Aangiftetips 61 werken Schokkend belastingnieuws fiscaal zaterdag 10 maart 2012 door Wil Vennix Fiscaal nieuws dat tot u komt via de media is veel al vrij positief voor de overheid, simpel omdat de persberichten van het ministerie van Financiën vrij braaf worden gevolgd. Dat leidt tot ronkende be richten in de trant van 'Belasting dienst achterhaalt x miljoen zwart geld'. Negatieve of kritische berichten zijn zeldzaam, aange zien de fiscus nooit een persbe richt uitstuurt waarin staat hoe veel miljard niet is opgespoord. Omdat het ook allemaal erg com plex en bovendien moeilijk con troleerbaar is, wint de officiële le zing het in de regel en horen we weinig kritische geluiden. Het nieuws van het interne memo dat onlangs via de nieuwsservice Fis caal up to Date is uitgelekt, was dan ook opvallend. Het geheime memo schetst een ronduit treurig beeld van de stand van zaken bij de Belastingdienst Er ligt een voorraad van ruim 67.000 be zwaarschriften en de leiding heeft werkelijk geen idee hoe die op een fatsoenlijke manier kun nen worden afgewikkeld. Als noodoplossing zal daarom nog maar tien procent inhoudelijk worden beoordeeld, de rest wordt ongezien gevolgd. Dat is tamelijk schokkend nieuws, zowel voor belastingamb tenaren die hun vak serieus ne-^ men als voor belastingbetalers die 'gewoon' hun deel bijdragen. De Tweede Kamer was er dan ook als de kippen bij om vragen te stel len en staatssecretaris Frans Wee kers van Financiën kwam dezelf de dag nog met een antwoord. De bewindsman ontkent in alle toon aarden dat bezwaarschriften mas saal ongezien worden goedge keurd. De 'voorstellen' in het ge lekte memo zijn volgens Weekers dan ook 'niet aan de orde'. Nu zorgde het gelekte memo al voor verwarring, maar wie de reactie van de staatssecretaris leest, weet helemaal niet meer wat waar is. Wat wél helder is ge worden, is dat er een enorme kloof gaapt tussen de werkvloer en het ministerie. Ambtelijk vindt men het zonneklaar dat de dienst het werk niet meer aankan en radicale maatregelen onont koombaar zijn. Staatssecretaris Weekers spreekt daar vanuit Den Haag zijn veto over uit en houdt vol dat alle bezwaarschriften in houdelijk zullen worden beoor deeld. Zou het in de praktijk niet gewoon gaan zoals beschreven in het memo, ongeacht de politiek correcte, officiële lezing van de staatssecretaris? Overigens heeft Financiën met het uitlekken van dit gevoelige memo een koekje van eigen deeg gekregen. De Nederlandse fiscus voert al jaren een strijd tegen landgenoten die zwart geld in het buitenland hebben gestald. Die strijd is grotendeels gebaseerd op informatie die op schimmige wij ze is verkregen. Zo heeft de Belas tingdienst in 2009 een heuse over eenkomst gesloten met vermoede lijk een oud-bankmedewerker die tegen betaling van een onbekend bedrag informatie heeft verstrekt over spaartegoeden van Nederlan ders bij de Rabobank Luxemburg. Advocaten van (vermeende?) zwartspaarders eisen volledige in zage in de gesloten deal, om zo doende de betrouwbaarheid van de verstrekte informatie te kun nen beoordelen. De fiscus be schermt de identiteit van de tipge ver met hand en tand, maar de rechter heeft beslist dat diens naam bekend moet worden ge maakt. De Belastingdienst wei gert hieraan gehoor te geven, ter bescherming van de tipgever en om toekomstige tipgevers niet af te schrikken. Het juridische steek spel hieromtrent is nog niet ten einde, maar duidelijk is wel dat ge bruikmaken van gelekte (en zelfs gekochte) informatie de geloof waardigheid van de overheid niet ten goede komt Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs te Tilburg Liever kleine baas dan grote knecht, zegt het spreekwoord. Maar in tijden van crisis is het zelfstandig ondernemerschap niet altijd een pretje. Daarom voor zzp'ers die zelf de belas tingaangifte (moeten) doen, zeven aandachts punten op een rijtje. door Wil Vennix 1 Urencriterium Ondernemers zijn er, fiscaal gezien, in soorten en maten. De fiscale voorde len zijn het grootst voor de ondernemer die voldoet aan het urencriterium: kort gezegd houdt dit in dat de ondernemer in 2011 mi nimaal 1225 uur aan zijn bedrijf moet heb ben besteed. Als de onderneming naast een dienstbetrek king wordt gedreven, moet bovendien meer dan de helft van de tijd aan het bedrijf zijn besteed (deze eis geldt niet voor starters). De fiscus kan vragen de aan de onderne ming bestede uren aan te tonen, dus in twij felgevallen is het verstandig de uren bij te houden. De ondernemer die voldoet aan het urencriterium heeft recht op de zelfstan digenaftrek, die flink kan oplopen. De zelfstandigenaftrek bedraagt 9484 euro bij een winst tot 14.045 euro en loopt ver volgens af tot 4602 euro bij een winst van meer dan 59.810 euro. Startende onderne mers hebben de eerste 3 jaar recht op een extra aftrek van 2123 euro. Voor 65-plussers bedraagt de aftrek steeds de helft van de ge noemde bedragen. 