Roland de Bock kan niet zonder sport 261 sport Judoka Sjors Riddersma stelt alles in het werk om wereldtop te halen In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. ■ESS333HHHHHHH Wolfert kan titel haast niet ontgaan donderdag 8 maart 2012 door Robin Hamelink MIDDELBURG - Sjors Riddersma uit Middelburg is een groot judota lent. De zeventienjarige judoka traint al enkele jaren bij Budokan in Rotterdam. Zijn trainers Mark van der Ham en Chris de Korte zien een grote toekomst voor hem weggelegd. Toen Riddersma vier jaar was begon hij met judo. „De sport leek me heel leuk en dat bleek zo, want ik doe het nog steeds met heel veel plezier en in zet. Ik trainde eerst in Middelburg, maar een trainingsmaatje vroeg of ik meeging naar de talentendagen van Budokan. Daar kwam ik in contact met Mark van der Ham en die vroeg of ik meteen bij Budo kan wilde komen judoën. In Mid delburg ontsteeg ik het niveau al snel, dus voor mij de ideale stap", zegt Riddersma. Naast zijn volledige toewijding voor judo zit Riddersma op de Ho geschool Zeeland. Daar studeert hij commerciële economie. „De HZ houdt goed rekening met mij. Ik heb daar een sporterstatus. Zo heb ik geen aanwezigheidsverplich ting en kan gaan trainen wanneer ik wil. Als ik een les mis kan ik die bij een andere klas inhalen. Bij mijn klasgenoten kan ik terecht voor als ik iets belangrijks gemist heb. De leraren werken goed mee. School gaat gewoon door. Ik doe niet zoveel voor school, omdat het niet hoeft. Ik pik alles relatief mak kelijk op dus dat werkt in mijn voordeel", vertelt hij. Riddersma heeft een druk leven, want vijf maal in de week gaat hij per trein of auto naar Rotterdam om daar te trainen. Voordat hij gaat trainen, moet Rid dersma eerst naar school. „Ik train twaalf uur in de week. Ik ga vier keer in de week naar school, maar dat is soms maar een lesuur. Op maandag, woensdag en vrijdag rij den we met de auto naar Rotter dam. De ene keer rijdt mijn moe der, de andere keer Sam van 't Westende of Tess van 't Westende uit Vlissingen. Zij trainen ook bij Budokan. Op dinsdag en donder dag reis ik met een hele groep met de trein. Studeren doe ik dan in de trein of in de auto, want dat mag ik niet laten versloffen. Ze hadden bij Budokan liever gehad dat ik in Rotterdam ging studeren, maar dat mocht niet van mijn moeder. Gelukkig heb ik mijn rijbewijs net gehaald", zegt hij met een glim lach. Afgelopen weekend had de Middel burger een trainingsstage op sport centrum Papendal. Komend week einde heeft hij een toernooi in Tsjechië. Daarna volgen nog toer nooien in Portugal en Duitsland. „Het is een drukke periode, maar dat hoort er eenmaal bij. Je moet er wat voor over hebben om de top te halen. Die buitenlandse toer nooien zijn een mooie ervaring, want dan weet ik waar ik sta. Op woensdag is er een training van de judobond onder leiding van Maar ten Arens. Dan train ik met de top uit Nederland en dat is heel leer zaam. Voormalig Olympisch kam pioen Mark Huizinga geeft regel matig tips en adviezen. Mijn sterke punten zijn de heupworp en het 'vegen' van een tegenstander. Het heeft zo zijn voordelen dat ik groot ben, maar dat werkt soms ook tegen me", aldus Riddersma. Een kleine maand geleden werd Riddersma derde bij het Neder lands kampioenschap in de klasse tot negentig kilogram in de leef tijdsklasse tot twintig jaar. In 2010 werd hij Nederlands kampioen in de leeftijdsklasse tot zeventien jaar. „In de klasse tot twintig jaar kan ik aardig mee, maar Chris de Korte denkt dat mijn top op latere leeftijd ligt. Hij denkt ook dat ik het in me heb om de Olympische Spelen te halen. Wanneer dat is weet ik niet, maar dan ga ik na tuurlijk voor goud. Ik zal er alles aan doen om de wereldtop te be reiken", stelt een