3 spectrum Zaterdag 10 maart 2012 Marie de Die-de Bruijne met een van haar blikken. foto Peter Nicolai Annemarie Heiligers met een klein model van het molenblik. foto Dirk-Jan Gjeltema Annemarie Heiligers, eigenaar van het kleine museum De Blik vanger in Renesse geldt als au toriteit op het gebied van oude blikken. Zij heeft een speciale 'Van Mel- le-hoek' en weet bij vrijwel alle 65 exem plaren wel een verhaal te vertellen. In 2000 wijdde Heiligers in De Blikvanger een wisseltentoonstelling aan het honderd jarig bestaan van Van Melle. Zij meldde dat ook aan de toenmalige directie van de zoetwarenfabrikant in Breda. Een delega tie kwam naar Renesse, was verrast over wat men daar aantrof en nodigde de mu seumhoudster uit een tegenbezoek te bren gen aan de fabriek. Ook kreeg zij bij die ge legenheid het boekje 'Werken met suiker' cadeau. Dat was al uitgegeven bij de vie ring van het 85-jarig bestaan van het fami liebedrijf Heiligers weet precies hoe het werkt met oude blikken. Zij brengen een golf aan nos talgie te weeg. De aanblik doet herinneren aan vroeger thuis of aan de bezoekjes bij opa en oma, maar ook aan het 'stiekem iets uit de snoeptrommel pikken' zonder dat moeder het merkte. De snoepprodu- cent speelde daar zelf destijds al op in met een rijmpje: Moeders! Bezit ge nog jeugdige kind'ren? Zorgt voor Van Melle biscuits in de kast. Maar sluit ze weg. Want slechts dat kan verhind'ren, dat ge Uw kind'ren bij 't snoepen verrast. Dit rijmpje komt woordelijk terug in de to neelvoorstelling als creatieve vondst van de ambitieuze dochter Julia, die graag de leiding van het familiebedrijf op zich had genomen. Met de Van Melle-blikken is volgens Heili gers overigens meer aan de hand dan al leen nostalgie. Het zijn vaak ware kunst werkjes en dus ook zeer geliefd bij verza melaars. „De mensen die de motieven maakten, werden 'tekenaars' genoemd, maar eigen lijk waren het echt kunstenaars", zegt Heili gers. Haar eigen voorkeur gaat vooral uit naar enkele exemplaren met romantische taferelen in donkere kleuren. Een van de vele pronkstukken in de totale collectie is een groot toffeeblik in de vorm van een Hollandse molen met draaiende wieken. In De Blikvanger prijkt er een klei ne uitvoering van. „In de loop der tijd zijn er ook veel repli ca's gemaakt. Vooral van die serie van de Olympische Spelen zijn er tientallen jaren later veel nagemaakt", zegt de museum houdster. Naast de grote toonbankblikken, de spiegeldozen en de voorraadtrommels heeft zij ook een heel klein blikje. „Daar kunnen net vier pepermuntjes in. Leuk om mee te nemen naar de schouwburg, of naar kerk. Dat laatste lijkt me aannemelij ker. De familie Van Melle die ik heb ge kend van de Marijkesingel in Barendrecht was nogal religieus herinner ik me." Voor Bob Bouwense (68) uit Biggekerke is het echt allemaal veel te lang geleden. Zijn vader werkte begin jaren '40 in het labora torium van de Van Mellefabriek in Bres- kens, maar dat was vóór zijn tijd. „Ik was toen nog niet eens geboren. Ik heb mijn va der er wel eens over gehoord, maar hij is na de oorlog heel ander werk gaan doen. Het blik dat ik heb, komt uit de nalaten schap van mijn ouders. Ik wil het toneel stuk over dat bedrijf wel gaan zien en daar om heb ik die foto opgestuurd." „Ik weet het allemaal nog wel hoor. Ik zie die blikken nog zo voor me staan op de toonbank", zegt Adrie van Roo-van der Slikke (86) uit Vlissingen. Zij koestert de jeugdherinneringen aan de winkel van haar ouders: Bakkerij Van der Slikke aan de Langeviele in Middelburg, tegenwoor dig Bakkerij Maljaars. „Ik was een meisje van 4 jaar toen we in de winkel kwamen en ik ben er gebleven tot ik trouwde, toen was ik 23. Als kind heb ik heel veel meegewerkt in de winkel hoor. In die tijd moest je natuurlijk tot je veertiende naar de lagere school, maar ik kreeg vaak op donderdagmiddag vrij van school, want dan was het druk in de win kel en moest ik meehelpen, maar ook op andere middagen zodra ik uit school was. Meestal moest ik de vertrouwde klantjes bedienen, maar eigenlijk vond ik het leu ker om af en toe mijn vader te helpen in de bakkerij. Het brood wassen, dat deed je toen nog zelf en de kadetten snijden", ver telt Adrie van Roo enthousiast Zij heeft nog drie Van Melleblikken van vroeger uit de winkel in de kast staan. „Met tropische vogels erop, maar ik bewaar er geen snoep in. In eentje zit een pak koffie en de ande re staan er voor de sier. Ik ga samen met mijn dochter Thea in de schouwburg in Middelburg naar die voorstelling toe." Nel Kaat en haar neef Leo van Luijk met blikken uit de vroegere bakkerswinkel van opa en oma. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35