Fotoverzameling is ware snoepwinkel Klassenfoto's open vandE nieuw TEEpE strak mooi 181 zeeland Parkeerterrein museum Dreischor ontlast dorp tijdens activiteiten Op de website van de PZC vind u een weblog over klassenfoto's die op scholen van Schouwen-Duiveland zijn gemaakt: www.pzc.nl/kieknoe. Reageren? Dat kan via: kieknoe@gmail.com of Postbus 80, 4300 AB Zierikzee. Gezocht: foto's en verhalen voor Kiek Noe! We hebben al mooie foto's, verha len en reacties mogen ontvangen, maar zoeken nog altijd naar meer. 9 Graag ontvangen we schoolfoto's, namen en verhalen over scholen van heel Schouwen-Duiveland. Er zijn scholen die nog helemaal niet aan bod zijn geweest. Wie heeft wat liggen over Scharendij- ke, Nieuwerkerk, Noordwelle, Noordgouwe en Serooskerke. 9 Foto's, verhalen en tips zijn wel kom op kieknoe@gmail.com of via Postbus 80, 4300 AB Zierikzee. donderdag 8 maart 2012 Een dikke honderd jaar geleden moeten de eerste schoolfoto's op Schouwen-Duiveland zijn ge maakt. Verslaggevers Piet «lee mans en Esme Soesman gaan op hun blog Kiek Noe! op zoek naar deze foto's, de verhalen er achter en de mensen erop. door Piet Kleemans en Esme Soesman Ze hebben een stuk of duizend dia's van Ou- werkerk in het bezit, veelal uitgebreid voor zien van beschrijvin gen en namen. Al zeker een kwart eeuw lang werken de leden van Oud Ouwerkerk aan het vastleg gen van de geschiedenis van hun dorp. Daar horen ook schoolfoto's bij. De club beheert een indruk wekkende verzameling schoolfo to's vanaf 1866 tot heden. Een snoepwinkel voor het PZC-blog Kiek Noe!. Met enige regelmaat zijn er foto's van de Ouwerkerkse schooljeugd op het blog te zien. Zoals inmid dels ook een uitgebreide reeks fo to's van de school van Sirjansland is gepubliceerd. Schooldirecteur Gerard Oele, zelf een liefhebber van fotografie, heeft vanaf zijn aanstelling in 1976 met vooruitziende blik foto's van zijn school en zijn leerlingen verza meld. „Een tijdsmonument", noemt Oele de foto's nu. De waar de ervan neemt met het verstrij ken der jaren alleen maar toe. Dat is ook de achterliggende ge dachte van de leden van Oud Ou werkerk in Documenten. „Onbe taalbaar", typeren Corrie Vijver berg en Betsy Vermeulen de waar de van de grote collectie van hun dorp. Met de overige leden Truus Vijverberg, Riet Kuijper, Janna Hendrikse en Marjan Zwetsloot zetten zij zich niet alleen in voor het verzamelen en beschrijven, maar ook voor het onder de aan dacht brengen van het materiaal bij hun dorpsgenoten. Elke eerste vrijdag van november houdt Oud Ouwerkerk een dia-avond voor het dorp aan de hand van een the ma. Maar ook de plaatselijke sport club weet de verzamelaars te vin den. Voor de jaarlijkse familiedag wordt aan de hand van foto's een quiz op poten gezet. „De onderlin ge band die wij hebben binnen Oud Ouwerkerk is er door de fo to's. En dat probeer je ook aan an deren door te geven. Gelukkig is daar op Ouwerkerk waarde voor. Daarom is het dorp misschien ook zo hecht", denkt Riet Kuijper. Duidelijk is dat de club dit werk niet zonder inbreng van dorpsge noten kan doen. Onder bezielende leiding van (destijds) initiatiefne mer mevrouw Veltman-Hack zijn in de loop der jaren tientallen mensen 'ondervraagd' om de ver halen achter foto's compleet te ma ken. Reacties op de foto's op Kiek Noe! zijn om dezelfde reden ook van harte welkom. De openbare school in Dreischor in 1902, gelegen aan wat nu de Mr. Pieter Moggestraat heet. Voor deze school werd gebouwd, werd les gegeven in een aanbouw van de kerk. In 1960 werd een nieuwe school gebouwd bij het sportveld. De oude school heeft onder meer nog tijdelijk onderdak geboden aan de gemeente secretarie van Brouwershaven. De openbare lagere school in Ouwerkerk, met de meesters Swenne en De Bruine en juffrouw Poulusse. De juf was een onderwijzeres van de oude stempel. Ze zette zich 45 jaar lang met 'onverdroten ijver' in voor dë school en verzaakte nooit. Vroor het, dan kwam de Nieuwerkerkse vanuit haar dorp naar de school van Ouwerkerk lopen. Ksnssg&ssass sssmmssmsss'. SCHOEN-MO D.E Papegaaistraat 8, Goes www.vandereepe.nl door Joeri Wisse DREISCHOR - Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor wil met het aanleggen van een nieuw parkeerterrein twee vliegen in één klap slaan. Niet alleen komt er voor de bezoe kers van het museum een betere en bovendien meer logisch gele gen terrein om de auto te plaatsen, ook moet het terrein bijdragen aan de parkeerdruk in het dorp tij dens bijzondere evenementen. Voorzitter Ria Geluk van Goe manszorg heeft deze week bij de gemeente Schouwen-Duiveland een aanvraag ingediend om de be stemming te wijzigen van het wei tje tegenover het museum, aan de andere kant van de Molenweg. Dit veldje, dat in eigendom is van het museum, wordt nu al gebruikt om bussen te laten parkeren. In het nieuwe plan blijven de drie buspar keerplaatsen gehandhaafd en ko men er negentien parkeervakken voor auto's bij. Zo kunnen bezoe kers aan het museum voortaan hun auto kwijt aan de voorkant in plaats van aan de achterzijde van het museum. Net als nu blijft het terrein buiten openingstijden van het museum gesloten. Het is de bedoeling dat het tijdens bijzondere, openbare evenementen, zoals een concert in de Adrianuskerk ook wordt open gesteld. „Dit is niet het ei van Co lumbus, maar het parkeerpro bleem in het dorp wordt hier voor een deeltje door opgelost", zei Ge luk tijdens de dorpsraad. De plan nen voor het weitje zijn in nauwe samenwerking met omwonenden tot stand gekomen. Omdat ook de gemeente een positieve houding heeft aangenomen, heeft Geluk goede hoop dat het plan slaagt. Om de parkeergelegenheid verder uit te breiden, gaat het dorpsover- leg met wethouder Wim Stouten om tafel om de verplaatsing van een papiercontainer te bespreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54