'Smollie' groeide uit tot een held in De Kuip Dennis Voshart iinterim-trainer bij DeetosSnel 29 Ambtenaren in de prijzen donderdag 8 maart 2012 Is Memoffim 1958 2012 Wlodzimierz Smolarek is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden. De oud-voetballer van Feye- noord overleed in zijn slaap. door Geert Langendorff Het bericht uit Polen, dat Wlodzimierz Smolarek in zijn slaap op 54-jari- ge leeftijd was overle den, bracht in Nederlandse voet balkringen een schokgolf teweeg. De voormalige vedette stond niet alleen bekend om zijn dribbels, maar ook om zijn innemende ka rakter. In Nederland kreeg hij be kendheid als speler van Feyenoord en FC Utrecht, waar 'Smollie' zijn carrière in 1996 besloot. „Ik ben me kapot geschrokken", zegt Leo Beenhakker over de dood van de man met wie hij in 1997 als coach van Feyenoord voor het eerst kennismaakte. Smolarek werkte destijds als jeugdtrainer van de jongste talenten op Varken oord. Als bondscoach van Polen kreeg Beenhakker pas echt contact met hem. Diens zoon Ebi, momen teel in dienst van ADO Den Haag, behoorde tot de nationale selectie. „Hij was daar als vader van Ebi", licht Beenhakker toe. „Een warme, enthousiaste kerel. Voor zijn zoon was hij echt een anker. Bij Feye noord merkte ik al op hoe briljant hij was. Die apen hingen aan zijn lippen. In Polen stond Smolarek bekend als een grote meneer, be hoorde hij tot de allergrootste voet ballers. En terecht. Hij zat in de ploeg die in 1982 derde werd op het WK. In dat team behoorde hij tot de sterren." Het communisme stond een over gang naar het Westen lang in de weg. In 1986 kreeg hij uiteindelijk toestemming. Smolarek vertrok van Widzew Lodz naar Eintracht Ffankfiirt om twee seizoenen later ineens in De Kuip op te duiken. Met dank aan het diplomatieke werk van Jan de Zeeuw, een sup porter met goede contacten in Po len, kreeg Feyenoord hem voor een vriendenprijs. Aan het Poolse ministerie van Sport, eigenaar van zijn transfer rechten, werd 450 duizend mark overgemaakt, de helft van wat Ein tracht moest betalen om hem lan ger te behouden. Widzew Lodz kreeg ter compensatie twee mini- busjes. Voor Smolarek voelde het als een bevrijding. Rommelend met een hengel voor een slootje in zijn aangenomen woonplaats Ouderkerk aan den IJssel legde hij uit waarom. De Duitsers behandel den hem als een gastarbeider, in Rotterdam voelde hij zich direct geaccepteerd. Zijn spel, waarop nauwelijks sleet zat, vergemakke lijkte zijn inburgering. Het publiek herkende zijn klasse en eerde hem al na een paar optredens met een lijflied. „Slim, uitgekookt, een uit stekende voetballer en direct een publiekslieveling", typeert toenma lig ploeggenoot Peter Houtman hem. „En een geweldige collega." Lang beklijfde de sportieve liefde niet. Toen Feyenoord in handen kwam van het trainersduo Bengts- son-Verbeek moest hij ineens weg. Smolarek vertrok naar FC Utrecht, waar hij tot zijn afscheid in 1996 bleef. Ondanks de breuk keerde hij terug naar Rotterdam om de begin selen aan talenten te leren. Dat bleef hij doen tot oktober 2009. Smolarek verkoos daarna een rol als scout bij de Poolse bond. Feyenoord en FC Utrecht staan zondag in De Kuip tegenover el kaar. Beide teams zullen met een rouwband spelen. Vooraf wordt een minuut stilte in acht geno men. Beenhakker zal er niet bij zijn. „Als mijn knie, waaraan ik net ben geholpen, het toelaat, wil ik bij de begrafenis aanwezig zijn. Voor Ebi en om mijn laatste eer te betuigen aan een geweldig persoon." I Wlodi Smolarek (rechts) in actie voor FC Utrecht tegen zijn oude club Feyenoord. foto