spectrum 4 H E S Si De burgemeester van Waarde Eeuwenoude grenslinde brengt mensen bij elkaar if! ra Zaterdag 10 maart 2012 13 0 i 3 ócn 4==? TO :cy)2: Een burgemeester op een akker in 't Poldertje bij Waarde. foto's Chiel Jacobusse De kleine burgemeester Er zijn mensen die naar Groningen rijden om een vogel te zien die ze nog niet eerder in Neder land gezien hebben. Ik heb eerder last van het tegenovergestelde. Ik voel me altijd een beetje gegeneerd om op andermans ontdekking af te gaan om zo een vogel toe te voegen aan mijn lijstje van waarge nomen soorten. Ik heb zo'n lijstje niet eens, maar soms wordt de verleiding om een door anderen ontdekte zeldzaamheid te gaan bekijken gewoon te groot. Je zal maar een ringsnavelmeeuw op nog geen vijf kilometer van je huis kunnen bewonderen! Nou ja, in de praktijk is er een limiet ontstaan van zo'n 25 kilometer reisaf stand die ik wil afleggen om een vogel te zien die ik nog nooit eerder heb waargenomen. Zodoende had ik - het is bijna gênant om het te beken nen - nog nooit een kleine burgemeester gezien. Dat is een in het hoge noorden levende meeuw die af en toe deze kant op komt en dan de vogelaars in een opperste staat van paraatheid brengt Tot voor kort dan toch, want deze winter zijn er zoveel dat er zelfs in de omge ving van mijn woonplaats 's-Gravenpolder al één ge zien was, Een dorpsgenoot was zo vriendelijk om mij onmiddellijk te verwittigen. Maar ik had het druk en was daardoor niet happig genoeg. Toen ik eindelijk ging kijken was de vogel allang en breed verdwenen. Nou ja, volgende keer beter... Die volgende keer kwam vorige week. Op de site Waameming.nl werd een waarne ming van de kleine burgemeester vermeld van de bin nenhaven in Vlissingen. Ik moest de volgende dag de hele dag vergaderen in Middelburg bij de provincie Zee land, maar tussen de vergadering van de werkgroep Soortenbehoud en die van de werkgroep Natuurbeheer zat een uurtje pauze en ik besloot om dat te besteden om een 'burrie' te 'scoren'. Ik had een prima excuus om de pauze wat op te rekken, door te vertellen dat ik tus sen de middag even naar de burgemeester van Vlissin gen moest. Maar toen collega werkgroepleden belang stellend informeerden of ik soms in de politiek ging, viel ik al snel door de mand. Het ging slechts om een zeldzame meeuw, en niet om de eerste burger van onze roemruchte havenstad. Maar hoe ik - geholpen door col lega Wouter van Steenis van Natuurmonumenten - ook speurde, van de kleine burgemeester was geen spoor te bekennen. Eventjes was ik van plan om 's middags na afloop van de vergadering opnieuw een poging te wa gen, maar uiteindelijk zag ik daar toch van af. Hier deed zich het gebrek aan het echte soortenjagersbloed gel den. Ik dacht al niet meer aan de kleine burgemeester toen we de zaterdag daarop in de buurt van Waarde door de polder tuften om op bezoek te gaan bij mijn schoonvader. De reis ging naar Krabbendijke, maar uit nostalgische overwegingen maakten we een ommetje langs het geboortedorp van mijn vrouw. Een toen ge beurde het... Een grote witte vogel streek neer op een akker in 't Poldertje. Bij nader inzien was dat precies op de plek waar een witgatje lag dat de strenge vorst van de eerste helft van februari niet overleefd had. De vogel was er duidelijk op uit om een portie witgatje te nutti gen en ik wist in een flits: dit is een burgemeester! Nou zijn er twee soorten burgemeesters, de kleine en de gro te. Die laatste heb ik in een grijs verleden wel eens op de Brouwersdam gezien en nog niet zo lang geleden ook een keer op Neeltje Jans. Het verschil tussen de klei ne en de grote burgemeester zit vooral in de grootte van de snavel. Moeilijk dus. Ook heeft de kleine iets lan gere vleugels, maar dat is ook niet echt een inkoppertje. Mijn vogelgids meldt verder doodleuk dat de kleine bur gemeester een veel vriendelijker uitstraling heeft maar wat moet je je daar dan weer bij voorstellen? Na veel wikken en wegen besloot ik toch dat het hier om een kleine burgemeester moest gaan. Mijn eerste. De burge meester van Waarde. Een van de charmes van het landschap in de Zak van Zuid-Beveland is de aanwezigheid van monumentale grenslinden. Ze staan overal op dij ken en bij kruispunten van wegen. Er zijn nog 115 van deze levende monumenten. De bijna 82-jarige Jan Moerdijk woont al zijn he le leven bij een van deze bomen, aan de Be- rendijk te 's-Heerenhoek. Hij heeft ontzet tend veel herinneringen aan de oude knoert. „In mijn jeugd speelden alle kinderen van de hele polder in en onder de boom. Soms klom men we wel met 25 kinderen tegelijk erin. Bovenin zat je zo hoog dat je tot over de Westerschelde kon kijken. Dat was fantas tisch. Als jonge jochies in de oorlog pikten we wel eens sigaretten. Daar mochten we na tuurlijk niet mee thuis komen en dus ver stopten we ze in een holte bovenin de dikke stam. Later krasten we de namen van onze geliefden in de takken van de boom." Nu, 70 jaar later staat de boom er nog steeds. Hij heeft inmiddels een omtrek van meer dan drie meter. Landschapsbeheer Zeeland heeft zich het lot van de oude, soms wat afta kelende grenslinden aangetrokken en een onderhoudsabonnement opgezet. Bijna 60 bomen worden nu regelmatig gesnoeid en de eigenaren betalen daarvoor een bijdrage. De meeste daarvan zijn van het waterschap en Natuurmonumenten, maar er zijn er ook bij van particulieren. De eenvoudige snoei- klussen worden door vrijwilligers uitge voerd. Moet de hele kroon wat gesnoeid wor den, dan worden professionele bedrijven in gezet. De 71-jarige Ko Outermans helpt als vrijwilli ger inmiddels alweer een paar jaar regelma tig mee met het onderhoud van de grenslin den. „Het is leuk werk en inmiddels hebben we al veel ervaring opgedaan." De boom bij 's-Heerenhoek kent hij al veel jaren. „Het is een van de dikste uit de hele streek. We hebben in het archief teruggevon den dat de boom in 1780 is geplant. Hij is nu dus 232 jaar oud. Voor zo'n schitterende lin de kan je niet anders dan heel veel respect hebben." Jan Moerdijk bij 'zijn' grenslinde. foto Lucien Calle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36