Verantwoordelijkheden zijn helder in Borssele vandaag uitgelicht II www.mijnkrant.nl/uitgelicht Alles over de tsunami die Japan trof in tekst en beeld. Lees onder meer de be richtgeving over kerncentrale Fukushima, de slachtoffers, de ravage en hulp van andere landen. Bekijk ook de liveblogs van maart 2011. zaterdag 10 maart 2012 Een tsunami-overlevende kijkt uit over de chaos. Onder: een jaar la ter. foto's Kimimasa Mayama/EPA Foto boven: een schip ligt zeventien dagen na de tsunami temidden van de puinhopen in een woonwijk in Kesen- numa. Foto onder: het schip ligt er bijna een jaar later nog steeds. Als herinnering aan de enorme kracht die de natuur in zich heeft. foto David Guttenfelder/AP door Ben Jansen pel. Hiroshi Tada, de shinto-pries- ter, is één van de weinigen die be sloot niet te vertrekken. „Vandaag heb ik een naam uitgekozen voor het kindje van de familie Sanpei. Gisteren kreeg ik bezoek van men sen die hun nieuwe auto wilden la ten zegenen", vertelt Tada. Zijn vrouw is geëvacueerd. „De straling binnen is 0,85 microsievert per uur. Maar buiten loopt die al snel op tot 5 millisievert (mSv, 1 millisievert is 1000 microsievert). Op andere plaatsen in het dorp is de straling nog hoger. Dit jaar zal de regering het evacuatiebeleid her zien. Ik verwacht dat een aantal plaatsen binnen de zone bewoon baar wordt verklaard. Ze willen de grond hier schoon maken, maar het zal lang duren voordat ze daar mee klaar zijn", legt de geestelijke uit. „Ook al mogen volwassenen misschien volgend jaar terug naar Iitate, kinderen zullen dat voorlo pig niet kunnen." Eenzaam voelt de priester zich niet. „Maar ik vind het wel verve lend alles zelf te moeten doen. Mijn vrouw, die nu in Soma woont, heeft last van stress en dui zeligheid. Twee tot drie keer per maand ga ik naar haar toe. Eigen lijk mag er niemand meer in Iitate wonen. Maar ze gedogen dat ik en enkele tientallen andere mensen blijven." In Minamisoma dient een manege als uitvalsbasis voor mensen die te rug mogen naar hun huis in de ver boden zone. Ongeveer tweehon derd auto's vol evacués gaan van- Een jaar na de ramp overheersen onzekerheid, stress en bezorgdheid daag het gebied in. Voor 16.00 uur moeten ze weer terug zijn. Op een stralingsmeter die de mensen ver plicht bij zich moeten dragen, wordt de radioactiviteit bijgehou den. Bij terugkomst worden de me ters uitgelezen en worden de auto's aan een grondige stralingscontrole onderworpen. Ging vorig jaar ieder een nog in witte pakken de zone binnen, nu dragen de meeste men sen alleen nog een mondkapje. Door de kernramp moesten veel bedrijven stoppen. Maar naast het verlies van werkgelegenheid schept de nucleaire crisis ook nieuwe ba nen. „Ik was in loondienst, maar als gevolg van deze crisis moest mijn bedrijf ermee stoppen", ver telt Tani, een vijftiger die buiten de manage een sigaret staat te roken. „Nu heb ik een baan gevonden als stralingscontroleur." Yoshihiro Ku- bo werkt voor het Rode Kruis. „Sinds maart draag ik continu een stralingsmeter bij me. Tot nu toe heb ik 1,47 millisievert opgelopen." Zorgen over zijn gezondheid maakt Kubo zich niet. Tot het onge luk met de kerncentrale was de toe gestane stralingsdosis voor volwas senen 1 mSv per jaar (in Neder land: 2mSv). Een maand na de ramp vertwintigvoudigde het kabi net de norm. Probleem opgelost. De vorig jaar na de ramp in Fukushima uitge voerde stresstest heeft te zien gegeven dat de kerncentrale Borssele ruimschoots voldoet aan de eisen die in de ver gunningen zijn gesteld. In veel op zichten is de enige Nederlandse kerncentrale veiliger. Borssele kan een aardbeving aan die twee keer zo zwaar is als waarmee bij de bouw rekening is gehouden. Een waterstand van NAP +8,55 meter (in 1953 bereikte het water bij Bors sele een hoogte van NAP +4,70 me ter) hoeft geen probleem te zijn. De onderzoeken na de gebeurtenis sen in Japan, hebben aan het licht gebracht dat er toch nog wel het een en ander te verbeteren valt. Zo krijgt de noodkoelvoorziening extra aandacht door aanpassingen van systemen of aanscherping van procedures. Ook zijn extra maatre gelen in voorbereiding om de kans verder te verkleinen dat het bassin droog komt te staan waar gebruik te splijtstofelementen afkoelen. EPZ, de exploitant van de kerncen trale Borssele, heeft een aantal er van al uitgevoerd; andere, die meer voeten in de aarde hebben, worden in de planning voor splijt stofwisselingen, onderhoudsbeur ten en de komende tienjaarlijkse revisie ingepast. Eén jaar na Fukushima is een goed beeld ontstaan wat in en rond de zes kernenergie-eenheden van het Dai-ichi-complex is voorgevallen, zodat er lessen uit kunnen worden getrokken. Een ervan is dat duidelijk moet zijn waar verantwoordelijkheden liggen. In Japan was dat niet het ge val, waardoor sommige beslissin gen, bijvoorbeeld over het inlaten van zeewater om beschadigde reac toren te koelen, later dan nodig zijn genomen. Jan van Cappelle, hoofd van de kerncentrale, gaat ervan uit dat der gelijke onduidelijkheden zich bij een calamiteit met de Borsselse centrale niet zullen voordoen. „We hebben goede afspraken ge maakt: over alles wat er binnen het hek om ons terrein moet ge beuren, beslissen wij; maatregelen buiten het hek zijn een zaak van de overheid. Dus over het even tueel inlaten van zeewater om de reactor bij een ernstig incident re gelrecht te koelen, gaan wij als EPZ in Borssele zelf. Als radioactie ve stoffen in de lucht dreigen te ko men, treft de overheid voorberei dingen voor een eventuele evacua tie van mensen in de omgeving van de kerncentrale."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11