Wachten op het offensief van Assad buitenland 17 EU zet Hongarije mes op de keel Tribunaal eist tegen Seselj 28 jaar cel donderdag 8 maart 2012 'Wat komen VN-mensen als Kofi Annan hier doen? Kijken hoe wij doodgaan?' Het Vrije Syrische Leger is geen partij voor de rege ringstroepen van Assad. Ge brek aan wapens, communi catieapparatuur en leiding spelen de rebellen parten. door onze correspondent Hans jaap Melissen We hebben drin gend wapens nodig, zwaarde re wapens. Ie dereen belooft van alles maar er komt niets bin nen." Abu Al Abed, lid van het Vrije Syrische Leger, tuurt naar de Turkse bergen. „Qatar, Saudi-Arabië, ze zouden ons toch helpen?" In zijn woorden klinkt ook teleur stelling over de leiding van de op standelingen die het nog niet voor elkaar heeft gekregen om grote wa penleveranties op gang te brengen. Via een smokkelroute komen drie dozen communicatie-apparatuur binnen. Er zitten walkietalkies in, die hard nodig zijn omdat de mo biele telefoonverbindingen zijn ge blokkeerd. Satelliettelefoons wor den gestoord en zijn bovendien makkelijk te traceren. Het leger van president Bashar al-Assad ligt op enkele kilometers van Abu Al Abeds dorp in de noord-Syrische provincie Idlib. De rebellen zitten er in verdedigende posities tegenover, niet in staat om zelf een offensief te beginnen. „Weet je, ik vind het nog steeds moeilijk om op landgenoten te schieten. We vallen wel eens een legerbasis aan, maar alleen om daar wapens te stelen", zegt Abu Al Abed. Het leven in de dorpen lijkt intussen zijn gewone gang te gaan. Maar de paranoia overheerst. De opstandelingen hebben grote angst voor spionnen en infiltran ten. Ook journalisten worden met argwaan benaderd. Vanuit het dal tuurt Aiman, een 25-jarige student, door een video camera omhoog. „Kijk, als ik in zoom dan zie je op de bergrug een kleine basis van het Syrische leger. Naast het gebouw staat een tank. Die zou zo op ons dorp kunnen Een strijder van het Vrije Syrische Leger in het noord-Syrische Idlib toont een zelfgemaakte handgranaat. De opstandelingen hebben een groot gebrek aan zware wapens. foto Rodrigo Abd/AP schieten. Maar als Assad een groot offensief inzet, richt hij zich eerst op de steden, denken wij." Aiman weet dat de rebellen een ongelijke strijd wacht. Assad be stookte Homs net zo lang totdat de opstandelingen op de vlucht sloegen. En ondanks strijdvaardige teksten die de rebellen in het noor den uiten, weten ze dat Assad hier hetzelfde kan doen. Het Vrije Syri sche Leger is niet alleen licht bewa pend, er heerst ook verdeeldheid. Al wil Abu Al Abed het niet zo noemen. „Communicatie is moei lijk vanwege de slechte telefoonver bindingen. We hebben niet eens de kans om verdeeld te zijn." Pas onlangs kreeg het Vrije leger een soort ministerie van Defensie: de politieke leiding probeert van uit het buitenland lijn te brengen in de opstand. Intussen blijven er ook in het noorden van Syrië dage lijks vele doden vallen. In een berg- stadje trekt een lawaaiige begrafe nisstoet door de straten. De menig te scandeert leuzen tegen Assad, zwaait met vlaggen en spandoe ken. Boven hun hoofd dragen een paar mannen het lichaam van een omgekomen demonstrant. Maar de uitdagende sfeer slaat plotseling om als een paar mannen denken in de verte milities van Assad te zien. „Natuurlijk is dit geen be vrijd gebied", zegt Aiman. „Ook hier wonen spionnen en mensen die bij de shabiha, de beruchte mi lities van Assad, horen." Aiman is bang voor een offensief van het Sy rische leger. „Als wij Assad niet te gen kunnen houden, komt er een enorme vluchtelingenstroom naar Turkije op gang. Stel dat het 100.000 mensen zijn, dan wordt het vanzelf een internationaal pro bleem. We zullen dan toch wel iets merken van de internationale gemeenschap? En dan bedoel ik niet bezoeken van VN-mensen, zo als die Kofi Annan. Wat komen die doen, kijken hoe wij hier dood gaan?" Ook Abu Al Abed beseft dat de tijd dringt. Nog belangrijker dan het ontvangen van zwaardere wa pens is een no-fly zone. Ook al heeft Assad zijn straaljagers nog niet ingezet, dat kan wel