Verzorgen is meer dan mensen wassen Mentaal is het zwaar 21 werken OPEN >2 2012. zaterdag 10 maart 2012 ZeC^V?3S^3S^3aeSS«!SOSSSXfy?9SjSSSSSaS!S7XlSZöS2i Aandacht voor secretaresses die willen netwerken In het Arsenaaltheater in Vlissin- gen houdt Secretaresse by the Sea donderdag 19 april 2012 een evene ment voor onder meer secretares ses, managementassistentes, offi ce managers en PA's die willen werken aan hun persoonlijke ont wikkeling. Verschillende topprofessionals die hun sporen hebben verdiend verlenen hun medewerking aan deze dag. Jaarlijks wordt de 3e donderdag in april uitgeroepen tot Nationale Secretaressedag. Op de bijeenkomst in Vlissingen wordt aandacht besteed aan de persoonlijke ontwikkeling, op doen van kennis en netwerken met collega's uit andere organisa ties. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website www.secretaressebythesea.nl. Er zijn zo van die beroepen waarvoor je in de wieg gelegd moet zijn. Ver zorgende IG bijvoorbeeld is zo'n metier. Je moet een mensenmens zijn om dit vak te ambiëren, zegt Marianne van Ommen, docent van de zorg- cluster van het ROC in Goes. „Het is heel belangrijk dat je als verzorgende met mensen kunt omgaan en dat je je bijvoorbeeld kunt invoelen in zieke of dementerende ouderen." Werkt voor Ouderen levert professionele zorg op Walcheren, een veilige en gastvrije woonomgeving, maar ook huishoudelijke hulp, tijdelijk verblijf, revalidatie en dagopvang. Met een team van ruim 1200 gedreven medewerkers en 600 enthousiaste vrijwilligers proberen wij onze klanten de zorg en diensten te leveren, die zij prettig vinden, Onze locaties: Ter Reede Theo van Doesburg De Schutterij De Gouwe Tuyn Nieuw Bachtenpoorte Getij www.werktvoorouderen.nl Scheldehof De Zoute Viever Sint Willibrord Picassoplein Weijevliet werktvoorouderen 5£G VAN ZORG EN WEIZIJN KOM KIJKEN IN HET HART VAN ZORG EN WELZIJN T ZATERDAG 17 MAART Zaterdag 17 maart openen zo'n 70 Zorg- en Welzijnslocaties in Zeeland hun deuren. Bezoek de locaties bij u in de buurt: kijk op www.ZZ.nl! De opleiding tot verzorgen de IG aan het ROC be steedt dan ook veel aan dacht aan de menselijke kant van het vak. Zo krijgen de leerlingen les in omgangskunde en sociale vaardigheden. „Natuurlijk, theoretische kennis is ook belang rijk. Maar als je als verzorgende heel goed bent in verpleegtechnie- ken als een katheter inbrengen, maar je legt de zorgvrager hele maal niets uit of je hebt geen oog voor zijn omstandigheden, dan ben je geen goede verzorger. Als je niet met mensen kunt omgaan, moet je er tijdens de opleiding hard aan werken, anders ga je het niet redden." De meeste leerlingen die aan de opleiding beginnen, zijn rond de zestien, zeventien jaar. Die realise ren zich meestal niet wat van hen gevergd wordt, stelt Van Ommen. „Daarom krijgen studenten die zich aanmelden een algemene test om te zien waar hun beroepsbe kwaamheden liggen. Daarna volgt met ieder afzonderlijk een intake gesprek. We willen weten hoe ze zichzelf zien staan in een verzor gende opleiding en of ze genoeg motivatie kunnen opbrengen." Verzorgen is namelijk een zwaar beroep. Verzorgen is niet alleen mensen wassen en helpen aankle den. „Vooral op mentaal vlak is het zwaar", stelt Van Ommen. „Al lereerst werk je tijdens de oplei ding ook aan jezelf Het kan dus zijn dat je jezelf echt tegenkomt en dat dat allerlei vragen oproept. Daarnaast krijg je tijdens je stages, of later als je werkt, misschien te maken met agressieve zorgvragers. Het kan voorkomen dat je van een verstandelijk gehandicapte of een dementerende oudere een klap in je gezicht krijgt of dat je wordt uit gescholden. Dat komt natuurlijk heel bedreigend over. Binnen onze opleiding word je daar intensief in begeleid door een coach." En dan is er nog de band die je met zorg vragers opbouwt. Als het om een ongeneeslijk zieke of een oudere gaat, wórd je vroeg of laat met de dood geconfronteerd. „Als je men sen waarmee je een band hebt ge kregen achteruit ziet gaan, kan dat best moeilijk zijn. En als diegene dan dood gaat, tja... daar moet je mee kunnen omgaan." Daarnaast hangt boven dit alles de constante werkdruk waarmee de zorg kampt. Is het dan eigenlijk wel zo www.ViaZorg.nl werkt voor Zorg en Welzijn leuk om als verzorgende IG aan de slag te gaan? „O, jazeker", zegt Van Ommen beslist. „Het is een prach tig beroep. Je helpt je medemens. En je krijgt er zoveel waardering voor terug, van zorgvragers zelf maar ook van dankbare familiele den. Dat geeft ontzettend veel vol doening. En wat ik ook zie, is dat onze leerlingen veel levenserva ring meekrijgen. Ze komen als kin deren binnen, maar gaan veel vol- wassener weer weg. Dat is toch ook iets moois hoor." De vraag in Zeeland naar verzor genden is momenteel groot. Er zijn meer vacatures dan dat er solli citanten zijn. Ongeveer een derde van de vacatures blijft op dit mo ment onvervuld. Zorgwekkend vindt Van Ommen. Vooral gezien de enorme vergrijzing die voor de deur staat. Voor de leerlingen die hun diploma halen, is het in elk ge val wel goed nieuws. „Die hebben meestal snel een baan. Je ziet vaak dat ze via hun stage een contract krijgen aangeboden. Dan gaat het wel meestal om een nul-uren-con tract waarbij je op oproepbasis werkt. Maar heb je geluk, dan krijg je misschien wel een groter of vast contract." Haar moeder zit ook in de verzorging. En eigenlijk begreep Tamara Geense uit Rilland maar niet wat die in het beroep zag. „Oude men sen wassen. Nou nee hoor, be dankt. Totdat ik een keer meeliep. Toen kwam ik erachter dat verzor ging veel meer is en zag ik hoe leuk het is." De 21-jarige zit in het derde en laat ste jaar van de opleiding tot verzor gende IG op het ROC in Goes. Het vooroordeel dat ze ooit had, is nu compleet verdwenen. Sterker nog, mensen verzorgen doet haar goed. Vooral het contact vindt ze fijn. „Je hebt iets voor anderen, over en je merkt dat bijvoorbeeld ouderen Tamara en Engiy gebruiken elkaar als oefenmateriaal. Heeft U tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22