De Reu houdt alle opties open cultuur j 17 Anouk-tijd was mooie springplank' agenda Kunstbende zaterdag 10 maart 2012 Gedeputeerde wil zich niet vastleggen op concrete invulling cultuurbeleid 2013-2016 Pogingen van Provinciale Staten om gisteren het cultuurbeleid voor de komende vier jaar alvast wat concreter in te vullen, bleven uiteindelijk zonder resul taat. Gedeputeerde Ben de Reu vond dat de partijen voor de muziek uit liepen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Van het Zeeuwse cultuurbeleid voor de periode 2013-2016 zijn alleen nog maar de contouren zichtbaar. Het blijft gis sen wie de komende vier jaar hoe veel provinciale subsidie krijgt. Het is zelfs nog volstrekt onduide lijk hoeveel geld er voor cultuur be schikbaar komt, maar aangeno men wordt dat dat minder zal zijn dan nu het geval is. Die contouren zijn vastgelegd in een kadernotitie. Provinciale Sta ten keurden die gisteren in grote meerderheid - alleen SP stemde te gen - goed. De concrete invulling gebeurt later dit jaar, in de vorm van een beleidsnotitie. Toch deden de Statenleden al po gingen om meer hun stempel te drukken op het cultuurbeleid. Alex Hijgenaar van D66 ging daar in het verst met tien concrete voor stellen, zoals de vorming van één Zeeuwse museumorganisatie, één bibliotheekorganisatie en het be houd van Het Zeeuws Orkest. Leen Harpe van GroenLinks stelde dat in elk geval het festival Middel burg Vol-koren, kamerorkest TY en de Scratch Messiah niet mogen worden vergeten. Ook waren er, van onder anderen Frans Babijn (CDA), pleidooien voor investeren in amateurkunst. Een meerderheid vond verder dat er meer zekerheid moet komen over de cultuurgelden. Nu wordt een groot deel gefinancierd uit het Delta-dividend. GroenLinks stelde bovendien voor te onderzoeken of in de begroting extra ruimte is te vinden voor cultuur. Gedeputeerde Ben de Reu zei be grip te hebben voor alle wensen en suggesties - en ook een aantal te kunnen onderschrijven - maar hij wilde zich nog nergens defini tief op vastleggen. Dat komt pas la ter dit jaar, als de beleidsnotitie klaar is en duidelijk is hoeveel de provincie te besteden heeft. Ger van Unen (SP) zei te vrezen dat de grote en intensief lobbyen de organisaties ook het meest kans rijk zijn. „De kleine, bescheiden in stellingen zullen het onderspit del ven." De Reu sprak dat tegen: „We maken onze eigen afwegingen." Het ondersteunen van kleinere ini tiatieven en amateurkunst zal voor al gebeuren in samenwerking met de gemeenten, in de vorm van de 'regio-arrangementen'. De gedepu teerde zei dat de gemeenten deze week hebben aangegeven hiermee door te willen gaan. door Rolf Bosboom Het was weer even als een paar jaar geleden. De Zeeuwse gitarist Angelo de Rijke (24) stond donderdag in het Gelredome in Arnhem weer sa men met Anouk op het podium, voor pakweg veertigduizend mensen. Morgen is de herha ling van wat is aangekondigd als de voorlopig laatste grote concerten van Anouk. Dat blijkt met een korreltje zout te moeten worden geno men, maar de rockdiva nodigde wel alle muzi kanten uit die ooit in haar begeleidingsband hebben gezeten. En dat zijn er nogal wat. De Rijke maakte deel uit van de derde lichting. Vier jaar geleden werd hij als piepjong, nog re latief onbekend gitaartalent uitverkoren door Anouk. Anderhalf jaar later werd, even onver wacht, de samenwerking weer verbroken en ging de eigenzinnige zangeres verder met wéér een compleet andere band. Ondanks dat de wisselingen allerminst geruisloos verliepen, wa ren alle oud-bandleden bereid mee te werken aan de concerten in het Gelredome. „Het was best tof', zegt De Rijke over het op treden van donderdag. „Het is een mooie erva ring om weer met die gasten op het podium te staan. En de sfeer is nog redelijk hetzelfde. Het was ook leuk publiek. Verder weinig bijzonder heden eigenlijk." Uit de luchtige toon blijkt wel dat hij er niet echt meer van onder de indruk raakt om voor een grote mensenmassa te spelen. De Rijke is, ondanks zijn prille leeftijd, uitgegroeid tot een ervaren en veelgevraagde gitarist die met de be kendste Nederlandse artiesten speelt. „Dan sta je er toch op een andere manier. Het maakt al lemaal niet zoveel indruk meer. Ik wil muziek maken en dan doet het er niet toe of er tachtig of tachtigduizend mensen staan." Hij speelt bijvoorbeeld in de band van Acda en De Munnik (dit