Curatoren zijn flinke mannen1 werken j 5 ZEELAND HELPT^ zaterdag 10 maart 2012 Steven van Boven van Van Boven Ad vocaten in Middelburg treedt dikwijls op als curator bij complexe faillisse menten. Maar wat doet een curator precies? Over stress, belangenafwegin gen en druk van crediteuren. door Frank Balkenende Voor een curator is het faillisse ment van aluminiumproducent Zalco het neusje van de zalm, zegt Van Boven. Een doorstart is mogelijk, maar ligt gecompli ceerd door de marktsituatie, de versnipper de hypotheek- en pandrechten en het feit dat Zeeland Seaports als grondbezitter een sleutelrol speelt. Van Boven had die klus graag aangepakt. Momenteel trekken twee vakbroeders - Benne van Leeuwen en Ernst Butterman - de Zalco-kar. „Dat kost ze ongetwijfeld een hoop werk en stress, maar het is tevens een uitdaging. Deze zaak had me leuk geleken, ik zou jokken als dat niet zo was. Nou ja, ik was druk en had ook vakantie gepland..." Curatoren zijn tijdens de afwikkeling van een faillissement zuinig met publieke me dedelingen. Die zouden het broedproces - de poging om een doorstart te maken - kunnen verstoren. Mede om die reden communiceren Van Leeuwen en Butter man overwegend schriftelijk. Van Boven begrijpt hun voorzichtigheid. Hij verkeer de in dezelfde situatie als curator in de fail lissementszaken van onder meer Morres Wonen in Hulst, Audi- en Volkswagen dealer Van Strien in Goes en Kamperduin BV (viersterrenhotel.in Kamperland). Hij is dat nog steeds van het voormalige Noordhoek Offshore (dat nu N-Sea heet). Een curator neemt het roer van een bedrijf over tijdens een faillissement. Waarom zijn dat altijd advocaten? „Anderen zoals accountants zouden het eventueel ook kunnen, alleen is inmiddels breed geaccepteerd dat juristen in staat zijn een financieel beeld te krijgen, maar dat ac countants vaker moeite hebben met het ju ridische beeld. Een faillissement vergt nog al wat juridische arbeid." Hoe word je curator? „Het begint met een juridische opleiding en daarna moet je allerlei opleidingen doen op het gebied van het insolventie recht. Daarna loop je binnen jouw advoca tenkantoor eerst mee met je patroon. Na drie jaar stage kun je je specialiseren op het faillissementsrecht. Als dat goed gaat, krijg je gaandeweg steeds grotere zaken. Ik ben aangesloten bij Insolad, de Vereniging Insolventierecht Advocaten. Die kun je be schouwen als de eredivisie van de insolven tierecht-advocaten. De drempel om lid te worden, ligt hoog. Je moet tientallen faillis sementen hebben gedaan. In Zeeland zijn er vijf Insolad-advocaten. In de regel doen die de grotere faillissementen." Wie bepaalt welkfaillissement u doet? „De rechtbank wijst een curator aan. Sommige rechtbanken zoals Haarlem werken uitslui tend met Insolad-advocaten. Ze weten dat het serieuze, vakbekwame curatoren en geen brokkenpiloten zijn. In Zeeland is de selectie nog niet zo streng, al kan dat veran deren als we per 1 april onder de recht bank van Breda vallen." Wie beoordeelt of de curator het wel goed doet? „De rechter-commissaris houdt toe zicht op de curator en beoordeelt de faillis sementsverslagen." MÉÊ Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 in- leenkrachten verloren hun baan. De PZC be steedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toekomst van de ont slagen werknemers. De positie van curator lijk me lastig: crediteu ren willen hun geld, vakbonden wensen een doorstart met behoud van zoveel mogelijk ba nen. Soms moet hij ook slecht nieuws bren gen. Stress? „Curatoren zijn doorgaans flinke mannen. Je kunt je niet laten wegblazen of verlam men, ook als is de druk groot. In Neder land kunnen we slecht omgaan met pech. Crediteuren komen zelfs aan je deur. Ik heb wel geleerd dat je met een glimlach verder komt. Ik ga ook geen tranen plen gen als ik op een kist in een kantine sta en moet vertellen dat de doorstart niet is ge lukt. Daar baal je natuurlijk wel van. Dan voel je je zoals Fred Rutten na de 6-2 ne- Is curator een voltijdsbaan? „In Zeeland niet. Zoveel faillissementen zijn er niet in deze regio. Gelukkig maar. Als ik even geen curator ben, houd ik me bezig met herstructuring van bedrijven om juist faillissementen te voorkomen, herfinancieringen en het treffen van rege lingen met crediteuren." U zou graag het faillissementsrecht willen mo derniseren. Waarom? „De huidige wet stamt uit 1893 en is met de tijd wel aangepast. Zo is de periode van 'afkoeling' een goed nieuw instrument om uit te zoeken wie aanspraak maakt op wat, of een doorstart haalbaar is en om te voor komen dat een bedrijf meteen wordt ont manteld. Er wordt overigens al jaren gewerkt aan een nieuw wetontwerp. Helaas schiet het daarmee niet echt op." Moet bij een faillissement vooral de nadruk liggen op het redden van bezit en een mogelij ke doorstart? „In andere landen zoals de Verenigde Sta ten ligt het accent op het sanerend karak ter van een faillissement. Een bewindvoer der kan daar effectiever werken aan een doorstart en zo de maatschappelijke scha de beperken. Kijk, een doorstart is bijna al tijd te verkiezen. Het is voor alle crediteu ren ook financieel beter dan executie. Het zorgt tevens voor behoud van werkgelegen heid en voorkomt dat kennis uit een regio of een land wegvloeit. Ik ben blij dat in het geval van Morres, Van Strien, Kamper duin en Noordhoek gelukt is een doorstart te maken." Zeeland kent relatief weinig faillissementen. Zullen we de crisisstorm zonder veel kleer scheuren doorstaan? „Het transport, de bouw en de horeca zit ten in zwaar weer en dat houdt nog wel even aan. Vooral in de bouw verwacht ik nog veel ellende." Dit doet de curator ft Op het moment dat de rechtbank een be drijf of persoon failliet verklaart, is dat/die het beheer over zijn vermogen kwijt. De cu rator is de enige die nog namens het bedrijf of de persoon mag handelen. De curator maakt een lijst van bezittingen en schulden. S Hij gaat zo nodig over tot liquidatie van ver mogen en verdeelt de'baten onder de schuldeisers. Dit betekent dat het bezit wordt omgezet in geld om de schuldeisers te betalen. 5 Hij treft maatregelen om de boedel in stand te houden, zodat er niets verdwijnt uit uw boedel fc Hij beheert administratieve zaken, kasgeld en waardevolle zaken zoals sieraden of voor raden 6 Hij opent alle correspondentie, zoals post en e-mail. I Hij beheert het geld en bepaalt welk deel van het inkomen uit de boedel de failliete ge slagen onderneming of persoon zelf mag be steden om noodzakelijke uitgaven te doen Hij beëindigt indien nódig overeenkomsten, zoals een huurovereenkomst of arbeidsover eenkomst Hij kan handelingen ongedaan maken die voor de faillietverklaring zijn verricht, als daardoor schuldeisers minder kans op beta ling hebben Hij rapporteert de gang van zaken aan de rechter-commissaris, die toezicht houdt op de curator en het verloop van het faillisse ment. I bron: Kamer van Koophandel. Advocaat Steven van Boven uit Middelburg heeft als curator al vele faillissementen in Zeeland afgehandeld. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25