Ode aan een 'miljonair in teleurstelling' Wraak Z^Aut,°Team 0% rente Goes moet het hebben van import 20| zeeland Rentevrije weken 1 Betje Wolff donderdag 8 maart 2012 Wie in Nederland weet nog van de Vlissingse schrijfster Betje Wolff en haar romanfiguur Sara Burgerhart? „Is dat een verzetsstrijdster misschien?", opperen hoger opgeleide jongeren die onderwijs genoten op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. door Henk Postma e telde de afgelopen twee eeu- I wen niet mee in Nederland, I wanneer je de Historie van me- juffrouw Sara Burgerhart niet kende. Dat boek, in 1737 ge schreven door de Vlissingse Betje Wolff samen met haar vriendin Aagje Deken, wordt wel be schouwd als de eerste Nederland se roman. Wilde je doorleren, dan was Sara Burgerhart welhaast verplichte kost. Inmiddels is van die historie, gebaseerd op Betje's Vlissingse jeugd, de glorie wel zo'n beetje ver gaan. De kans is nu groter dat scho lieren een moderner Walchers jeugdverhaal op de boekenlijst zet ten: dat van Katelijne Minderhoud, zoals beschreven door Franca Treur uit Meliskerke in Dorsvloer vol confetti. In beide gevallen gaat het om schrijfsters die zich in hun groei naar volwassenheid ontworstel den aan een strenggelovig milieu. En ze kwamen allebei tot literaire bloei nadat ze hun geboorteplaats hadden verlaten. Franca Treur maakt nu alom furo re, al met de 27ste druk van haar pas in 2009 verschenen roman. Maar wie in Nederland weet nog van Betje Wolff of Sara Burger hart? „Is dat een verzetsstrijdster misschien?", opperen hoger opge leide jongeren die onderwijs geno ten op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. Het is dat in Vlissingen straten zijn vernoemd naar Betje Wolff en Aagje Deken. En dat daar, in 1884, voor hen een fontein werd opgericht. Anders zou de schrijf sterstweeling zelfs bij de Vlissingers in vergetelheid zijn geraakt. Nu in Vlissingen het Bellamyparfc is verbouwd tot Bellamyplem, be gint die fontein daar, grondig opge knapt, een nieuw leven. Het mo nument is daar dinsdag herplaatst. Oorspronkelijk stond dat gedenkte ken elders: op de kop van de Walstraat, tegenwoordig Schelde- plein gedoopt. Daar werd het in 1884 onthuld met muziek en jeug dige zangeressen, die door hunne ver heffende en veredelende liederen de plechtigheid hebben willen verhoo- gen. Een kwestie van eerherstel. Want met haar onstuimig karakter en vrij zinnige ideeën had Betje Wolff het al snel verbruid in Vlissingen. Al op 21-jarige leeftijd keerde ze de stad de rug toe, om te trouwen met een 52-jarige vrijzinnige predikant uit de Beemster. In Vlissingen werd er schande van gesproken dat ze zich op 17-jarige leeftijd had laten schakèn door een losbandige vaan drig. Die liet haar achter met gebro ken hart. Sara Burgerhart waar schuwt jonge meisjes zich niet licht zinnig door dergelijke schurken te laten verleiden. Maar ze neemt ook de orthodoxe fijnslijpers op de korrel. En schuwt de zelfspot niet. Noem mij niet arm, schreef ze, nadat ze op hoge leeftijd van haar fortuintje was beroofd. Want ik ben een millionair in teleur stellingen. Ook wat humor betreft, vindt ze in Franca Treur haar hedendaagse evenknie. Die ontzenuwt op haar website een 'hardnekkige gerucht': dat haar in haar geboortedorp een brood is geweigerd door Bakkerij Koppejan „Dit verhaal klopt niet. Iedereen die zich uit solidariteit Koppejans heerlijke bolussen ont zegt: bedankt, maar u doet uzelf on nodig tekort." „Stille wraak van dwaze geestverwanten der vromen? Of een kwajongensstreek, waartegen alleen streng politietoe zicht kan waken?" Briefschrijver over aanslag op fontein. De Betje Wolff en Aagje Deken fontein in 1890, zes jaar na de onthulling, op de kop van de Walstraat, en aan het begin van de Badhuisstraat. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland De portretten van Betje Wolff en Aagje Deken op de fontein wérden belangeloos vervaardigd door de Middelburg se kunstenaar Den Hollander. Zijn opdrachtgevers wensten 'dat gij, bij voortdurende studie, ijver en volharding, op het gebied der beeldende kunsten, steeds meer en meer tot sieraad van ons land kunt strekken', foto Ruben Oreel www.outoteom.nl bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 5 5 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five: 0% financiering extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions CHEVROLET door Luc Oggel Let op! Geld lenen kost geld GOES - De Goese bevolking neemt de komende jaren nog geleidelijk toe, maar dat is vooral te danken aan mensen van buiten die zich in de gemeente vestigen. Was dat niet het geval, dan zou het inwo nertal snel krimpen. Dat blijkt uit de prognose van bu reau ABF Research uit Delft. Al ja ren gaan er meer Goesenaren dood dan er geboren worden. Daar staat tegenover dat zich meer mensen in de gemeente vestigen dan er vertrekken. Dat hangt ook voor een deel samen met het ambi tieuze woningbouwprogramma. Door de crisis op de woningmarkt is een stagnatie van de bevolkings groei op korte termijn echter niet uit te sluiten, waarschuwen de on derzoekers. Goes zat met smart op de cijfers te wachten in verband met de on langs verschenen concept-struc tuurvisie Goes2040, waarin de toe komst van de stad wordt uitgestip peld. Wethouder Jo-Annes de Bat spreekt van een 'prettige uit komst'. De wethouder zit naar ei gen zeggen 'niet te wachten' op forse groei van de bevolking. De Bat: „Onze realistische lijn komt overeen met de prognoses, inwoneraantal en voorzieningenni veau zijn nu keurig op elkaar afge stemd en daardoor weet je dat het voorzieningenniveau ook op peil kan blijven." Uit de prognose blijkt ook dat Goes op langere termijn een wo ningtekort van rond de één pro cent zal hebben. „De berichten over woningbouw zijn heel nega tief maar er zit dus nog ruimte", zegt De Bat. Wat hem betreft is de kritiek dat Goes te ambitieus inzet op wo ningbouw daarmee weerlegd. „Ik heb altijd al gezegd dat we juist niet te veel bouwen. Er zijn hui zen nodig voor die lichte groei en voor het gegeven dat er steeds min der mensen in één huis wonen (woonverdunning)." Wel is het volgens De Bat zaak na te denken over kwaliteit van de woningen in de gemeente. Goes verwacht tot 2040 tussen de 2500 en 3500 nieuwe woningen te moe ten bouwen, waarvan zo'n 1350 als gevolg van woonverdunning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36