'Onderwijs is ouderwets' RODE i8l Coalitiepartijen geven 'eigen' college standje Massaal pleidooi voor supermarkt in centrum Éénrichtingsverkeer in straten Cadzand-Dorp Berenburcht troeft Op Dreef af Waardering almanak Zuunug Wandelproject pept conditie 55-plussers op ESS SCHOOL n with technology donderdag 8 maart 2012 Tom van Vooren„Onder gebruikers hebben we afgelopen examenperiode een onderzoek gedaan, waaruit naar voren kwam dat scholieren onze dienst met gemiddeld een acht waardeerden. Dat was een stimulans om verder te gaan met ons bedrijf." OOSTBURG - Inspirerende schaak(groot)meesters zijn steeds dunner ge zaaid op de West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen. Alleen De Berenburcht (Oostburg) en Op Dreef (Aardenburg) leiden nog echte schoolschakers op. Vijf teams van beide scholen (op de foto de twee teams van Op Dreef) be streden elkaar op het West-Zeeuws-Vlaamse basisschoolkampioenschap. Berenburcht 1 bleef Op Dreef 1 uiteindelijk ruim voor, maar tijdens de on derlinge strijd leek het er aanvankelijk op dat de Aardenburgertjes zouden winnen. Berenburcht 1 mag zaterdag 24 maart aantreden tijdens het Zeeuws-Vlaams schoolschaakkampioenschap in Terneuzen. foto Peter Nicolai OOSTBURG - De coalitie in de Slui- se gemeenteraad gaf dinsdag tij dens een commissievergadering een duidelijk signaal af aan het 'ei gen' college. Raadsleden van het CDA, PvdA en WD (de partijen met een wethouder) gaven aan dat ze de inhoud van een plan van aanpak over jongerenparticipatie zo slecht vonden, dat ze het stuk helemaal niet in behandeling wil len nemen. Vooral Aniek Uitdewilligen (CDA), op wiens initiatief het plan er kwam, was kritisch. „We had den gevraagd om een concrete uit werking. Hier staat nauwelijks iets concreets in." Rinus de Lijser (PvdA) en Philip Thomaes (WD) volgden haar voorbeeld. Het was aan de overige partijen, waaronder de volledige oppositie, te danken dat het stuk eind deze maand wel degelijk on derdeel is van een raadsvergade ring. „We kunnen altijd van het college vragen om ons maande lijks op de hoogte te houden, zo dat we kunnen bijsturen", ver woordde Arnold Scheppers (D&T) de gevoelens van een meer derheid van de commissie. door Eugène Verstraeten HULST - De afgelopen drie weken hebben 2751 Hulstenaren een peti tie getekend voor de terugkeer van een supermarkt in het centrum van Hulst. Binnenstadbewoon sters Helma Snuverink en Kitty van Ommen overhandigden giste ren de handtekeningen aan wet houder Diana van Damme-Fassae- rt. „Als al die ondertekenaars weke lijks honderd euro besteden in die supermarkt dan kan een exploi tant er een goede boterham verdie nen", rekende de wethouder uit. Maar tot nu toe is er nog geen win kelketen gevonden die de stap wil zetten. Wethouder Van Damme blijft echter hoop houden op een goede afloop van de onderhande lingen met mogelijke kandidaten. Ze vindt dat er binnen twee maan den duidelijkheid moet zijn. „Ouderen en gehandicapten voe len het ontbreken van een winkel voor hun dagelijkse behoeften heel sterk", betoogden de beide da mes. „En het gaat ook om 'een loopje naar' en 'een praatje in' de winkel." Ouderen missen nu die sociale contacten. Tip? redactie@pzc.nl Het was druk op de afdeling cardio logie in Goes. Bijna gelijktijdig betra den twee mannen van middelbare leeftijd de ECG-ruimte. De één, dui delijk gepokt en gemazeld, wist wat hem te doen stond. De ander, kenne lijk voor de eerste keer, zat vol met vragen zo was duidelijk te horen door de dunne wandjes van de onder zoeksruimte. Het volume deed hard horendheid vermoeden. De verpleeg kundige werd regelmatig onderbro ken met: „wah sei jié?". Tactisch vroeg ze de man op een ge geven moment of het geen tijd werd voor een gehoorapparaat, „t Èk a lank a!" Maar doordeweeks lag het thuis in de kast. „Wah kiek jie noe, aoltied da kost vee te diere!" De an dere man schoot in de lach. Zuunug! Het hedendaagse onderwijs is ouderwets, meenden drie stu denten van de Nyenrode Busi ness School uit Amsterdam. Met een zelf uitgevonden online app onderscheiden ze zich nu. Tom van Vooren (21) uit Sluis is één van hen. door Frank Gijsel Scholieren die zich voorbe reiden op hun eindexa men kunnen dat tegen woordig met een online app. Die helpt bij het analyseren van sterke en zwakke punten van de leerling. Eén op de vijf eindexa menleerlingen in Nederland ge bruikte vorig jaar de app. Het hulpmiddel is gemaakt door het bedrijf Studyflow van Philippe Taminau, Edo van Royen en Tom van