gaan ge beuren. Er zijn veel militairen die met hun tanks naar ons willen overlopen, maar ze zijn bang dat Assad hun eenheden dan zal bom barderen. „Als die dreiging weg valt, sluiten ze zich bij ons aan. Dan zal een no-fly zone het keer punt in de oorlog zijn." zie onze website:buitenland 'Bijna 40 doden in Syrië tijdens bezoek VN-functionaris' Rode Kruis treft leeg Baba Amr aan GENÈVE - Een team van medewer kers van het Rode Kruis heeft giste ren in de wijk Baba Amr in het zuidwesten van de Syrische stad Homs nauwelijks bewoners aange troffen. Dit heeft de hulporganisa tie in haar hoofdkwartier in Genève bekendgemaakt De bewo ners zijn de wijk ontvlucht De medewerkers die voor de Syri sche Rode Halve Maan werken, zijn drie kwartier in Baba Amr ge weest. Ze moesten dagen wachten voor ze toestemming kregen de wijk binnen te gaan. Het geweld in Syrië heeft aan zeker 8458 mensen het leven gekost, meldde gisteren het Syrische Ob servatorium voor Mensenrechten. BRUSSEL - Hongarije moet de Euro pese Commissie antwoorden ge ven op de vragen die de Commis sie heeft bij de bescherming van democratische rechten en vrijhe den in Hongarije voordat er sprake kan zijn van financiële hulp. Dat heeft de EU gisteren gezegd. De Commissie startte in januari ju ridische procedures vanwege de nieuwe Hongaarse grondwet. Daar in zou bijvoorbeeld de onafhanke lijkheid van de centrale bank en de rechtspraak onvoldoende wor den gerespecteerd. Ook wordt in de nieuwe grondwet de positie van de instantie voor gegevensbe scherming ondergraven, meent de Commissie. Hongarije heeft reeds schriftelijk gereageerd op de zor gen van de Commissie, maar een woordvoerder zei gisteren dat dit onvoldoende is. „Nog niet alle vra gen zijn beantwoord." Eurocommissaris voor Justitie, Vi- viane Reding, zei dat het essen tieel is dat de autoriteiten de Com missie snel tegemoet komen. „Hongarije heeft op sommige zor gen van de Commissie gereageerd, maar we zijn nog steeds bezorgd over mogelijke schendingen van het Europees recht", aldus Reding. „We hebben het dan over de 274 rechters en openbare aanklagers die verplicht met pensioen gaan in Hongarije en de onafhankelijkheid van de Hongaarse instantie voor gegevensbescherming." Hoewel de Commissie reeds juridi sche procedures heeft ingesteld be schikt ze over een krachtiger wa pen. Hongarije heeft vorig jaar de EU en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) om financiële hulp gevraagd, een verzoek waar EU en IMF nog niet op reageerden. De verklaring van de Commissie wijst erop dat de uitstaande kwes ties zwaar worden opgenomen. Desondanks reageerde Hongarije gisteren opgetogen. „De regering is verheugd dat de Commissie de reacties van Hongarije in 90 pro cent van de gevallen heeft geaccep teerd, dus die zaken kunnen nu worden afgesloten. De regering is klaar om over de resterende vra gen verder overleg met de Com missie te voeren." DEN HAAG - De aanklagers van het Joegoslavië-Tribunaal in de zaak te gen Vojislav Seselj hebben gisteren een gevangenisstraf van 28 jaar geëist. De Servische ultranationa list wordt medeverantwoordelijk gehouden voor 'etnische zuiverin gen' tijdens de Balkanoorlogen in de jaren negentig. De inmiddels 57-jarige Seselj werd in 2003 aangeklaagd door het VN-hof in Den Haag. Volgens de tenlastelegging heeft de leider van de Servische Radicale Partij (SRS) met opruiende toespraken Servi sche paramilitairen aangezet tot oorlogsmisdaden in Bosnië en Kroatië, zoals moorden, marteling, aanranding, plundering en het ver nietigen van dorpen. Vojislav Seselj kwam in 2003 vrij willig naar Den Haag, naar eigen zeggen om het Joegoslavië-Tribu naal te vernietigen, desnoods met koningin Beatrix als 'bijkomende schade'. De nationalist zit al meer dan acht jaar in zijn VN-cel in Schevenin- gen, van waar hij leiding bleef ge ven aan de SRS. Die was in die pe riode jarenlang de grootste partij van Servië. De zaak-Seselj sleept zich al jaren lang voort, onderbroken door on der meer een hongerstaking van de verdachte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7