slokdarm verbeterd gezondheid 131 Luxe fly-drive naar de authentieke ALGARVE donderdag 8 maart 2012 Methode CWZ: bovenste helft slokdarm wordt niet verwijderd en buismaag wordt halverwege borstholte aan slokdarm vastgemaakt. De instrumenten zijn vaak niet groter dan 20 mm. infographic Ronald Visser bron CWZ, GN De slokdarm en de lymfeklieren die moeten worden verwijderd, liggen op een lastige plek; achter de longen, de luchtpijp, het hart en de grote lichaamsslagaders. Voor heen werd de slokdarm verwijderd en een buismaag gemaakt via sneden in de buik en de hals. Later bleek dat ook de lymfeklieren in de borst verwijderd moesten worden om de patiënt een betere overlevingskans te ge ven. Daarvoor moest ook de borst worden geopend, maar dat bleek veel longproble men op te leveren na de operatie. Deze long problemen worden grotendeels voorkomen met een kijkoperatie. De ingreep wordt in het CWZ standaard op deze manier (laparoscopisch) uitgevoerd, waarbij de chirurgen via vijf kleine sneetjes in de buik werken. Door die openingen wor den camera en werkinstrumenten inge bracht. Ook het wegnemen van de slok darm en de lymfeklieren en de aanhechting van de buismaag gebeurt via kleine sneetjes tussen de ribben, aan de achterkant van de borstholte. Omdat er zo geen grote sneden worden gemaakt in buik- of borstholte, en de longen met rust worden gelaten zijn er veel minder complicaties tijdens en na de operatie. Ook herstelt de patiënt sneller en voelt hij zich sneller beter. Maar de verbetering zit ook in de plaats waar de slokdarm aan de buismaag wordt vastgemaakt, die leidt niet zozeer tot betere overlevingscijfers, maar bespaart de patiënt wel heel veel functionele klachten Rosman: „De standaard was altijd een verwijdering van de gehele slokdarm en het bovenste deel van de maag, waarna van de resterende maag een buis wordt gemaakt die in de keel wordt aangehecht. Dat leidt vaak tot hees heid, slikproblemen en vernauwing bij de nieuwe maagingang. De verbinding met de buismaag werd altijd in de hals gelegd om dat er nogal eens lekkages optraden na een operatie en in de hals hebben die lekkages minder ernstige gevolgen. Daarbij wordt bij bijna de helft van de patiënten de zenuw naar de stembanden beschadigd. Ook wordt het bovenste deel van de buismaag-bij die procedure slecht doorbloed, waardoor de aanhechting niet goed geneest. Omdat een slokdarmtumor bijna altijd laag in de slok darm zit en het bovenste deel schoon is, en wij geen overtuigend bewijs hebben gevon den dat die verbinding in de hals beter is, leggen we de verbinding halverwege de slok darm in de borstholte. De verbinding heelt beter omdat de maag goed wordt voorzien van bloed en we laten de keel met rust waar door stemproblemen als heesheid worden voorkomen. Conservatieve chirurgen zijn hier nog wat huiverig voor omdat ze bang zijn voor lekkage in de borstholte, maar het blijkt dat die veel mincler voorkomen bij een verbinding op deze plaats. Er zijn een paar centra in de wereld die dit al jaren doen en die behalen hele goede resultaten." De resultaten die het CWZ het afgelopen jaar heeft behaald, noemt Rosman veelbelo vend. Nu zijn er plannen voor een groter on derzoek, waarbij de verschillende technie ken op grotere schaal worden vergeleken. Dan pas is ook objectief bewezen dat patiën ten beter af zijn met de nieuwe operatieme thode. Patiënten die niet meer in aanmerking ko men voor een operatie kan Rosman toch hoop geven. Intensieve bestraling kan bij een op de vijf patiënten waarbij de tumor is doorgegroeid in andere organen genezing bieden. De prognose wordt slechter als er uitzaaiingen zijn in andere delen van het lichaam. De levensduur van deze mensen kan worden verlengd met bestraling en che motherapie. Vaak komen mensen met slokdarmkanker bij de dokter met passageklachten, eten gaat lastig en ze zijn afgevallen. De tumor is dan al zover uitgegroeid dat hij de slokdarm blokkeert. „Mensen gaan daar niet zo snel mee naar de dokter, de ene dag gaat het be ter dan de andere en ze passen hun voeding aan. Bewustwording zou helpen om deze mensen vroeger aan de bel te laten trek ken." reageren? gezondheid@wegener.nl Slokdarmkanker Risicofactoren Er zijn twee soorten slokdarmkan ker. Het adenocarcinoom, dat be gint in de klieren van de slokdarm- wand, en het plaveiselcelcarci- noom, dat