Vooren. De laatste komt uit Sluis. Dat hun uitvinding aanslaat, werd onlangs nog eens duidelijk. Twee Nederlandse bedrijven wer den geselecteerd voor de 'Kairos 50', een lijst met de vijftig meest innovatieve studentenbedrijven ter wereld. Studyflow was er één van. Bijkomende beloning was een bezoek aan New York. Van Vooren is laaiend enthousiast over de belevenissen in de Big Ap ple. „In groepen hebben we ge praat over wereldproblemen en de mogelijkheden om daar via onder nemerschap wat aan te doen. Zo zaten we aan tafel met directeuren van grote bedrijven, professoren van vooraanstaande universiteiten en de oprichters van de vijftig gese lecteerde bedrijven. Mensen van- HULST - Binnen tien weken je con ditie aanzienlijk verbeteren. Dat kan met het wandelproject voor 55-plussers 'Elke stap telt'. Ontwik keld en beproefd in België en nu naar Zeeland gehaald. Elf van de dertien Zeeuwse gemeenten doen mee aan het project, dat op 5 april start met een wandeltest voor alle deelnemers. Daarbij wordt het in- stapniveau van alle wandelaars be paald. „Zowel mensen met een rol- lator als sportieve wandelaars kun nen meedoen", zegt Mare de Haas, coördinator van 'Elke stap telt' in Hulst. Binnen het project wordt ge werkt met 'wandelmaatjes', vrijwil ligers die de deelnemers stimule ren op hun weg naar een betere conditie. Wie daar aan mee wil werken kan zich aanmelden via mdehaas@welzijnhulst.nl of 0114-684704. Daar kunnen ook wandelaars zich inschrijven. uit heel de wereld en allerlei be drijfstakken. Als kers op de taart mochten we onszelf ook nog eens presenteren op de vloer van de New York Stock Exchange." De oprichting van Studyflow kwam voort uit onvrede over de huidige onderwijsvorm. Waar in de maatschappij de digitalisering voortraast, blijft de sfeer in een klaslokaal als die van twintig jaar geleden. Gevolg: school en samen leving komen steeds verder van el kaar af te staan, vinden de drie. Tijdens het tweede jaar van de op leiding in Amsterdam moesten de studenten een bedrijf starten. Ze lieten een website ontwikkelen waarop scholieren oude examens kunnen oefenen. Voorheen kon dat alleen op papier. Doordat de website bijhoudt hoe je scoort op de vragen, krijg je na het oefenen niet alleen een cijfer terug, maar ook een analyse van je sterke en zwakke punten. Het bedrijf loopt goed, vertelt Tom. „Op Twitter wordt zelfs het werkwoord 'studyflowen' ge bruikt." En er zit nog meer in het vat. „Binnenkort lanceren we een website waarop leerlingen hun leertempo, leerstijl, leerkennisni- veau en belevingswereld laten me ten. Docenten kunnen dat ook zien en zo bekijken wie behoefte heeft aan ondersteuning." Van Vooren ziet StudyFlow vooral als 'een waanzinnig spannend avontuur'. „Het is een ongelofelij ke ervaring om met duizenden leerlingen en leraren samen te bou wen aan de toekomst van het on derwijs. Dit is onze kans om de wereld op onze eigen manier een beetje te veranderen." door Martijn de Koning CADZAND - De twee doorgaande wegen door Cadzand-Dorp, de Ma- riastraat en de Prinsestraat, wor den nog dit jaar éénrichtingswe- gen. Het Sluise college nam dat be sluit op initiatief van de dorpsraad Cadzand. Met name de Prinsestraat is smal. Parkerende auto's zorgen in beide straten voor extra problemen. „We kregen een verzoek van bewoners van de straten om een oplossing te zoeken", vertelt dorpsraadvoorzit ter Jan Voerman. „Doel was om de boel veiliger te maken en de door stroming te verbeteren." De dorpsraad stelde zelf een onder zoek in naar de mogelijkheden en stapte met de resultaten naar de ge meente Sluis. „Die heeft het prima opgepakt", vertelt Voerman. „Be woners zijn betrokken bij de verde re planvorming. Daar is het idee voor éénrichtingsverkeer uit voort gekomen." De aanwonenden zijn tijdens een informatiebijeenkomst al geïnformeerd. „Er waren nauwe lijks kritische geluiden", geeft Voer man aan. De Prinsestraat is straks toegankelijk vanuit de richting Cadzand-Bad, de Mariastraat van af Zuidzande. Voor de Prinsestraat geldt alleen éénrichtingsverkeer tussen de T-splitsingen met de Koolsweg en de Retranchementse- weg. De straten worden binnen kort ook heringericht. De hele Prinsestraat krijgt een stoep en ver keersremmers Er worden ook parkeervakken aan gebracht. Die komen, per cluster, om en om aan beide kanten van de straat. Ook dat werkt snelheids- remmend. Bij de kerk mag aan één zijde van de Mariastraat straks niet meer geparkeerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66