Supermarkt heeft ook in dorp toekomst 22lzeelan< 'Ik ben dol op de streek' almanak Afzuigkap Pianist Voorn in Porgy en Bess Reeën en eekhoorns spotten in Axel Verbouwing dorpswinkel mrnm zaterdag 10 maart 2012 rSSAG03Xa555S» door Christel Tuin 1 Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollegeproberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Endri van Dorsselaer uit de klas van Christel. Endri van Dorsselaer (25) wil het liefst haar hele leven in Zeeuws-Vlaande- ren blijven wonen en werken. Endri van Dorsselaer is ge boren en getogen in Hulst en een echte fan van Zeeuws-Vlaanderen. „Ik ben opgegroeid in Hulst en Koe wacht en vond mijn jeugd hier heerlijk. Er was veel te doen en ik heb vooral genoten van de ty pisch Zeeuws-Vlaamse sfeer." Wat die sfeer precies inhoudt? Vol gens Endri zijn het vooral de ge zelligheid en nuchterheid van de bevolking die het leven in deze re gio zo bijzonder maken: „Ik hou van de saamhorigheid in en het knusse van de stad Hulst. Ik vind het fijn dat Zeeuws-Vlamingen over het algemeen nuchtere men sen zijn. Die eigenschap brengt een bepaalde rust met zich mee. Mensen uit deze regio doen niet zo moeilijk." Na haar middelbare schoolperio de trok Endri naar Breda om daar de verkorte pabo-opleiding aan de Avans Hogeschool te volgen. Ook daar ondervond ze voordelen van opgroeien in Zeeuws-Vlaanderen: „De klas bestond voor de helft uit Zeeuws-Vlamingen. Ik merkte dat zij problemen rustiger en nuchter der oppakten dan niet-Zeeuws- Vlamingen. Wij weten van aan pakken en durven keuzes te ma ken." Ook merkte Endri dat Zeeuws-Vla mingen in haar klas elkaar opzoch ten. Dat ze dezelfde taal spreken was daarbij ook een voordeel. Na haar studie, was er bij Endri ook geen enkele twijfel of ze zou te rugkeren naar Hulst. „Momenteel woon ik weer bij mijn ouders in Hulst en werk ik op basisschool Na veel wikken en wegen besloot het echtpaar in Terneuzen de keuken in het vooroorlogse huis te vernieuwen. Ze reisden wat keukenleveranciers in den lande af en kwamen, geconfron teerd met de enorme kosten, tot de conclusie dat het verstandiger was een groot deel van het werk zelf te doen. Dus werd hij erop uit gestuurd om een afzuigkap te kopen. Endri van Dorsselaer (25) uit Hulst, 5 VWO, Reynaertcollege (2002). De Schakel in Vogelwaarde. Van wege de crisis en bezuinigingen in het onderwijs ben ik wel bang dat ik hier volgend jaar niet meer werk." De Hulsterse is echter zó dol op de regio, dat ze liever ander werk zou doen in Zeeuws-Vlaanderen dan dat ze als juf elders aan de slag gaat. Endri vindt het wel jam mer dat Hulst wat van zijn glans heeft verloren: „Sinds ik weer in Hulst woon, mis ik de bioscoop en discotheek Champs Disques heel erg. Ik zou ook graag meer winkels gericht op jongeren zien in het stadscentrum. Ook moet de gemeente de binnenstad niet hele maal volzetten met appartemen ten voor ouderen. Het moet ook voor jonge stellen aantrekkelijk zijn om in deze vestingstad te wo nen." Tip? redactie@pzc.nl Zij wist precies wat ze wilde en druk te hem op het hart dat het een exem plaar van roestvrij staal moest zijn. Toen hij terugkeerde, pakte ze vol verwachting de doos uit. Om bozig te constateren dat hij zich niet aan de diemtorder had gehouden. Het was een rare witte, stelde ze vast. Hij reageerde droog: „Haal nou eerst die folie er eens af!" De aanval is de beste verdedi ging, vindt Jan Gijs. Hij wacht niet af tot de grote supermark ten in Oostburg, Breskens en IJzendijke hem aan de kant duwen, maar zorgt er voor dat inwoners van Schoondijke in eigen dorp kunnen blijven. door René Hoonhorst Klanten komen niet in groten getale naar Schoondijke om de kofferbak vol te laden met de weekendbood- schappen, bevestigt Jan Gijs. Maar ook met halfjes brood, een pak melk, een stuk kaas en een krantje is omzet te behalen, weet de eigenaar van de Schoondijkse 'super in de buurt' Attent. Beschei den en realistisch: „Je moet je plaats kennen. Een aantal dorpelin gen komt hier vaak, anderen soms en velen alleen af en toe voor ver geten boodschappen." In een dorp van zo'n veertienhon derd inwoners is ook in de 21ste eeuw met zo'n klantenbestand een winkel draaiend te houden, be wijst Gijs - samen met onder ande ren een slager en een bakker - al De Attent 'super in de buurt' draait niet alleen in Schoondijke, maar in meer dorpen goed. Attent, onderdeel van de Spar- groep, heeft 111 buurtsupermark- ten en 70 winkels op recreatie parken (zoals