Worstelen met proces Breivik buitenland 19 comfox 62 jaar innovatief in gezond zitten donderdag 8 maart 2012 Artikel over terrorisme nog niet eerder gehanteerd in Noorwegen De aanklacht tegen de Noor se massamoordenaar Brei vik is gisteren bekendge maakt. Het proces tegen hem wordt een hele kluif voor rechters en aanklagers. door Carel Coseling Op 16 april moet in Oslo het proces tegen An ders Breivik (33) begin nen. De man die op 22 juli 2011 in Oslo een bom tot ont ploffing bracht en enkele uren la ter op een eiland met een machi negeweer en een pistool tientallen jongeren tussen 15 en 25 jaar neer schoot. Justitie heeft de aanklacht tegen hem geopenbaard. Het stuk telt negentien pagina's. Chronologisch worden de twee da den van Breivik beschreven. Zo ontplofte de bom om 15.25 uur. In de regeringsgebouwen waren 250 mensen aanwezig, op straat 75. Om 17.15 uur kwam hij op het ei land Utoya. Daar werd hij om 18.35 uur gearresteerd. Hij schoot er 67 mensen dood. Twee overle den bij hun vlucht. Van de slacht offers waren er 34 jonger dan 18 jaar. Slechts zeven ouder dan 25. Breivik wordt aangeklaagd op grond van een artikel over terroris me in de Noorse strafwetgeving met als doel het ontwrichten van de staat. In dit geval heeft dat vol gens justitie vorm gekregen door moord en 33 pogingen tot moord. In de aanklacht staan de namen van 77 doden (waarvan acht in Os lo) en 42 zwaargewonden (waar van negen in Oslo). Anders Breivik foto EPA Breivik heeft de daden eerder toe gegeven. Maar het artikel over ter rorisme is in het Noorse proces recht nog niet eerder gehanteerd. Er is dus geen jurisprudentie waar op teruggevallen kan worden. Voor de aanklagers en de rechters is het een geheel nieuw terrein. En dat biedt Breiviks raadslieden extra mogelijkheden. Een extra complicatie bij het proces is dat nog steeds niet is opgehelderd of Breivik bij zijn'daad toerekenings vatbaar - dus 'gezond' - was of niet. Justitie vraagt van de rechter voor Breivik in de aanklacht ver plichte geestelijke gezondheids zorg. Mochten deskundigen echter alsnog tot het oordeel komen dat de aangeklaagde precies wist wat hij deed, dan wil justitie overscha kelen op een gewone celstraf voor Breivik. Volgens het Noorse rechts systeem zou Breivik tot maximaal 21 jaar cel veroordeeld kunnen worden. Dat zou betekenen dat hij als 54-jarige weer op vrije voeten komt. Via zijn raadsman heeft Breivik la ten weten teleurgesteld te zijn dat justitie verplichte geestelijke ge zondheidszorg verlangt. Hij claimt rationeel gehandeld te hebben en dus gezond te zijn en wil bij het proces ook verantwoording afleg gen. Daartoe wil hij in de rechts zaal een eigen verklaring afleggen. Er is veel commotie ontstaan over het feit dat justitie in de aanklacht 119 namen van slachtoffers heeft gezet. Eerder was het de bedoeling die te versleutelen om mensen te beschermen. Justitie erkent boven dien dat lang niet alle slachtoffers van Breiviks daden zijn genoemd. Dat aantal ligt tussen 600 en 800. Justitie heeft een keuze gemaakt om de lengte van het proces te be korten. Op grond van welke crite ria dat is gebeurd is onduidelijk. Al le betrokkenen hebben echter recht op een uitkering van het Schadefonds Geweldsmisdrijven. zie onze website:buitenland Halfuur nodig om aanklacht tegen Breivik voor te lezen Zes Britse militairen in Afghanistan gedood Zes Britse militairen zijn dinsdag om het leven gekomen in de pro vincie Helmand, in het zuiden van Afghanistan. Hun gepantserde voer tuig werd getroffen door een explo sie, meldde het Britse ministerie van Defensie gisteren. Het doden tal onder Britse troepen in Afgha nistan staat nu op 404. De strijd be gon in oktober 2001. SANAA Al-Qaeda eist aanslag Jemen op Al-Qaeda heeft gisteren de aanslag opgeëist op een Jemenitische leger basis in het weekeinde. Bij het ge weld kwamen 185 militairen en 32 al-Qaedastrijders om. Tienduizen den Jemenieten gingen gisteren voor de derde dag op rij de straat op. Zij eisen dat militairen die wor den verdacht van samenwerking met al-Qaeda worden vervolgd. BERLIJN 160 gasten boycotten afscheid Wulff Meer dan 160 genode gasten heb ben afgezegd voor de militaire af- scheidsceremonie vandaag voor de afgetreden president Wulff (52) van Duitsland. Hij trad op 17 februa ri na een corruptieschandaal en na dat justitie een strafrechtelijk on derzoek opende af. Er woedt een discussie over het feit dat Wulff voor de rest van zijn leven twee ton per jaar 'eresoldij' krijgt. VATICAAN-STAD Anonymous legt website Vaticaan plat Leden van hackerscollectief Anony mous hebben gisteren de website van het Vaticaan platgelegd. Vol gens een verklaring van Anony mous is de hack uitgevoerd uit pro test tegen het kindermisbruik bin nen de kerk. De website was gister middag en aan het begin van de avond ontoegankelijk. Een woord voerder van het Vaticaan was niet bereikbaar voor commentaar. Pnoductbrochure aanvragen kosteloze service achternaam voorletters woonplaats Zonder postzegel opsturen naar: Comfox, Antw. nr. ~70"7, B0"70 WB Nunspeet Alles weten over goed zitten? U bent overtuigd dat uw lichaam een gezonde zit verdient? Vraag dan de gratis brochure aan waarin u alles komt te weten over comfox. Bel 0341 - 26 06 76 voor een gratis exemplaar of kijk op www.comfox.eu voor alle dealers. B-y W. Schillig Voel het vakmanschap! Het selecteren, naaien, stikken en bewerken van' stof en leder is handwerk. Wat meteen in het oog springt, is de hoogwaardige bekleding en de gedetailleerde afwerking. De Comfox banken zijn vervaardigd van de beste materialen en voldoen wat ondersteuning betreft aan de natuurlijke behoeften van het lichaam. Als u een zit neemt, achterover leunt of onderuit gaat, wordt u omarmd door meer dan BQ jaar Duits vak manschap. En dat voelt goed. Fabia" 'Geldig bij aanschaf van een Comfox bank op maal. Niet geldig I c.m andere Comfox heeft een speciaal fabrikanten inruilprogramma ontwikkeld die het mogelijk maakt uw bestaande bank in te ruilen. Bereken snel uw inruilwaarde!* 750.- inruïlwaarde 500.- inruilwaarde 5 - 10 10- 15 300.- inruilwaarde 200.- inruilwaarde Beuken romp 0 22mm Ergonomisch gevormde arm en rugleuning Hoogwaardige bekleding 100% handwerk Multi-instelbare zitting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9