2 Mkb-winstvrijstelling Bovenop de zelfstandigenaftrek komt de mkb-winstvrijstelling van 12 pro cent. Interessant is dat het recht daarop sinds 2010 is losgekoppeld van het urencrite rium. Iemand die naast zijn baan een paar 100 uur besteedt aan een eigen onderneming, heeft dus recht op 12 procent winstaftrek. Voorwaarde is wel dat het een echt be drijfje) is, dus met eigen klanten, een eigen positie in de markt, debiteurenrisico enzo voort. De praktijk leert dat de Belastingdienst hier weieens (te) moeilijk over doet en ten on rechte nog steeds uitgaat van de regel: niet voldoen aan het urencriterium betekent geen mkb-winstvrijstelling. 3 Activa en passiva Elke onderneming heeft bezittingen ofwel 'activa'. Alle zaken die direct sa menhangen met de bedrijfsactiviteiten moe ten verplicht op de ondernemingsbalans worden opgenomen. Vaak zal dit wel helder zijn, denk aan gereedschappen, voorraden en openstaande debiteuren. Bij andere acti va heeft de ondernemer een keuze, bijvoor beeld omdat ze zowel zakelijk als privé wor den gebruikt. Denk aan de auto of de werk ruimte (zie verderop), maar ook aan een bank- of spaarrekening. Als er een flink sal do op die rekening staat, kan het voordelig of juist nadelig zijn deze op de fiscale balans te plaatsen. Welke keuze de beste is, hangt van de specifieke situatie af (rente belast in box 1 of saldo belast in box 3). De onderne mer heeft hierbij geen volledige vrijheid, de keuze voor wel of niet opnemen op de ba lans moet wel redelijk zijn. Voor schulden ofwel 'passiva' geldt hetzelf de. Voordeel van het opnemen van een schuld op de balans kan zijn dat de rente dan aftrekbaar is. Voorwaarde is wel dat de schuld samenhangt met de bedrijfsactivitei ten (bijvoorbeeld financiering activa of werkkapitaal). Tot slot is van belang dat de ondernemer niet elk jaar willekeurig een nieuwe keuze kan maken voor het wel of niet op de ba lans opnemen van activa en passiva. 4 (Vervroegde) afschrijving en investeringsaftrek Een bijzondere categorie activa zijn de bedrijfsmiddelen. Een ondernemer die in 201110.000 euro (het minimum is 2200 euro) heeft geïnvesteerd in bedrijfsmidde len, heeft recht op 28 procent ofwel 2800 eu ro investeringsaftrek. Daarnaast mag hij af schrijven. Normaal gesproken bedraagt de afschrijving 20 procent per jaar, maar een startende ondernemer mag de afschrijving ook ineens nemen. Desgewenst heeft hij dus een aftrekpost van 12.800 euro over 2011. Nadeel daarvan is dat de jaren daarna niets meer kan worden afgeschreven, maar misschien is het toch gunstig vanwege ver- liesverrekening of middeling met de jaren vóór 2011. Dit geldt vooral voor startende ondernemers die voorheen in dienstbetrek king goed hebben verdiend. Kleinere aankopen tot 450 euro hoeven niet te worden geactiveerd en kunnen meteen ten laste van de winst worden gebracht. Ge let op de investeringsaftrek kan het soms in teressant zijn een aantal kleinere aankopen Informele economieën groeien hard De informele economie van straat verkopers is de snelst groeiende economie ter wereld, aldus Mana gement Team. Volgens de Ameri kaanse journalist Robert Neu- wirth is straatverkoop vaak de redding voor de armen en gaat er in informele economieën 10 bil joen dollar om. Deze markten blij ven groeien omdat ook arme men sen moet blijven consumeren en dat vaak doen via dit circuit Uitzendkrachten krijgen vaker scholing Uitzendkrachten die langdurig uit- zendwerk verrichten, zullen va ker scholing aangeboden krijgen die ze een beter perspectief op de arbeidsmarkt moet geven. De Al gemene Bond Uitzendonderne mingen (ABU) deed samen met de vakbonden onderzoek naar de ze groep en daaruit blijkt dat 5 procent van de uitzendkrachten niet vooruitkomt en langdurig uit- zendwerk blijft doen. Student snel tevreden met loon voor vakantiewerk Twee derde van de studenten on derhandelt niet over het salaris van een vakantiebaan, blijkt uit onderzoek van uitzendbureau Stu- dentenWerk onder ruim 600 stu denten. Studenten denken dat het salaris al is vastgelegd in het mini- mum(jeugd)loon. Ook hebben va kantiewerkers door alle formali teiten bij uitzendbureaus vaak het gevoel dat er niets te onderhande len valt. Prijsdaling koopwoning minder groot Verkochte bestaande koopwonin gen waren in januari 2012 gemid deld 3,3 procent goedkoper dan in januari 2011, meldt het Kadaster. De prijsdaling was minder groot dan in december. Toen daalde de prijs met 4 procent. Alle woning typen waren in januari goedkoper dan een jaar eerder. Appartemen ten namen met 4,3 procent het meest af in prijs, tussen- en hoek woningen het minst (2,7 procent). Rittenregistratiesystemen voldoen nog niet aan norm Leaserijders die hun auto niet pri vé gebruiken, kunnen veel gemak hebben van systemen die autorit ten registreren. De Belasting dienst heeft onlangs de normen gepubliceerd waaraan deze syste men moeten voldoen, meldt Vere niging Auto van de Zaak. Als een systeem voldoet aan deze eisen krijgt een gebruiker minder con trole. Op dit moment voldoet nog geen enkel systeem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26