voor 'kleine bazen' rken7 Je kunt jezelf zijn als ondernemer zaterdag 10 maart 2012 WB|S Oudedagsreseirve J Ondernemers jonger dan 65 die vol ar doen aan het urencriterium kunnen desgewenst een bedrag belastingvrij reserve ren in de zogeheten oudedagsreserve. Jaar lijks kan 12 procent van de winst worden ge reserveerd, met een maximum van 11.882 eu ro. Toevoeging is alleen mogelijk binnen de grenzen van het ondernemingsvermogen. Dat kan aanleiding zijn om bijvoorbeeld een spaarrekening wel op de balans op te ne men en zodoende het ondernemingsvermo gen te verhogen. Wie aan de oudedagsreser ve wil meedoen, moet zich drie zaken goed realiseren. De eerste is dat de oudedagsreser ve een tijdelijke aftrekpost is. Op enig mo ment wordt de oudedagsreserve namelijk weer bij het inkomen geteld, hetzij ineens hetzij gespreid (omgezet in een lijfrente). Het is dus uitstel en geen afstel. Het tweede aandachtspunt hangt daar direct mee sa men en betreft het percentage van aftrek. Als de toevoeging wordt afgetrokken tegen het toptarief van 52 procent, is het eigenlijk altijd voordelig. Maar wie aftrekt tegen 42 procent of minder, loopt de kans dat over de latere vrijval 52 procent verschuldigd zal zijn. Dan is wel sprake geweest van uitstel van belasting, maar niet van besparing, inte gendeel. Ten derde moet de ondernemer be seffen dat de oudedagsreserve geen 'potje' is dat ergens voor hem wordt opgebouwd (zo als een pensioen). Het is een belastingvoor deel, niet meer en niet minder. reageren? geld@wegener.nl illustratie Job van Gelder als één samenhangende investering aan te merken, zodat er wel recht op investeringsaf trek ontstaat. 5 Werkruimte Uiteraard zijn de kosten van een bedrijfspand aftrekbaar van de winst. Veel kleinere ondernemers opereren echter vanuit hun woning en dan ligt het een stuk ingewikkelder. Als het bedrijfsmatig gebruikte deel bouw kundig te splitsen is (aparte ingang en eigen sanitair; bijvoorbeeld een verbouwde los staande garage), kan dat op de onderne mingsbalans worden opgenomen. Voordeel is dan dat alle kosten aftrekbaar zijn. Daar staat tegenover dat de waardeverandering van het bedrijfsdeel ook tot het bedrijfsresul taat behoort. Tot enkele jaren terug zou ik geschreven hebben 'dat de waardestijging dan ook be last is', maar in de huidige tijd geldt even zeer dat 'de waardedaling aftrekbaar is'. Zo ziet u dat de crisis ook op dit punt tot nieu we keuzes aanleiding kan geven. Is het bedrijfsmatig gebruikte deel bouw kundig niet te splitsen van de woning, dan is er soms de keuze om de totale woning op de balans op te nemen. De voor- en nadelen hiervan moeten goed worden afgewogen en deskundig advies is noodzakelijk. Wordt hier niet voor gekozen, dan kunnen geen huisvestingskosten wor den afgetrokken. 6 Auto Ook de auto is zo'n bezitting waarbij de ondernemer veelal de keuze tussen wel of niet activeren heeft, tenminste als de ze zowel zakelijk als privé wordt gebruikt. Wordt de auto op de balans gezet, dan zijn de kosten (inclusief afschrijving) aftrekbaar voor zover ze hoger zijn dan de bijtelling we gens privégebruik. Die bijtelling is, net als voor werknemers, af hankelijk van de milieucategorie 0,14, 20 of 25 procent van de cataloguswaarde. Als de bij telling hoger is dan de kosten, is het veelal voordeliger de auto privé te hou den en per zakelijk gereden kilometer ne gentien cent te vergoeden. Let op: voor de btw moet u een vergelijkba re keuze uitbrengen. Van belang daarbij is dat het toegestaan is om voor de inkomstenbelasting te kiezen voor zakelijk en voor de btw voor privé, en omgekeerd. zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. Peter Brouwer van Ecomatch. foto Willem Moeras PASPOORT Naam bedrijf: Ecomatch wa terbehandeling. Wie: Peter Brouwer. Waar: Duke Ellingtonlaan 34, 4462 LK Goes. Wat: Verkoop van wateront harders voor in woningen. Officiële startdatum: 1 okto ber 2011. Investering: een paar dui zend euro, voornamelijk ge stoken in demonstratiemo dellen. Beoogde jaaromzet: niet be kend: Brouwer geeft zichzelf een half jaar de tijd om zijn bedrijf van de grond te til len. Site: www.water-specialist.nl. Mail: peter@ecomatch.nl. Telefoon: 0113-323523 en 06-57314260 Hij weet het zeker: Neder land gaat aan de water ontharder. In België heeft de helft van de huishou dens zo'n apparaat, in de Vere nigde Staten zijn bijna alle wo ningen voorzien. „Hier ligt de markt nog open. Nog niet één procent van de huishoudens heeft een waterontharder." Peter Brouwer begon voor zich zelf omdat hij in zijn product gelooft. En omdat hij het werk bij een badkamerwinkel in Middel burg na veertien jaar wel gezien had. „Het was leuk, maar de kans om te groeien had ik daar niet. Ik kwam op een punt dat ik me afVroeg wat ik wilde gaan doen. En de leverancier zocht een verdeler in Zeeland en Brabant. Het was nu of nooit. Dus nu prijst hij de voordelen van zijn appara ten aan. En dat doet hij met groot enthousias me. „Een waterontharder wordt achter de watermeter ge plaatst. In de ontharder zit een harssoort die de kalk eruit haalt. Daardoor heb je 75 pro cent minder schoonmaakmid del nodig. Zelf gebruik ik nog maar een eetlepel wasmiddel per wasbeurt, schoonmaken gaat veel makkelijker. Je ziet het aan je douchewand, je te gels, je fluitketel en je koffiezetapparaat." Het was simpel: hij kocht een nieuwe compu ter, liet visitekaartjes drukken, zette een bureau in een kamertje boven in zijn huis, en hij was ondernemer. „Je hebt vrijheid als zelfstandige, je kunt doen wat je wilt. En je kunt jezelf zijn, je hoeft je niet te schikken naar een bedrijfsfilo sofie. Of ik het anderen zou aanraden? Dat is moeilijk te zeggen, maar als je denkt dat je een goed perspectief hebt, zou ik het zeker doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27