De Braakman). De kruideniers onderhandelen re gelmatig met gemeenten over ves tigingen van nieuwe buurtsupers om de leefbaarheid in dorpen op peil te houden. TERNEUZEN - Pianist, componist, di rigent en radiomaker Frederic Voorn, studeerde aan de conserva toria van Amsterdam en Utrecht en behaalde in 1987 zijn diploma uitvoerend musicus. Zondag geeft hij een klassiek concert in Porgy en Bess in Terneuzen. Het optre den start om 15.00 uur. Toegangs prijs is 12 euro, studenten en 65-plussers betalen 10 euro. zestien jaar. De nog steeds jonge ondernemer (39) heeft ondanks bedreigingen als de concurrentie van grotere supermarkten in om liggende plaatsen (Oostburg, Bres kens en IJzendijke) en een rond weg om het dorp genoeg vertrou wen in de toekomst om fors te in vesteren. Gijs heeft wat magazijnruimte en een kantoortje weggebroken om de winkel van 180 vierkante meter te vergroten met een kleine 30 vierkante meter. De bescheiden uitbreiding maakt van de Schoon dijkse winkel een, qua grootte, 'ge middelde' Attent, stelt bedrijfsadvi seur Herman Bergmans van de gruttersorganisatie. Jan Gijs heeft het assortiment niet spectaculair uitgebreid. „Ik heb niet zoveel nieuwe producten, maar breng wel wat meer keus in merken en soorten artikelen, ook in verse al dan niet gekoelde producten." Operationeel manager Rob de Ruijter en formulemanager Sjaak Penning - Gijs had gisteren de hele 'Op zo'n prachtige supermarkt in ons dorp kunnen we trots zijn. Die moeten we koesteren' Attent verwacht binnen enkele ja ren 140 buurtsupers onder zijn pa raplu te hebben. Attent bestaat dertig jaar. Volgen de week begint een actiecampag ne om de consument het jubileum mee te laten vieren. In elke buurtsuper worden een snorscooter en een aantal bood- schappenpakketten verloot. Klanten krijgen een actielot voor elke tien euro aan boodschappen. AXEL - Het voorjaar komt in zicht, ook in de Smitsschorre in Axel. Tij dens een natuurwandeling die morgen gehouden wordttussen 7.30 uur en 10.00 uur, kunt u mis- Attent-top over de vloer - vullen aan dat vooral het ruimtelijk over zicht in de winkel weldadig aan doet. De Ruijter: „Ik had niet ver wacht dat de relatief kleine uitbrei ding zo'n effect op de winkel zou hebben." Gijs merkte al eerder dat de klan ten dezelfde ervaring hadden. „De mensen stappen de deur binnen op de mat en blijven dan even staan. 'Wauw', hoor ik ze vaak roe pen." Klanten Adrie Dees en Mariëtte Tresonie melden inder daad blij verrast te zijn door de me tamorfose van hun supermarktje. Mariëtte: „Het is heel mooi dat we zo'n winkel in ons dorp hebben. Daar kunnen we in Schoondijke trots op zijn, een voorziening om te koesteren." Voorzitter Mario Fermont van de dorpsraad valt haar bij. Hij is bezig aan het nieuwe uitgiftepunt voor de emballage. Maar belangrijker dan het klusje dat de verbouwing hem oplevert, is het instandhou den van de 'leefbaarheid in Schoondijke', benadrukt Fermont. Het kader van de Attent-supers (onderdeel van het Sparconcern) meldt dat de 'super in de buurt' niet onder druk staat. Sterker, er komen de komende jaren nog zo'n dertig nieuwe Attent-supers. Jan Gijs heeft alvast een Riva Re tro Snorscooter voor zijn winkel in Schoondijke geparkeerd. La chend: „Lift de uitbreiding van mijn zaak mooi mee met de ver jaardag van Attent." De managers van Attent vinden het prima: „Het is natuurlijk niet al leen de formule van Attent, die de zaak maakt. Het gaat ook vooral om de vent, die service biedt en klanten aan zich bindt." schien reeën, eekhoorns of kievi ten ontdekken. Het verzamelpunt is het parkeerterrein langs de Kin derdijk in Axel. Deelname is 5 eu ro, kinderen betalen 2,50 euro. AANNEMINGSBEDRIJF II Ij A ER? S rlSypSi NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE heroal ©n>«d<>;no veka www.haers.net Tel. 0115-491282 'Super in de buurt' wint terrein door dorpen leefbaar te houden Jan Gijs, eigenaar Attent Schoondijke: „Klanten stap pen de deurmat op, staan even verbaasd stil en roepen dan: 'wauw'. Ik heb alleen nog maar felicitaties en complimenten gehad en ga er dus vanuit dat uitbrei ding en inrichting van de winkel de mensen bevalt." ONTDEK ALLE GEHEIMEN VAN DE NEDERLANDSE MEUBELBRANCHE De Nederlandse, mlerieurhauw- en meubelindustrie -et op 17 maart'haar deuren open Ontmoet de ontwerpers en vakmensen binnen deze energieke branche. Kijk voor adressen bij o in de buurt op www.opendagmeubel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110