zelfverzekerde Riddersma. door Aector Dooms WESTDORPE - Het is beginjaren '80 als Roland de Bock besluit meer te gaan bewegen om overgewicht te gen te gaan. De Westdorpenaar komt in contact met enkele dorps genoten, die ervaring hebben met de loopsport. Sindsdien beheerst het lopen een groot deel van zijn leven. Aanvankelijk doet hij mee aan trimlopen van vijf kilometer. De afstanden worden later uitge breid tot 21 kilometer. De Bock herinnert zich dat hij in het begin teveel wilde forceren. „Ik kreeg blessures. Peter de Waal, Eddy en Hester Vink gaven me ad vies hoe ik de training moest op bouwen, zoals pauzes inlassen tij dens het lopen." De Bock trekt, net als vele andere Zeeuws-Vla mingen naar Graauw om mee te doen aan de trimlopen van stimu lator en organisator Remy Mang- nus. „Remy was zijn tijd ver voor uit. De familie Mangnus beschikte over de modernste apparatuur met een computersysteem met al le deelnemers en uitslagen. In een busje werd alles verzameld." De 56-jarige De Bock, die als ana list bij Cargill werkt, laat zich ook inspireren tot het organiseren van trimlopen. Zo wordt hij voorzitter van Stichting Sport Promotie Zeeuws-Vlaanderen, die in 1995 is opgericht door politieman Chris Verhage. „Dat was goed gezien van Chris, omdat de trimlopen van Mangnus zouden kunnen op houden te bestaan. Toen Remy overleed heeft zijn vrouw Henny zijn werk nog even voortgezet." De SSPZ brengt jaarlijks in samen werking met de organisatiecomi- BILJARTEN Driebanden groot. Vierde divisie. De Ge- slootene Boom - Jacobs Mannenmode 8-0: Dirk Smet - Martin Sturm 30-27, 34; Jo Boog- aert - Ene Niewenhuyse 25-16, 37; Rien San- drini - Gilles Sturm 25-23, 45; Rob Duitem- eyer - Rob Jacobs 20-13, 55. WIELRENNEN Rodez. Parijs-Nice, UCI World Tour. Vierde etappe, Brive-la-Gaillarde - Rodez: 1. Meers man (Bel) 178 km in 4.21.01 (40,9 km/u), 2. Bole (Slv), 3. Westra (Ned), 4. Florencio (Spa), 5. Hivert (Fra), 6. Geschke (Dui), 8. Valverde (Spa), 10. Wiggins (GBr), 26. Mollema, 40. Ten Dam, 58. De Kort 0.29, 87. Maaskant 2.15, 98. Dekker 2.32, 145. Curvers 10.13, 146. Kroon, 163. Veelers 13.21165. Van Winden. Algemeen klassement: 1. Wiggins 13.30.52, 2. Leipheimer (VSt) '0.06, 3. Van Garderen (VSt) 0.11, 4. Chavanel (Fra) 0.14, 5. Monfort (Bel) 0.18, 6. Westra, 7. Valverde 0.20, 21. Ten Dam 3.01, 38. Mollema 3.37, 54. De Kort 5.43, 102. Dekker 14.09, 132. Maaskant 20.36, 133. Curvers 20.42, 141. Kroon 23.00, 149. Van Winden 25.32,159. Veelers 31.27. Tirreno-Adriatico (WorldTour). Eerste etap pe, ploegentijdrit: 1. GreenEdge 16,9 km in 18.41, 2. RadioShack 0.17, 3. Garmin, 4. Sky 0.23, 5. Astana 0.30, 6. Saxo Bank 0.38' 13. Va- cansoleil 0.51,16. Rabobank 0.57. Algemeen klassement: 1. Goss (Aus) 18.41, 2. Tuft (Can), 3. Langeveld (Ned), 4. O'Grady (Aus), 5. Meyer (Aus), 6. Cooke (Aus) 0.05' 18. Mouris 0.20, 84. Hoogerland 0.51, 89. Poels, 94. Terpstra, 101. Boom 0.57, 102. Kruijswijk. té's een trimloopkalender uit. Daarnaast is er het SPP-runnerscri- terium. „Deelnemers moeten zes van de negen wedstrijden mee doen om in aanmerking te komen voor het klassement." De Bock or ganiseert sinds 1990 ook de Memo rial Eugene Vink in Westdorpe. „Eugene was de initiatiefnemer van de trimloop van de jubile rende voetbalclub. Hij heeft me er bij gehaald. Ik was supporter van RIA en raakte destijds als lid van de jubileumcommissie erbij be trokken. Toen Eugene zei dat hij niet lang meer te leven had, heeft hij mij gevraagd om de trimloop voort te zetten. Ook nam ik in het bestuur van de voetbalclub zijn plaats in." De Bock was penning meester tot de bestuurscrisis in 2000. Het voltallige bestuur stapte toen op na een conflict over de trainer. De Westdorpenaar is een echte liefhebber van sport. „Ik kijk