jaar ook te zien op Concert at Sea), is dé gitarist van Guus Meeuwis (afgelo pen week nog twee concerten in Den Haag) en gaat binnenkort ook op tournee met Paul de Leeuw, op wiens nieuwe album hij gitaarpar tijen verzorgde. En dat is nog maar een greep. „Je zou mijn agenda moeten zien! De tijd bij Anouk heeft me wel een mooie springplank ge boden. Sindsdien heb ik heel veel kunnen spe len. Ik zeg ook regelmatig nee, omdat ik te wei nig tijd heb en ook redelijk selectief wil blij ven." Tegelijk is hij niet bang voor muzikale uiter sten, zoals Anouk en Guus Meeuwis. „Het spierballenwerk bij Anouk vind ik net zo leuk als dingen muzikaal mooi invullen bij Guus Meeuwis of Acda en De Munnik." Tien jaar geleden had hij als jonge muzikant een droom. „Ik wilde ooit een keer in Ahoy spelen. Nu, tien jaar later, heb ik er al zeven tien keer gespeeld en vier keer in het Gelredo me. En op alle grote festivals gestaan, in alle clubs. Van de week kwam ik langs de Kleine Komedie in Amsterdam en dacht: hé, daar heb ik nog nooit gespeeld." Er blijft weinig meer te dromen. „Ik zou wel heel graag met een internationale artiest iets willen doen, in een stinkend tourbusje een halfjaar op tournee." Frontman van een eigen band ziet hij niet direct zitten. „Daar ben ik niet ijdel genoeg voor." Wel probeert hij ook tijd vrij te maken voor creatieve ondernemingen, zoals recent het Lor- rainville-project met onder anderen Peter Sla ger van Blof. „Ik ben ook nog aan het schrij ven. Voor Thomas Berge maakte ik My Own Way, dat op diens jongste album staat. De Rijke telt zijn zegeningen, maar hij blijft er ook opvallend nuchter onder. „Het is allemaal heel tof, maar het besef dat het echt bijzonder is komt waarschijnlijk pas achteraf" Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. ZATERDAG 10 MAART Axel Toneeluitvoering door 't Spektakel. De Halle, 20.00 uur Goes Jörgen Raymann, 'Frede' (cabaret). De Mythe, 20.00 uur. Chr. Oratorium Vereniging Goes, con cert 'Nederland ontmoet Hongarije'. Gebouw 'De Hoogte', 20.00 uur. Concert gitaarvirtuoos Julian Sas. 't Beest, 20.30 uur. Kapelle Concert Ons Genoegen en Concordia. De Vroone, 19.30 uur. Middelburg Middelburgs Theater speelt Carver. Minitfteater, 20.30 uur. 'Buigen voor Oranje' door Nel Kars. 't Spiegeltheater, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Concert Martyn Joseph. De Wegwijzer, 20.30 uur. Oostburg Concert symfonisch orkest Apollo. Ledeltheater, 20.15 uur. Oost-Souburg Concert Sarah McQuaid. Uitverkocht. Razzmatazz, 21.00 uur. Oud-Vossemeer Joris Linssen Caramba met 'Vuur', De Vossenkuil, 20.15 uur. Ouwerkerk Muziekuitvoering van Nieuw-Leven. Dorpshuis, 19.30 uur. Rilland Micheline Van Hautem Erwin Van Ligten met akoestisch theaterconcert. Luctor et Emergo, 20.00 uur. Ritthem Optreden Maikel Harte. Ons Dorpsleven, 20.00 uur. Sint-Annaland Concert rockband Heavy Duty Rock. Café An de Sloove, 22.00 uur. Terneuzen De Pit Goes Hip-Hop, met't Hof van Commerce (Flip Kowlier) en The Sloofs. De Pit, 21.00 uur. Vlissingen Concert Zeeuwse brassbands. Ter Reede, 19.30 uur. Reggae Night met Five 4 Vibes. De Piek, 21.30 uur. Wissenkerke Theater Zeelandia: King sweet King. Onder de Toren, 20.00 uur. Zierikzee Zierik speelt 'Momenten van geluk'. MFC, 20.00 uur. ZONDAG 11 MAART Ellewoutsdijk Straatruis en folkgroep Slan. 't Kerkje, 14.30 uur. Middelburg Concert Marietta Petkova (piano). Zeeuwse Concertzaal, 15.30 uur. Rocksessie. Schuttershof, 17.00 uur. Liesbeth List, afscheidsconcert Stadsschouwburg, 20.00 uur. St. Anna ter Muiden Frank Hermans zingt 'Winterreise'. NH-Kerk, 15.00 uur. Terneuzen Concert pianist Frederic Voorn. Porgy en Bess 15.00 uur. Vlissingen Theatervoorstelling 'Ik zie, ik zie, wat jij ook ziet...' MuZEEum, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Shantykoor De Kanaken. Ter Reede, 14.30 uur. TERNEUZEN - In het Scheldetheater in Terneuzen is morgen de Zeeuw se regiofinale van de Kunstbende. Meer dan 200 jongeren uit de hele provincie strijden in acht categorie ën om een plaats in de landelijke finale. Die is op 15 april in De Melkweg in Amsterdam. Publiek is morgen welkom bij de regiofinale. De toegang is gratis. Gitarist Angelo de Rijke: „Ik wil muziek maken en dan doet het er niet toe of er tachtig of tachtigdui zend mensen staan." foto Bullet-ray

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17