groeit vanuit de cellen die de bekleding in de slokdarm vormen. Risicofactoren voor het plaveiselcelcarcinoom zijn overma tig alcoholgebruik en roken. Het adenocarcinoom wordt vaak ver oorzaakt door overgewicht en zuurbranden. Hierbij sluit de klep van de maag niet goed en komt er maagzuur in de slokdarm. Toename slokdarmkanker Slokdarmkanker is de grootste groeier onder de kankersoorten; in twintig jaar tijd verdubbelde het aantal nieuwe gevallen. De ver wachting is dat daar tot 2020 nog eens 30 procent bij komt. Vooral het adenocarcinoom komt vaker voor. De kans om slokdarmkanker te overleven is toegenomen door centralisatie van de ingreep en door radiochembtherapie vooraf gaand aan de operatie. Na 5 jaar leeft nog 12 procent van alle pa tiënten die de diagnose slokdarm- kanker hebben gekregen. Van de geopereerde patiënten leeft nog 30 procent na 5 jaar. Slokdarmkanker voorspellen Het is al een paar jaar mogelijk om afwijkende chromosomen zicht baar te maken en op die manier be ginnende slokdarmkanker te-her kennen bij patiënten met een Bar- rett-slokdarm. Door langdurige in werking van maagzuur (zuurbran den) is bij hen het oppervlak van de slokdarm veranderd. 0,5 pro cent van de Barrett-patiënten ont wikkelt op den duur slokdarmkan ker. De meerderheid van de slok darmtumoren vindt zijn oorsprong in een Barrett-slokdarm. Cellen opsporen Gastro-enteroloog en onderzoeker Sheila Krishnadath van het AMC heeft een methode ontwikkeld waarbij afwijkende cellen makkelij ker kunnen worden opgespoord. Door middel van een soort uitstrijk- je worden cellen uit de slokdarm verzameld en onderzocht. Ook werkt ze aan een therapie waarbij de Barrett-slokdarm weer veran dert in een gewone slokdarm. Vertrekdata en prijzen Voor meer informatie en boekingen: HOTEL REAL MARINA SPA***** Dit luxe 5-sterren hotel is gebouwd in 2010 en ligt op slechts 100 m van de boulevard van Olhao en op 200 m van het centrum. Het hotel beschikt over een receptie, liften, 2 bars, 2 restaurants, Wi-Fi (tegen betaling), parkeergelegenheid (gratis), bin nenzwembad, spacenter met o.a. sauna, jacuzzi, Turks bad, schoonheidsbehandelingen en fitness ruimte (deels tegen betaling), terras, buitenzwem bad, zonneterras, ligbedden, parasols en gratis badhanddoekenservice. Uw kamer heeft zeezicht en is o.a. voorzien van airconditioning, kluisje (gra tis). bad, toilet en balkon. Genieten van luxe in het meest authentieke stadje van de Algarve? Dat kan nu wel heel voor delig! U verblijft in een 5-sterren hotel in Olhao, de gastronomische hoofdstad van Algarve. In dit vissersdorp heeft u het gevoel in het echte oude Portugal te zijn. De heerlijke stranden, prachtige rotspartijen en goede lokale keuken zullen u verrassen tijdens uw mooie ritten door dit landschap. Verken tijdens uw vakantie o.a. de Portugese kust en haar achterland, de 60 m hoge klippen van Cabo de Sao Vicente, de haven van Faro en de middeleeuwse stad Lagos met uw eigen huurauto die al bij de prijs inbegrepen is. Wacht niet langer! Boek vóór 29 maart en ontvang 20 korting p.p. LAST MINUTE prijs Vertrek vanaf 5 maart t/m 22 oktober 2012. Normale prijs Lezersprljs 8 dagen vanaf €505 nü vanaf €485 15 dagen vanaf 741 nü vanaf 721 11- en 12-daagse reis ook mogelijk. Prijzen zijn onder voorbehoud en per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: vliegreis Eindhoven-, Rotterdam- en Amsterdam-Faro met transavia.com. luchthavenbelasting en brandstofheffing, verblijf, ontbijt autohuur categorie A (maart) of B (vanaf april). Exclusief: niet genoemde maaltijden, excursies en entreegelden, reis- en annuleringsverzekering, reserveringskosten a 19,50 per boeking en bijdrage Calamiteitenfonds 2.50 per boeking. Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR38509 - korting (ersonenï Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR38509 Kies uw aankomstdatum, bekijk de prijsberekening, en klik op de button BOEK NU. Klik in het volgende scherm op "de acliecode invoeren' en typ hier WEG40004 Nu wordt uw korting van 20,- per persoon geactiveerd. Telefonisch boeken? Bel 0900-9597 (15 cpm) oy v relsnummer LR38509 en actiecode WEG40004 en u ontvangt uw korting van 20.- p p. Boeken met deze actiecode Is mogelijk t/m 28 maart 2012. idhoven, „sterdam. v fieg van. Rotterdam waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47