Het verdriet van Japan io I tsunami Het is vrijdag li maart 2011,14:46 uur. Het noordoosten van Japan wordt getroffen door een zware aardbeving die een vernietigende tsunami in werking zet. Morgen is het een jaar geleden en dan staat het land stil bij 16.000 doden. zaterdag 10 maart 2012 11 maart 2011: Aardbeving met kracht van 9,0 op schaal van Richter veroorzaakt tsunami voor kust van Japan. Twee vloedgolven van 14 tot 15 meter hoog treffen kerncentrale Fukushima I, waardoor koelsysteem uitvalt, reactoren oververhit raken en straling vrijkomt. Radioactief besmet gebied STRALING hoog door Diederik Plas Sinds 11 maart 2011 zijn ca. 80.000 mensen f12 mrt geëvacueerd en zijn duizenden tonnen radioactief vervuild koelwater in zee gestroomd. Kerncentrale -Fukushima I Explosie/brand ~l Reactorkern c>*° gesmolten ïnfographic ANP bron AFP, TEPCO. ministerie van onderwijs en technologie Van de 24.000 inwo ners die Rikuzenta- kata telde op 11 maart 2011, overleef den meer dan twee duizend mensen de aardbeving van die dag niet. De ver woestende tsunami die volgde, veegde het centrum van de stad weg. Het landschap geeft nu nog steeds een verslagen indruk. Takako Takashi (46) vond destijds de dood. Haar dochter Kurumi (16) zat die bewuste vrijdagmiddag op school in een hoger gelegen gedeel te van de stad. „We konden de ts unami zien aankomen." Kurumi's vader haalde haar aan het eind van die dag op. Echt bezorgd was Kuru mi niet toen haar moeder 's avonds niet thuiskwam. „Ze werkte in een gemeenschapscentrum en we dach ten dat ze in één van de evacuatie centra zat." Maar toen de tsunami- waarschuwing werd ingetrokken en de naschokken minder werden, begon ze zich ongerust te maken. De familie gaf Takako op als ver mist. Twee dagen later kwam er een bericht. Haar vader kreeg een foto te zien. Omdat de autoriteiten lichamen niet lang konden bewa ren, was hun moeder al gecre meerd. Haar as werd thuisgebracht. Kurumi heeft moeite haar tranen te bedwingen. „Toen ik besefte dat mijn moeder er niet meer was be gon ik me heel onzeker te voelen." Kurumi is opgegroeid in Rikuzenta- kata en wil er voorlopig blijven wo nen. „Maar later wil ik ergens an ders heen. Naar arme landen om daar mensen te helpen." In december ging een groep kinde ren, van wie één of beide ouders zijn omgekomen, op uitnodiging van de vrouw van de Russische pre sident Dmitri Medvedev naar Mos kou. Kurumi was er bij. In het Kremlin ontmoette ze de Russi sche First Lady. „Het allerleukste vond ik om daar met leeftijdgeno ten te praten." Een jaar na de ramp met de kern centrale Fukushima overheersen onzekerheid, stress en bezorgdheid om straling bij veel evacués die, ver plicht of vrijwillig, hun huis heb ben moeten verlaten. Ver buiten de door de regering in gestelde 20-kilometerzone rond de kerncentrale ligt Iitate. Omdat de gemeten radioactiviteit er te hoog was, werd de bevolking in april op geroepen binnen twee maanden te vertrekken. De zesduizend inwo ners waren toen al aan een hoge hoeveelheid straling blootgesteld. Iitate ligt op de weg tussen de ste den Fukushima en Minamisoma. Alleen politiewagens en beveiligers stoppen nog in het dorp. Mensen die er niets te zoeken hebben wor den ondervraagd. In de geëvacueer de gebieden zijn inbrekers actief Borden langs de weg maken recla me voor het rundvlees uit Iitate. Er is echter geen vee meer te beken nen. Meneer Sanpei is gemeenteambte naar in Iitate, al woont hij er nu niet meer. Hij is samen met zijn zwangere vrouw even naar het dorp teruggekeerd om een bezoek te brengen aan de Wadatsumi-tem-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10