graag naar voetbal en wielrennen." Hij is sinds 1980 supporter van de Bel gische eersteklasser SK Lokeren. Hij slaat geen thuisduel over. Waar om Lokeren? „Ik zat op de analis tenopleiding in Zelzate. Een sup porter vroeg me mee. Lokeren speelde tegen Anderlecht met Ren- senbrink en Haan. De uitslag weet ik niet meer. In 1981 was er de Eu ropese wedstrijd tegen het sterke AZ'67." Hij weet veel te vertellen over de glorieperiode met Lubans- ki, Larsen, Lato, Verheijen, Mom mens, Van der Gijp en Hoogen- boom, maar ook over de moeilijke tijden toen Lokeren financieel op de rand van het bestaan balanceer de. „Jan Dieleman uit Axel zat in het interimbestuur. Lokeren speel- door Sven Bakker KAPELLE - Mandy Wolfert is de on betwiste favoriete om deze week de Zeeuwse indoortennistitel te winnen. De 21-jarige tennisster uit Sluiskil is de nummer één van de plaatsingslijst in de 3-categorie van het enkelspel en bevestigde gistera vond haar favorietenrol door met 10-5 van Esmee Vleugel uit Wemel- dinge te winnen. Bij de mannen in de sterkste cate gorie won de 29-jarige Thomas Fe- lius zijn eerste partij. De als eerste ingeschaalde Felius was in het Racketcentrum in Kapelle met 7-3 de meerdere van de 28-jarige Dmit ri van Hoof uit Vrouwenpolder. Eerder in de week was Van Hoof in de poule van vier spelers met 6-5 nipt te sterk voor Jonas Patist (16), zijn clubgenoot bij het Mid delburgse MLTC. Ook Harold Schipper pakte de winst tegen Pa tist: 10-6. de in de tweede klasse. Het was ook de tijd van doelman Erik de Koeijer (ex-Axel en Terneuzen), Pa trick Naudts en Dimitri M'Buyu (beiden ex-Hoek). Geldschieter en bandenhandelaar Roger Lam- brecht heeft uiteindelijk de club ge red." Sinds 2000 had De Bock geen stap meer op het voetbalveld in West dorpe gezet. Totdat in 2007 RIA een jubileumwedstrijd speelde te gen Lokeren onder leiding van Ariël Jacobs, de huidige trainer van Anderlecht. „Toen ben ik toch gaan kijken, want Lokeren is mijn club." Óp zondag gaat hij meestal kijken naar Steen. „Ik kende Ar- dian Lekaj van de tijd toen hij bi} RIA voetbalde. Hij werd trainer van Steen. Vandaar." De Bock heeft al vijftien jaar een seizoenkaart bij Lokeren en is lid van de supportersclub Yellow Brothers. Het lukt hem niet om de uitwedstrijden te bezoeken vanwe ge de trimlopen. De Stichting vraagt een beperkte bijdrage aan inschrijfgeld. „We houden het overzichtelijk en han teren bewust geen geldprijzen. Er wordt altijd een verloting gehou den onder de deelnemers." De Bock benadrukt dat de trimlopen afhankelijk zijn van de vrijwilli gers. „In Westdorpe helpen we el kaar. Dat gaat met gesloten beur zen." De finaledag van de SSPZ staat op 21 april in Westdorpe gepland. Maar eerst wacht er op 24 maart een andere finale: de bekerfinale van België tussen Lokeren tegen KV Kortrijk in Brussel. De Bock: „Ik heb al een kaart, want dit mag ik niet missen." SAS VAN GENT Simpele zege voor Geslootene Boom In poule vier van de vierde divisie driebanden behaalde De Gesloot ene Boom een 8-o-overwinning op Jacobs Mannenmode. Met moyennes van 0.882 voor Dirk Smet, 0.675 voor Jo Boogaert en 0.555 voor Rien Sandrini viel niet te spotten. Rob Duitemeyer was wel een niveautje lager maar won ook met ruim verschil. GOOIK Pieter Israel elfde in wielerwedstrijd Pieter Israel uit Kruiningen is in een wedstrijd voor elite/beloften in Gooik (België) op een elfde plaats geëindigd. Dik honderd man stond aan het vertrek voor een har de wedstrijd door de vele regen, wind en de heuvels. Het deelne mersveld werd compleet uit elkaar gereden. De wedstrijd werd gewonnen door de Belg Frederik Backaert. Sjors Riddersma gaat vijf keer in de week naar Rotterdam om te judoën. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72