■ken3 zaterdag 10 maart 2012 Veel praktijkervaring wordt opgedaan met het verzorgen van poppen. foto Willem Mieras het erg waarderen als je een praat je of grapjes met ze maakt." Ook de 19-jarige Engiy Potuyt uit -Zierikzee heeft nog een paar maan den te gaan. Dan verwacht ze haar diploma op zak te hebben. „Het is een hele verantwoordelijkheid om de zorg over mensen te hebben", zegt ze. „Mensen zijn toch afhan kelijk van je." De twee leerlingen worden opgeleid voor een baan in de ouderenzorg, gehandicapten zorg, kraamzorg of thuiszorg. „We geven mensen de basiszorg", legt Tamara uit. „We wassen ze, poet sen hun tanden, helpen met aan kleden, kammen hun haren..En als er genoeg tijd is, doen we ook dingen als nagels lakken." Daarnaast letten de verzorgenden IG er ook op dat mensen op tijd naar de wc kunnen. „En we zetten de medicijnen uit en rapporteren wat er die dag met de cliënt ge beurd is en we leggen ze ook weer op bed", legt Engiy uit. Een belangrijk aspect van het be roep zijn de sociale contacten, vin den beide meiden. „Een praatje maken of mensen voor een wande ling meenemen. Je moet het wel in je hebben om sociaal te zijn", meent Tamara. „Het is voor een oudere of een zieke toch wel fijn als er tegen ze gepraat wordt en dat je aandacht voor hem of haar hebt. Niet dat je tijdens het was sen van de cliënt constant met je collega staat bij te kletsen." De leerlingen van de opleiding oe fenen veel in de praktijk. De school heeft oefenlokalen die zijn ingericht als ziekenzalen, compleet met bedden, oefenpoppen en alle denkbare spullen die nodig zijn om mensen te verzorgen. Daar naast lopen de leerlingen vier keer stage. Voor Engiy waren die stages eye-openers. Ze wilde namelijk aanvankelijk de kraamzorg in. „Ik ben dol op baby's en kinderen. Maar in de kraamzorg ben je toch vooral bezig met het huishouden. Ik denk dat ik toch liever met ouderen werk. Wel ouderen waar mee je nog goed kunt communice ren." Tamara gaat het liefst voor een moeilijkere categorie: zwaar de menterende ouderen. „Ik vind het een uitdaging om met die mensen te werken en er contact mee te hebben." Contact. Dat woord komt vaak ter sprake in het interview. „Het kan niet anders of je bouwt door het contact ook een band met bepaal de mensen op", vertelt Tamara. „Natuurlijk moet je niet te close worden, maar dat houd je ook niet tegen. Dan is het wel moeilijk als die persoon komt te overlijden." Engiy knikt. Ook zij heeft het tij dens haar stages meegemaakt. „Dan mis je die mensen toch wel. Zo gek om dan die lege kamer te zien en om die leuke opmerkin gen te missen." „We krijgen wel les in rouwver werking", vervolgt Tamara. „Maar toch moet je er ook zelf uit zien te komen. Gelukkig heb je meestal collega's om er over te praten." „Het kan soms hard gaan met ie mand. Dan ben je een week niet geweest en is iemand zo hard ach teruit gegaan of is die er ineens niet meer", stelt Engiy. Na hun opleiding gaan beide mei den meteen aan de slag. Via een stage hebben ze allebei een con tract aangeboden gekregen. Het geeft maar aan hoe de sector om mensen zit te springen. Tamara: „Maar je moet natuurlijk wel goed zijn in je werk en goed liggen bij je collega's. En het aller belangrijkst... ook bij de bewo ners." Wat levert het op en wat kost het? O Het startsalaris voor een 20-jarige is 1.587,41 euro O Dat salaris kan nog best aardig op lopen door onregelmatigheidstoe slagen O Je kunt met het diploma verzorgende aan de slag in onder meer de ouderenzorg, gehandi captenzorg, thuiszorg en kraam zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23