Marcel Antonisse/ANP BAKU Azerbeidzjan en Georgië willen EK Azerbeidzjan en Georgië willen sa men het Europees kampioenschap voetbal van 2020 houden. Dat heeft Michael Saakasjvili, president van Georgië, gisteren laten weten. Saakasjvili was te gast in Baku, de hoofdstad van Azerbeidzjan. „Azer beidzjan en Georgië gaan gezamen lijk het EK proberen binnen te ha len", verklaarde hij. LONDEN Schorsing dreigt voor Arsène Wenger De tuchtcommissie van de Uefa is een onderzoek gestart naar Arsène Wenger. De trainer van Arsenal zou zich dinsdagavond na afloop van de thuiswedstrijd tegen AC Mi lan in de Champions League onbe hoorlijk hebben uitgelaten tegen over de Sloveense scheidsrechter Damir Skomina. Wenger viel na afloop van de zege van zijn ploeg uit naar de arbiter. ERMELO Van der Vleuten naar finale wereldbeker Springruiter Maikel van der Vleu ten heeft alsnog een startbewijs ge kregen voor de finale van de we reldbeker, die van 19 tot en met 22 april in Den Bosch wordt gehou den. Aanvankelijk was hij, door zijn klassering in de kwalificaties, eerste reserve. Aan de finale dres suur nemen Adelinde Cornelissen en Hans-Peter Minderhoud deel. ROTTERDAM Rotterdam kandidaat voor roeiwedstrijden De Koninklijke Nederlandsche Roeibond heeft Rotterdam bij de internationale roeibond Fisa voor gedragen als kandidaatstad voor twee internationale roéiwedstrij- den in 2015 en 2016. Het gaat om de World Rowing Masters Regatta (2015) en de World Junior 8c Senior Championships (2016). Rotterdam is ook al kandidaat voor de Jeugd Olympische Spelen in 2018. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Dennis Voshart is gisteren door de Dordtse korfbal vereniging DeetosSnel aangesteld als interim-trainer. De oud-inter national uit Burgh-Haamstede, die in Zeeland uitkam voor All Ready, Togo en Swift, zal samen met Har ry Kelderman tot in elk geval het einde van het zaalseizoen voor de groep staan bij de ploeg uit de Korfbal League. Het duo komt in de plaats van trai ner Riko Kruit en diens assistent Arjen Blankenstein, die dinsdag opstapten. Zij hadden met het be stuur een verschil van inzicht over hoe degradatie uit de hoogste klas se voorkomen kan worden. DeetosSnel staat na veertien van de achttien speelrondes gedeeld ze vende met het Groningse Nic. Bei de ploegen hebben tien punten. DVO (Bennekom) en DOS'46 (Nijeveen) hebben er eentje min der. De uiteindelijke nummer laatst degradeert direct, de num mer negen speelt nacompetitie. Voshart, die zelf jarenlang bij Dee- tos speelde en tot 45 interlands kwam, zit zaterdag voor het eerst op de bank tijdens het thuisduel met nummer twee PKC. Daarna volgen nog wedstrijden tegen For- tuna, Blauw Wit en DOS'46. HEEMSKERK - Op het Nederlands kampioenschap hardlopen voor ge meente-ambtenaren mochten gis teren vier Zeeuwen plaatsnemen op het ereplatform. Martij n de Kok, die uitkwam voor de gemeen te Borsele, was oppermachtig op de 12 kilometer in de klasse tot 34 jaar. Hij finishte in 45.17 en had meer dan vijf minuten voorsprong op zijn eerste achtervolger. Goud was er ook voor Pieter van Hors- sen, die uitkwam voor de gemeen te Vlissingen. Hij finishte als eerste in de wedstrijd over 9 kilometer voor zestigplussers. Huquette De- clercq, ook van de gemeente Vlis singen, eindigde op de 9 kilometer als tweede bij de vrouwen 60+. Monique Allefs van de gemeente Terneuzen werd derde bij de vrou wen 40-44 in de wedstrijd over 12 kilometer. Het NK werd in Heemskerk gehou den. Er kwamen vierduizend amb tenaren aan de start.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45