingen. Allemaal vol overgave. Ook de 4-jarige Iba Abdo. Onbewust dat op het zelfde moment haar vader wordt gemar teld in een gevangenis in Damascus we gens politiek activisme. „Ik had geen idee als kind", zegt Iba. „De verheerlijking van Assad hoorde erbij. Mijn moeder durfde de waarheid niet te venellen, omdat het regime overal was." De waarheid was dat haar vader, de nu 60-jarige Samir, werd ge marteld. Jarenlang. „Je wordt mentaal totaal gebroken door de uitzichtloosheid en constante pijnigingen. Sommige gevangenen werden bijna dood geslagen, het was een hel", stelt Samir. Iba (24) herinnert zich haar leven in Syrië als de dag van gisteren. In 2000, op haar dertiende, vluchtte het christelijke gezin, moeder en drie dochters en een zoon, va der Samir achterna. Uiteindelijk streken ze neer in de Friese stad Bolsward. Iba Abdo verhuisde vijfjaar later naar Lei den, om vier jaar later haar studie politico logie af te ronden. Sinds de opstand is ze een graag geziene gast in actualiteitenpro gramma's. „Duiding verschaffen, bewust wording scheppen over de verschrikkin gen in Syrië en informatie verspreiden via sociale media en blogs vormen mijn bijdra ge in de strijd tegen het regime", zegt ze zelfverzekerd. Iba is momenteel bezig aan een masterstudie internationale betrekkin gen en diplomatie. „Daarmee hoop ik later als diplomatiek verlengstuk te fungeren tussen Europa en het Midden-Oosten." Zo vloeiend Iba Nederlands spreekt, zo veel moeite heeft Samir met de taal. „Mijn vader is een politiek dier, maar hier, in het rustige Friesland, is hij aan handen en voe ten gebonden", zegt ze. Meteen daarna ver andert Samir van een man van weinig woorden in een spraakwaterval. Hij wil voor alles over politiek praten. Uit Iba's vertalingen en toelichtingen blijkt dat va der en dochter op één lijn zitten en dezelf de politieke passie bezitten. Iba: „Veel Syrische minderheden zijn vóór het in stand houden van het regime. Dat- komt ook, omdat ze veertig jaar lang bang zijn gemaakt voor verandering, ze hebben geen behoefte aan verandering. Ze verkie zen stabiliteit boven eigenwaarde. Maar sta biliteit zonder eigenwaarde is onmogelijk." Samir: „Israël, olie en stabiele regimes in de Arabische landen, daar draait het om voor het Westen. Pas als 4e belangen van het Westen kmisen met die van het Syri sche volk, is er licht aan de horizon. Dat gold ook voor de interventie in Libië." Samir is ervan overtuigd dat president Bas- har al-Assad vroeg of laat zal vallen. „Het Westen stelde zich tot dusver terughou dend op, omdat het denkt dat het te ge vaarlijk is om de verdeelde oppositie te hel pen. Die versnippering vertraagt de actie, maar de vorming van de oppositie zit nu in een stroomversnelling." Hij vervolgt: „We leefden absoluut niet slecht, maar altijd onder de controle van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42